Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πριν ξεκινησω την κριτικη ετουτη, εχω να καταγγειλω κατι: φιλτατη Pontiki, τι timing ασυναγωνιστο είναι αυτό? Τι τρομερος συγχρονισμος? Γυριζω πρωι Παρασκευης μετα την Τσικνοπεμπτη, παγκοσμια ημερα των απανταχου σαρκοβορων, και τι να δω? Η κριτικη της εν λογω γκουρου του χωρου του μεζε, που καθως τη διαβαζω παθαινω απανωτα déjà vu. Αφου ψαχνομουν μηπως την ειχαμε στην παρεα μας και δε την πηρα χαμπαρι, αφου το συμπαθες τρωκτικο αποτυπωνει τις ακριβεις σκεψεις που εκανα και εγω εκεινη τη νυχτα μετα την επισκεψη μου στο Μπουκοβο.

Θα μπορουσα, προς χαριν συντομιας, να παραθεσω με περηφανη λογοκλοπη παραγραφους της δικης της κριτικης, αφου είναι σαν να βουτηξε στο μυαλο μου και να κατεγραψε τα συμπερασματα μου. ((σημειωση προς το Pontiki: να ξερεις ότι νιωθω υπερτατο σεβασμο για την ευστοχια σου, και εντονη αισθηση σα να μου εκλεψες το γλειφιτζούρι από το χερι. Τι θα γραψω τωρα εγω?)

Θα προσπαθησω, τελος παντων, να δωσω μια ολοκληρωμενη εικονα της εμπειριας μου στο Μπουκοβο, και να προσθεσω μικρολεπτομερειες που ισως ξεφυγαν απ το εκπαιδευμενο ματι της προκατοχου μου, μιας που βασικα καλυψε σχεδον οσα ειχα να πω.

Το Μπουκοβο αποτελει Οικογενειακη υποθεση. Η μαμα Βασω στην επιβλεψη και γενικων καθηκοντων, ο μπαμπας ψηστης, η κορη Χριστινα, φοιτητρια στο Τει Αισθητικης στο σερβις και ο δεκαεπταχρονος γιος μαγειρας. Μπορω να το ξαναπω αυτό: το πληθος μεζεδων που βγαινουν από την κουζινα περνα από τον ανηλικο σεφ. Το μαγαζι βρισκεται πολύ κοντα στη Βεικου, και αν το ηξερα δεν θα ειχα αφησει το GPS να μου κανει ξεναγηση στο μισο νομο Αττικης ωσπου να το βρω.

Επελεξα το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο μετα από βεβιασμενη ερευνα για καταλυμα την Τσικνοπεμπτη, με κριτηριο το καλο απλο φαγητο, τις καλες τιμες και απαραιτητως την υπαρξη ζωντανης μουσικης. Η αναζητηση μου με οδηγησε σε αυτό, για το οποιο ως τοτε δεν ηξερα τιποτα. Να σημειωσω εδώ ότι μια μερα πριν να ειχα ανακαλυψει την κριτικη που εκανε το Pontiki, δεν νομιζω να το γνωριζα από κοντα.

Κατι που απογοητευσε όχι μονο εμενα, αλλα και τους υπολοιπους στην παρεα που εμπιστευτηκαν το, ως τωρα, ευτυχως, αλαθητο ρουθουνι μου, στην επιλογη μαγαζιου, ήταν η παρεξηγηση που δημιουργηθηκε με το κλεισιμο του τραπεζιου. Εκλεισα τραπεζι από το e-table, εν μερει επειδη μας εδινε την εκπτωση 15%. Θα μου πεις, σιγα και την τρομερη εκπτωση, αλλα θα ανταπαντησω ότι η παρεα μου τρωει σαν πεινασμενα καρχαριοειδη και πινει σαν τον Ορεστη Μακρη, ηξερα εκ των προτερων ότι ο λογαριασμος θα είναι μεγαλος. Και οσο πιο μεγαλος ο λογαριασμος, τοσο πιο αξιολογο το ταπεινο 15%. Το site, όμως, απετυχε να αναφερει ότι η εκπτωση δεν ισχυει τη συγκεκριμενη μερα, ως αργια όπως μου ειπαν όταν μου εδωσαν την αποδειξη χωρις εκπτωση. Τωρα, αν καποιος εχει γνωση τι σοι αργια είναι η Τσικνοπεμπτη, ας ενημερωσει και μενα που δεν εχω ακουστα την Παναγια την Σχαροτσικνιζουσα.

Η κρατηση ηταν για τις 8 το βραδυ, εντουτοις, καθοτι χαθηκαμε ολοι στο δρομο και χαρτογραφησαμε πληρως τις περιοχες από Ηρακλειο ως Νεα Φιλαδελφια, φτασαμε στο μαγαζακι μια ωρα αργοτερα, και οι ανθρωποι μας περιμεναν χωρις παραπονα. Να τους το δωσουμε αυτό, ηταν εξαιρετικοι στην υποδοχη τους. Μας ειχαν ετοιμασει ένα τραπεζι- σιδηροδρομο, στο οποιο χωρεσαμε ανετα και μεις και τα αναριθμητα πιατα που καταναλωσαμε.

Στα του χωρου, μια μεγαλη τζαμαρια στην προσοψη, υπερελαχιστα στοιχεια διακοσμησης, μια βιβλιοθηκη στον ένα τοιχο, ενας παγκος που χωριζει το ταμειο και μια θαλασσα τραπεζια. Επειδη ο χωρος είναι μικρος, τα τραπεζια είναι τοσο στριμωχτα που επρεπε να κανω παρκουρ πανω από 4 ανθρωπους κάθε φορα που ηθελα να σηκωθω. Διπλα από την εισοδο μια τριμελης μπαντα, με μια αοιδο με ένα λαρυγγι… Θα αναλυσω παρακατω.

Οι τουαλετες καθαρες, αν και καπως παλιομοδιτικες, αλλα αυτό δεν πειραζει από τη στιγμη που ηταν απολυτως αξιοπρεπεις. Το καπνισμα επιτρεπεται αλλα δεν ενοχλει, εχει καλο συστημα εξαερισμου, μη σου πω και γενικου αερισμου, αφου το μαγαζι θα μπορουσε να είναι πρωην ψυγειο χασαπικου. Ανεβαστε, καλε, λιγο τη θερμοκρασια, γιναμε κασσατοι οσο τρωγαμε. Μια φιλη μου εβαλε μπουφαν και το κρατησε πανω της ολη νυχτα.

Η παραγγελια ολοκληρωθηκε συνοπτικα, και θυμιζε καπως τη λιστα του Σιντλερ σε μηκος. Και καπου εδώ ξεκινουν τα παραδοξα του σερβις. Ενώ ηταν ευγενικο και ταχυ, και η Χριστινα συμπαθεστατη αν και εξαιρετικα λιγομιλητη, δεν ειχε αυτό το «ολοι μια παρεα ειμαστε και γω ο κολλητος σου» που εχουν συχνα οι σερβιτοροι σε τετοιου ειδους χωρους εστιασης, αυτό δεν μας κακοφανηκε καθολου. Θα τη θελαμε πιο εντονη σαν παρουσια, αλλα δεν μας ενοχλησε καθολου η διακριτικοτητα της. Αυτό που μας ενοχλησε, κυριως τους μεγαλυτερους ηλικιακα συνδαιτημονες μου, που ξερουν και πεντε πραγματα παραπανω και εχουν λιγοτερες ανοχες από μενα που τα βλεπω και λιγο πιο ζεν, ηταν η σειρα αφιξης των πραγματων στο τραπεζι.

Ακολουθει, λοιπον, η πομπη οσων εφτασαν στο τραπεζι μας, ακριβως με τη σειρα που ηρθαν.

> Ψωμι σε 2 πανερακια, το κλασσικο λευκο σφουγγαρενιο του φουρνου, αδιαφορο και κρασι, λευκο και κοκκινο. Το λευκο ηταν μετριο (4€ το μισο κιλο), το κοκκινο ημιγλυκο μακραν καλυτερο (4.5€ το μισοκιλο)

> Πατατες τηγανιτες, φρεσκιες, 2 τσιγκινα σε καλη ποσοτητα, πολύ καλοτηγανισμενες, δεν αφηναν λαδια. Ειμαι μανιωδης πατατοφαγος, οποτε ειμαι και αυστηρη στο θεμα, αλλα αυτές ηταν πολύ καλες. (3.5€ εκαστο)

>Μπουκαλια, δικα τους, νερο.

>Σαλατα μπουκοβο, με ντοματα, αγγουρι, κρεμμυδι, πιπερια, παξιμαδι, ελιες και γραβιερα, καλη, όχι κατι ιδιαιτερο, αλλα δροσερη και αρκετα φρεσκια. Σε ποσοτητα ηταν αρκετα καλη, αλλα δεδομενου ότι ημαστε 9 ατομα, μια πηρουνια στον καθενα αντιστοιχουσε. Σε αυτό φυσικα δε φερει ευθυνη το καταστημα, ποσους να ταισει με μια σαλατα? (5.5€)

>Σαλατα ταμπουλε με πλιγουρι, ντοματα, κρεμμυδι, μαιντανο, αγγουρι και τοματινια. Αποτυχια με Α κεφαλαιο. Ισως η χειροτερη που εχω ματασυναντησει, απαιτει επειγουσα επεμβαση από τις αρμοδιες αρχες. Τι να πρωτοσχολιασω? Το πλιγουρι παραβρασμενο και ανοστο, και χοντροκομμενο, θυμιζε πιο πολύ χοντρο τραχανα. Τα λαχανικα καλα ψιλοκομμενα, με το μαιντανο να τα πνιγει λογω κατοχης των περισσοτερων εδρων του πιατου, ενώ ηταν τελειως στεγνη. Στεγνη σε σημειο να καταπινεται με δυσκολια, σαν να κατηφοριζει τον οισοφαγο μου αμμοχαλικο ηταν. Όχι, όχι, όχι. (4.5€)

>Πιατα. Ναι, κι όμως, μας ειχαν ερθει ένα καρο πραγματα, αλλα τα πιατα αφαντα. Κοιτουσαμε τις πατατιτσες να παιρνουν τον αερα τους και ξερογλυφομασταν για ένα δεκαλεπτο ωσπου να δουμε χαρα στο πιατο μας.

>Κοντοσουβλι (x2) Γενικα δεν ειμαι και φαν του συγκεκριμενου εδεσματος, οποτε δεν θα ειμαι και ιδιαιτερα αντικειμενικη, αλλα το κρεας του δεν ηταν και ο, τι καλυτερο εχω γευτει. Ειχε πολλα σημεια με λιπη, και αλλα τοσα σκληρα και αμασητα, ενώ καποιος ειχε την εμπνευση να τα αλατοπιπερωσει σε τετοιο βαθμο, που ηταν μπουκια και δακρυ.

>Αντιθετα οι 3 μεριδες κοκορετσι, ζωη να εχουν, ηταν λουκουμι. Αψογα εκτελεσμενο, πολύ καλοψημενο, γιαμι και παλι γιαμι. Εχω φαει και καλυτερα, αλλα αυτό δεν υποτιμα την πολύ καλη προσπαθεια του ψηστη. Ευγε από μενα.

>Ρολακια μελιτζανας με γραβιερα. Ηρθαν κρυα, σε μικρη μεριδα, και αρκετα πικαντικα. Η μελιτζανα ηταν καλα ψημενη, χωρις καμια πικριλα, αλλα το πιατο περασε στα ψιλα, δεν ενθουσιασε κανεναν. Αν ηταν ζεστο, θα ηταν σιγουρα κλασεις ανωτερο. (5.4€)

>Σφελα ψητη. Πεντανοστιμο από τη φυση του μεσσηνιακο τυρι, σε τετραγωνακια, ηρθε επισης σχετικα κρυο. Αυτό μειωσε καπως την υπεροχα θριβουλομαστιχωτη υφη του και θα προτεινα στο καταστημα να το σερβιρει καυτο, θα είναι ενας πρωτης ταξεως μεζες για το κρασακι. (6€)

> Σατζικι σπιτικο(x2) (εκαστο 3,5€) πολύ σκορδατο και δυνατο, εμενα μου αρεσε πολύ, στους υπολοιπους φανηκε σαν οπλο κατά των βρυκολακων. Αν αγαπατε το σκορδο, ξερετε τι πρεπει να κανετε αν βρεθειτε στο Μπουκοβο.

>Τυροκαυτερη, (3.5€) με τραχια υφη, υπερβολικα καυτερη λογω πιπεριου. Δε μπορω να πω ότι μου αρεσε, ουτε και ότι τη βρηκα κακη. Μαλλον μετριοτητα θα ελεγα πως τη χαρακτηριζει. Ως εκει.

Και εδώ να κανω μια διακοπη, και να πω αυτό που μουρμουραγαν ολοι στο τραπεζι περιμενοντας τις αλοιφες: Με ποια λογικη σερβιρεις κρεατα πριν σερβιρεις τα απαραιτητα συνοδευτικα τους? Για να μην παγωσουν όλα περιμενοντας, αναγκαστηκαμε να φαμε την πρωτη γυρα κρεατα θεοστεγνα. Αυτό, φυσικα, αποτελεσε πηγη μουρμουρας για ένα ολοκληρο μισαωρο, οσο πηρε δηλαδη να ερθουν οι αλοιφες από την ωρα που ξεκινησαν να καταφθανουν πιατα.

>Μεγαλη ποικιλια κρεατικων (x2) καθεμια από τις οποιες (24€ εκαστη) περιλαμβανε, σε μεγαλο πιατο τα εξης:

- 2 κεμπαπακια, που βασικα ηταν μπιφτεκακια στο μεγεθος του αντιχειρα μου, νοστιμα.

-λουκανικο χωριατικο σε ροδελιτσες, σιγουρα ένα στον αριθμο, ηθελε λεμονακι αλλα ηταν μια χαρα.

-κομματια από τηγανισμενο (?) κοτοπουλο σε μπουκιες, ηρθε πανιασμενο αλλα δεν μπορω να πω ότι δεν ειχε καλη γευση

- 4 κεφτεδακια, καλα, μου θυμισαν εντονα αυτά του ΙΚΕΑ στα καρυκευματα.

-2 κολοκυθοκεφτεδες τιγκα στο λαδι, και με πληγωσε αυτο, διοτι ειμαι ενθερμη υποστηρικτρια οποιουδηποτε κολοκυθομεζε. Μιλαμε ηταν πνιγμενο στο λαδι. Στομαχι εχουμε όχι μηχανες εσωτερικης καυσης

-Μια πιτα σε λωριδες.

-μερικες ακομα από τις νοστιμες πατατες.

Και εδώ θα κανω διακοπη γιατι με ειδοποιουν από το κοντρολ ότι πρεπει να τονισω κατι: Όλα ηταν πολύ μετρημενα ποσοτικα στο πιατο, και πολύ φτωχα αν θες τη γνωμη μου. Όταν δινεις 28 ευρω (θα το εξηγησω αυτό με την διαφορετικη τιμη) για ένα πιατο, περιμενεις να σου κανει αποσβεση της τιμης αυτης. Ποσοτικα αλλα και ποιοτικα δεν αξιζε σε καμια περιπτωση πανω από 18 ευρω, και δυστυχως, χωρις να το θελω μπηκα σε mode συγκρισης με αντιστοιχα μεζεδοπωλεια και, λυπαμαι που θα το πω, αλλα εφαγε τη σκονη τους. Αρκει απλως να πω ότι ολοκληρη τη μια ποικιλια την καταχεριασε φιλος μονος του, και ειχε ηδη φαει και από οοοολα τα αλλα. Αν αυτή είναι η μεγαλη, τρεμω ποια είναι η μικρη.

-Μια μεριδα κοτσι χοιρινο σε καυτερη σαλτσα, (15€) για το οποιο σας παραπεμπω στην κριτικη που εκανε το Pontiki, με την οποια συμφωνω αυτολεξει. Καμια σχεση με την κλασσικη συνταγη με την σουπερ τραγανιστη πετσουλα, αυτό ερχεται κατσαρολατο, σε μια εκτρα καυτερη σαλτσα. Ηταν καλοψημενο και μαλακο το κρεας, αλλα βασικα, αλλα περιμενα, και δεν το εκτιμησα όπως επρεπε.

Γενικα το σερβις ηταν καμποσο αποσυντονισμενο, εφερνε τα πραγματα σε παλαβη σειρα, ορεκτικα και κυριως ανακατα, αλλα σε καλους χρονους, αν συνυπολογισουμε ότι το καταστημα δεν ειχε ουτε σκαμπο αδειο.

Τελος, όσον αφορα το φαγητο, εχω να πω κατι που με ταλανιζει μερες τωρα: αν ηταν παρτιδα ποκερ, θα ειχε φουλ του αλατιου. Τα παντα ηταν υπερ του δεοντος αλατισμενα, ειδικα αυτό το ερμο το κοκορετσι πιεση ανεβασε, με συνεπεια σε κάθε πηρουνια να καιει η γλωσσα και τα χειλη μας. To αλατι σε μικρες ποσοτητες δινει γευση και νοστιμια, σε μεγαλες μοιραζει καρδιαγγειακα και πιεση. Και σε κάθε πηρουνια ειχα την αισθηση ότι το γευμα ηταν ευγενικη χορηγια του Καλας.

Ο δεκαεπταετης σεφ, όπως είναι αναμενομενο, λογω ηλικιας και απειριας, πεφτει σε λαθη και αστοχιες στις γευσεις του, πραγμα στο οποιο συναινουν όχι μονο οι δικοι μου συνδαιτημονες, 9 στον αριθμο, αλλα και του διπλα τραπεζιού, 8 εξαιρετικα παιδια που γνωρισα το βραδυ αυτό. Γνωμη μου είναι ότι οι γευσεις, με τις οποιες ατελειες τους, αξιζουν ένα 2.5, αλλα το διπλα τραπεζι δινει χαριστικα ένα 2 και μου ασκησαν βετο στη βαθμολογηση. Φωνη λαου, οργη θεου, οποτε μεταφερω με το 2ρι μου τη συμφωνη γνωμη 17 ανθρωπων.

Αξιεπαινη είναι η αντιμετωπιση της ιδιοκτητριας, κυριας Βασως, στα αρνητικα σχολια, τα οποια όχι μονο δε την αναστατωνουν, αλλα μαλλον τα αντιμετωπιζει σαν ευκαιρια βελτιωσης. Για παραδειγμα, το γλυκο που το Pontiki βρηκε αποσυρσιμο, λιγες μολις μερες μετα που βρεθηκαμε εκει, το ειχε φαει το μαυρο χωμα. Σε εμας κεραστηκε αγοραστο από ζαχαροπλαστειο γλυκο, σαν σοκολατοπιτα, με βαση κεηκ σοκολατας, κρεμα και επικαλυψη γλασσου. Δε το λες και αριστουργημα α λα Παρλιαρος, αλλα ηταν σιγουρα πολύ αξιοπρεπες κερασμα.

Παμε τωρα στη λυπητερη, να εξηγησω και αυτό που ειπα παραπανω για τις διπλες τιμες. Τις νυχτες με ζωντανη μουσικη, οι τιμες καταλογου παιρνουν την ανιουσα ένα 15% πανω περιπου, πραγμα που δεν γνωριζαμε εξαρχης επισης. Οι τιμες που αναφερω παραπανω είναι οι τιμες καταλογου, τον οποιο πολύ ευγενικα μου εστειλε η κυρια Βασω επειδη εχασα την αποδειξη και δε μπορουσα να ειμαι ακριβης στην κριτικη μου, και όχι αυτές που κληθηκαμε να πληρωσουμε εμεις. Για το φαγητο δωσαμε 161,4 ευρω, περι τα 20 ευρουδακια ανα ατομο, τα οποια αυξηθηκαν οσο προχωρουσε η βραδια λογω κρασοκατανειξης. Ακριβουτσικο για μεζεδοπωλειο, αφου τα κυριως δεν πεφτουν κατω από 8 ευρω στις τιμες καταλογου, ειδικα αν συνυπολογισουμε ότι μιλαμε για Φαγητο απλα φαγωσιμο.

Καπου εδώ θα επρεπε να κλεισω την κριτικη μου, γιατι υποπτευομαι ότι κανεις δε συνεχιζει την αναγνωση, πρεπει να σας επιασε υπνηλια από την ακατασχετη φλυαρια μου. Για εσας τους λιγους που δεν σας πιανουν ουτε τα ταβορ, συνεχιζω στο αγαπημενο μου στοιχειο, στον λογο που θα πηγαινα, και θα ξαναπηγαινα, και θα ξαναπηγαινα: Η διασκεδαση.

Αυτό το μαγαζι είναι κατεξοχην διασκεδαστηριο, και δη πολύ επιτυχημενο. Η φωναρα της κοπελας δεν υπαρχει, και ο εταιρος τραγουδιστης συνεχιζει με αμειωτο κεφι ένα αυθεντικα ρεμπετικο προγραμμα, με μπριο, κεφι και ασυγκριτο ταλεντο. Δε το συζητω, αν θελετε να περασετε καλα με κρασακι και παρεα, μη το σκεφτειτε καν, είναι ο ιδανικος προορισμος. Χορεψαμε σαν να μην υπαρχει αυριο, ενώ το προγραμμα κρατησε αδιακοπα ως τις 4 το πρωι. Το χαρηκαμε με την καρδια μας, και αυτό νομιζω είναι ανεκτιμητο.

Κατι που με εκνευρισε και πρεπει να σταθω, γιατι μου ζητηθηκε από πολύ κοσμο, είναι ότι, για να χωρεσουν οσο το δυνατον περισσοτερα τραπεζοκαθισματα, ο χωρος που μενει για χωρο είναι σαν το τερραριουμ του κουνελιου μου. Όταν σηκωθηκαμε 6 ατομα για χωρο, περιττο να πω ότι τα τακουνια μου γνωριστηκαν με τα αρβυλα του διπλανου μου και αρχισαν τις τακτικες επισκεψεις μεταξυ τους. Δεν μας πτοησε, αλλα δεν μπορω να πω ότι δε σχολιαστηκε.

Συμπερασματικα, θεωρω πως το Μπουκοβο εχει τις προοπτικες να γινει στεκι, αν επιληφθει των προβληματων που απαριθμησα τοσο εγω, οσο και το Pontiki. Και αυτό γιατι πιστευω ειλικρινα και ανενδοιαστα στις καλες προθεσεις της κυριας Βασως, που αγαπα το μαγαζι της και δειχνει πραγματικη διαθεση να το αναδειξει μεσα από αλλαγες. Δεν είναι τυχαιο ότι αλλαζει το μενου κάθε 3 μηνες περιπου.

Θα επιστρεψω στο Μπουκοβο, εν ευθετω χρονω, για να εποπτευσω αν τα, από καρδιας καλοπροαιρετα, λογια μου επιασαν τοπο και, κυριως, για να ακουσω τη μουσικη αυτων των τοσο ταλαντουχων ανθρωπων. Απλως θα παρω και ένα μπουφανακι μαζι, ετσι, να βρισκεται.