Ιταλία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το ιταλικό εστιατόριο Pasta, δεν το είχαμε προσέξει, ούτε είχαμε διαβάσει κριτικές.

Μας το σύστησε φιλικό ζευγάρι που είχε διοργανώσει μαι βραδιά με φίλους, οπότε το «καταγράψαμε» στην wish list και μόλις αποφασίσαμε για βραδιά ιταλικού, ήταν η πρώτη μας επιλογή για δοκιμή.

Το κατάστημα βρίσκεται στην Αργυρούπολη, σε έναν μικρό κάθετο δρόμο που βγαίνει επί του κεντρικού δρόμου (Γερουλάνου), πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία της Αργυρούπολης, ακριβώς πίσω από την εκκλησία της Αγίας Τριάδας που βρίσκεται πάνω στην πλατεία.

Ομολογουμένως εαν δεν ξέρεις το μαγαζί, δύσκολα θα το βρείς εκεί που βρίσκεται, γεγονός όμως που έχει και οφέλη όπως θα εξηγήσω παρακάτω.

Η πρώτη επωνυμία του καταστήματος με την οποία και είναι καταχωρημένο στο site είναι Pasta Macaroni, αλλά πλέον εμείς το είδαμε με την επωνυμία Pasta.
Η ευκαιρία επίσκεψης δόθηκε αφού συνδυάστηκε με κάποιας μορφής επέτειο που γιορτάζαμε, οπότε μόλις το αναζήτησα στο site και αποπειράθηκα να κλείσω τραπέζι μέσω του e-table, εκμεταλεύτηκα και την έκπτωση του 15% που απ ότι είδα προσφέρεται.

Τολμώ να πώ, οτι αν και έχουμε περάσει απ έξω, ούτε που το έχω προσέξει, οπότε η εμπειρία μου ήταν εντελώς νέα, πέρα για πέρα σε όλα τα στοιχεία που συνθέτουν το χώρο.

Το τραπέζι για 2 κλείστηκε Κυριακή βράδυ γύρω στις 21:00, λογική ώρα, ώστε να έχουμε και άνεση και να εξυπηρετηθούμε – όπως προσδοκούσαμε – με τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση και να αποφύγουμε την τυχόν πολυκοσμία και ώρα αιχμής.

Κατά την ώρα άφιξής μας βέβαια, βρήκαμε ένα μαγαζί άδειο, με μόνο ένα τραπέζι να είναι κατειλημένο από ένα άλλο ζευγάρι. Είχαμε λοιπόν την πολυτέλεια να επιλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, συνεπικουρούμενοι από τον ιδιοκτήτη-σερβιτόρο που μας υποδέχθηκε θερμά και πολύ ευγενικά.

Αφού διαλέξαμε ένα πολύ άνετο τραπέζι στην ουσία ικανό να φιλοξενήσει με πολύ μεγάλη άνεση έως και 5 άτομα, είχαμε την ευκαιρία να περιεργαστούμε το χώρο του εστιατορίου.

Ολο το εστιατόριο, αποπνέει μια πολύ ζεστή και φιλική ατμόσφαιρα (κυριαρχούν τα ζεστά γήινα χρώματα, το ξύλο και ο χαμηλός και ζεστός φωτισμός), παραπέμποντας σε εστιατόριο-τρατορία θα έλεγα πολύ καλής κλάσης, αφήνοντας μια πολύ θετική αύρα στον επισκέπτη.

Μουσική σε πολύ σωστή ένταση, ώστε να μπορείς άνετα να συνομιλήσεις χωρίς την παραμικρή προσπάθεια να σηκώσεις ένταση στη φωνή σου, οι απσοτάσεις των τραπεζιών σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό, ώστε το κάθε τραπέζι να νιώθει την «ϊδιωτικότητά του» και να παραμένει «αυτόνομο», μέσα στο χώρο.

Στην ουσία το μεγαλύτερο κομάτι του χώρου, είναι κλεισμένη πρασιά με τζαμαρίες, αλλά όχι με πρόχειρη κατασκευή αλλά πολύ καλή, ώστε ο χώρος να φαίνεται ενιαίος με τον αμιγώς εσωτερικό, που είναι όμως αρκετά πιό μικρός.

Υπάρχει συνδυασμός τραπεζοκαθισμάτων και καναπέδων σε αρκετά σημεία του χώρου, γεγονός που συντελεί ακόμα περισσότερο στην αίσθηση άνεσης και ζεστασιάς στο χώρο.

Γενικότερα ο χώρος φαινόταν αναλογικά προσφατα ανακαινισμένος, γιατί τα έιπλα και η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε σχετικά καινούργια υλικά και καινούργια επένδυση, ή τουλάχιστον πολύ καλά συντηρημένη και προσεγμένη

Ο ευγενικός σερβιτόρος, μας έφερε νερό εμφιαλωμένο πλέον τα σερβίτσια, καθώς και το συνοδευτικό ψωμάκι με dip. Του ζητήσαμε ευγενικά εαν μπορούσε να αντικαταστήσει το εμφιαλωμένο με κανάτα βρύσης, πράγμα που και έκανε άμεσα χωρίς να δυσανασχετίσει καθόλου και θεωρώντας το πολύ φυσικό.

Το menu, απλό σε ένα μονοσέλιδο κατάλογο, με επιλογές κυρίως από σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά και κάποια κυρίως πιάτα με έμφαση στο κοτόπουλο, σκαλοπίνια και ένα η δυο επιλογές από ψαρικό τύπου σολωμού εξ όσων θυμάμαι. Ολα τα πιάτα πάντως είναι ιδιαίτερα και δίνουν ξεχωριστό τόνο στο εστιατόριο, ώσετ να το διαφοροποιούν ευχάριστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό του.

Τα ζυμαρικά, προσφέρουν ποικιλία όλων των ειδών, τα δε ορεκτικά φαίνονται «ψαγμένα» και ιδιαίτερα, αποδεικνύοντας ότι έχει γίνει καλή προσπάθεια το εστιατόριο να ξεχωρίσει από τα συνηθισμένα και να ενσωματώσει κάποια ειδικά πιάτα.

Οι σαλάτες, προσετικές και αυτές, με ιδιαίτερες γεύσεις, αυτές που αρμόζουν και δένουν με τα υπόλοιπα πιάτα.

Από ορεκτικά εμείς επιλέξαμε ένα pizzetti, που μας ήρθε στο σωστό χρόνο, με πολύ λεπτή ζύμη, με ντομάτα, μοτσαρέλα και μανιτάρια και νομίζω και κάποια κομάτια μπέικον. Η γεύση του ήταν πολύ καλή, η θερμοκρασία που μας σερβιρίστηκε σωστή, η δε ποσότητα επαρκέστατη, η δε τιμή του ορεκτικού στα 4,9 ευρώ, αξιοπρεπέστατη. Ιδεατά, θα μπορούσε να αποτελέσει και κυρίως πιάτο εφ όσον κάποιος το επέλεγε.

Από κυρίως, πήραμε μια carbonara, μαγειρεμένη όπως έλεγε και ο κατάλογος με την αυθεντική ιταλική συνταγή με το αυγό κλπ, χωρίς την κρέμα γάλακτος, με λευκή σάλτσα παρμεζάνας και με κοματάκια από πανσέτα. Πολύ καλό πιάτο, καθόλου βαρύ, σερβιρισμένη σε μεγάλο βαθύ πιάτο, πολύ καλής ποιότητας, προσεγμένο στη λεπτομέρειά του, σε ποσότητα επαρκέστατη και θα έλεγα από τις μεγαλύτερες που έχω δοκιμάσει σε ιταλικά εστιατόρια, χορταστικότατη. Τιμή στα 7,9, λογικότατη τιμή ως vfm σύμφωνα με τα ανωτέρτοω αλλά και σε σχέση με τα λοιπά ιταλικά της σγοράς

Το δεύτερο πιάτο ήταν μια μερίδα ριγκατόνι με βασιλικό, κύβους μοτσαρέλας και ντοματίνια, εκαιρετικό και αυτό σε σερβίρισμα, ποσότητα και γεύση, όπως και το πρώτο, χωρίς ίχνος αίσθησης «βάρους» είτε από τη σλάτσα, είτε από τα υλικά. Τιμή και αυτό στα 7,9 ευρώ, όπως και το πρώτο, εξαιρετικό vfm θα έλεγα.

Μετά από εμάς και καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας (μέχρι τις 10:30), είχαν έρθει άλλες τρείς παρέες, γεγονός που έκανε το εστιατόριο να φαίνεται μισογεμάτο, μας έδωσε δε τη δυνατότητα να απολαύσουμε πέραν των γεύσεων και την άνεση που μας προσέφερε, σε ένα πολό όμορφο περιβάλλον.

Στο τέλος, μας ευχαρίστησαν και μας ξεπροβόδισαν στην έξοδο του καταστήματος.
Συνολικός λογαριασμός (μετά την έκπτωση του 15%) στα 18,44 ευρώ, εξαιρετικό vfm για αυτά που μας προσφέρθηκαν.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και επαγγελματική (βέβαια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις περιόδους που το κατάστημα είναι υπερπλήρες), οπότε και δικαιολογημένα δίνω τις 4 ντοματούλες, οι γεύσεις σίγουρα δικαιούνται τις 3 ντοματούλες, ο χώρος δικαιολογεί τις 3 ντοματούλες (θα έπαιρνε τις 4 στα σίγουρα εαν δεν ήταν χαλαρή η πολιτική των καταστηματαρχών για το κάπνισμα όπου η μια από τις παρέες που ήρθε άρχσε να καπνίζει – χωρίς όμως για να είμαι δίκαιος να νιώσουμε την επίπτωσή του), το δε συνολικό vfm είναι δικαιωματικό 3άρι (μόνο η απουσία κεράσματος χαμηλώνει τη συνολική βαθμολογία)
Θεωρώ το Pasta ως μια εξαιρετική επιλογή, που μόνο και μόνο λόγω θέσης δεν έχει εκτιμηθεί δεόντως κατά την άποψή μου, γιατί εαν τέτοιο εστιατόριο ήταν τοποθετημένο σε πιό περίοπτη και κεντρική θέση, θα τύχαινε πολλών και σοβαρών επισκέψεων.

Γενικότερα συστήνεται ανεπιφύλακτα για ιταλικές γεύσεις σε εξαιρετικό περιβάλλλον στα Νότια Προάστια και νομίζω οτι δικαιωματικά θα πάρει θέση στα προτιμώμενα εστιατόριά μου. Θα έλεγα μάλσιτα οτι στην περιοχή της Αργυρούπολης, λείπουν καλά ιταλικά εστιατόρια, οπότε το κενό αυτό το κλείνει επάξια το συγκεκριμένο κατάαστημα.