Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Mεγάλο το πρόβλημα παιδιά.
Έχοντας χάσει αρκετά κιλά και εγώ και ο σύζυγος διαγράψαμε για την ώρα τουλάχιστον αρκετά μεζεδοπωλεία και προτιμάμε εστιατόρια με ολοκληρομένα Menu. Αποφεύγοντας τα τηγανητά πολλά λίπη και ότι συνεπάγεται για να μπορέσουμε να συντηρηθούμε. Μεγάλη προσπάθεια.

Διαβάζοντας επιτυχείς κριτικές από τα παιδιά της ομάδας του ask4food για τα εν λόγω απογορευμένα για μας, είναι καταπληκτικό πως μαζί τους βρίσκομαι και εγώ, γεμίζω εικόνες και πολλές φορές είναι σαν να έχω πάει έως και οι μυρωδιές τους μου γεμίζουν αυτές τις εικόνες. Είναi αλήθεια πως μερικοί έχουν το ταλέντο να σου μεταφέρουν σωστά όσα γεύτηκαν και έζησαν σε ένα χώρο. Νάναι καλά, έχω κάνει μια καλή λίστα που σιγά -σιγά θα την εξαντλήσω με επισκέψεις.

Πρώτη επίσκεψη λοιπόν από την λίστα. MUNCHEN-MY WAY BY ERICH. Σχεδόν δίπλα μας. Πολύ παλιό στέκι μας όταν βρισκόταν εκεί η ταβέρνα του συμπαθέστατου Αριστείδη. Αργότερα ακολούθησαν 2 Ιταλικά.

Πολύ γνωστός χώρος στην εστίαση.. Μια γωνιακή προς το βυσσινί μονοκατοικία με ένα μικρό κήπο μπροστά. Υπήρχε και κήπος στο πλάι της που τώρα έχει κλείσει και είναι χώρος για σερβίρισμα.
Είχα την αίσθηση ανεβαίνοντας τα σκαλιά και μπαίνοντας μέσα πως μπήκα σε ένα σπίτι γνωστών μου χαμόγελα καλωσόρισμα Είχε προηγηθεί κράτηση αλλά δεν είχαν και ιδιαίτερο πρόβλημα ίσως πήγαμε και λίγο νωρίς περίπου 9.00. Ήταν βέβαια και τσικνοπέμπτη που όλοι προτιμούν τις ψησταριές πάλι καλά γιατί φεύγοντας είχε 2-3 τραπέζια άδεια μόνο. ΟΙ χώροι είναι αρκετά μικροί και τα τραπέζια μετρημένα.
Στα μεγάλα συν! Απαγορεύεται το κάπνισμα!!! Πιό καθαρή ατμόσφαιρα δεν γίνεται.

Oδηγηθήκαμε κατεβαίνοντας μια σκαλίτσα στην πλαινή αίθουσα πολύχρωμα καρώ τραπεζομάντηλα λιγοστά άνετα τραπέζια και καρέκλες καθαρά γερμανικό στυλ αν και στις περισσότερες γερμανικές ταβέρνες κάθονται ανακατεμμένες παρέες σε μεγάλους ξύλινους πάγκους. Περισσότερο φέρνει προς το δικόμας΄΄χωριάτικο΄΄. Λάβαρα και ποδόσφαιρο εν δράση.

Παρακολουθήσαμε περιμένοντας και συζητώντας σε επανάληψη έναν αγώνα της Μπάγερν ανάψανε οι συζητήσεις από τους ποδοσφαιρόφιλους της παρέας. Καλή ατμόσφαιρα.

Στα του φαγητού τώρα παιδιά το παρακάναμε. Η ευγενέστατη και αεικίνητη κοπέλα μας προειδοποίησε πως ήταν πολλά γιατί οι μερίδες ήταν μεγάλες αλλά το μάτι δεν χορταίνει με τίποτα.

Για έξι άτομα πήραμε καταρχάς μία πιατέλα με λουκάνικα σερβιρισμένα πάνω σε λάχανο, ένα κότσι και 4 μπύρες στην τιμή των 48 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Χορταστικές μερίδες ζεστό φαγητό. Συμπληρώσαμε μπύρες και 1 σνίτσελ με τις χαρακτηριστικές γερμανικές πατάτες τηγανητές με κρεμμύδι μια σούπα γκούλας και πλούσια πράσινη σαλάτα. Νομίζοντας πως δεν είναι αρκετά παρά τις προειδοποιήσεις τις κοπέλας ήρθε και το χάος παραγγέλνοντας ακόμα μία πιατέλα με λουκάνικα και ένα γκούλας με ελάφι και άλλη μια παραγγελία από μπύρες για τους 4 τις παρέας. Μεγάλη ήττα για τις τελευταίες διατροφικές μας συνήθειες. Χαλάλι όμως.

Τώρα ως προς το φαγητό ξεχωρίζω το κότσι από τα καλά που έχω κατά καιρούς παραγγείλει. Καλή ποικιλία στα λουκάνικα για τα ελληνικά δεδομένα, το πικάντικο και αυτό με την γέμιση τυριού τα έχω κουβαλήσει σε ασήκωτες τσάντες από γερμανικό έδαφος μετά από κυρίως επαγγελματικές επισκέψεις.
Δεν ξέρω πως ονομάζονται στα γερμανικά ούτε έχω την υπομονή να αντιγράψω από τον κατάλογο τις εξαιρετικές μπύρες, αρκετές από αυτές έχουν την επισήμανση της αποκλειστικότητας. Εγώ πήρα μια που είχε επίγευση καραμμέλας καλή εμπειρία.

Το σνίτσελ από κοτόπουλο συμπαθητικό μπορούσε να ήταν ίσως όχι τόσο ξεροψημένο και οι πατάτες με το κρεμμύδι καλές αλλά το κρεμμύδι πολύ ωμό χρειαζόταν λίγο πιο δέσιμο με τις πατάτες στο τηγάνι ήταν σαν το κρεμμύδι στην χωριάτικη σαλάτα μας. Αυτές τις πατάτες τις προτιμώ όπου τις βρίσκω θυμίζουν παλιό μαμαδίστικο φαγητό. Καλό θα ήταν το σνίτσελ να υπάρχει και σε άλλο κρέας π. χ χοιρινό γιατί ο κατάλογος έχει αν θυμάμαι καλά 3-4 επιλογές σνίτσελ όλες κοτόπουλο.

Η σούπα γκούλας πολύ καλή με απόδοση στην γεύση της 100%. Το καλύτερο σερβίρισμα που έχω δει είναι μέσα σε ξεροψημμένο καρβελάκι από ψωμί στην χώρα παραγωγής της. Το γκούλας με ελάφι πεντανόστιμο το κόκκινο λάχανο ως συνοδευτικό του λίγο παραβρασμένο αλλά ποιος το προσέχει όταν έχεις το πεντανόστιμο ελάφι με την καταπληκτική σάλτσα του.

Αυτό που λίγο μας χάλασε ήταν το σερβίρισμα σε μπολάκια διαφορετικών ντιπ πολύ νόστιμων αλλά καθόλου προτότυπη η παρουσία τους.

Οπωσδήποτε η κουζίνα του είναι εξαιρετική και η αποδοσή του στην Γερμανική κουζίνα πολύ καλή το συστήνω ανεπιφύλακτα στους φίλους. Ο Erich σε ταξιδεύει γευστικά και τα παιδιά στην εξυπηρέτηση άψογα. Όσο για το VFM νομίζω υπερβάλλαμε και παραγγείλαμε διπλές ποσότητες για 6 άτομα πληρώνοντας150 ευρώ.
Όπως και να το κάνεις είναι μια καλή επιλογή!