Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ακολουθώντας κατά πόδας τον mavtasos αποφάσισα να επισκεφτώ μια άγνωστη για μένα περιοχή. Κάτι ο Δεληολάνης που έκλεισε προ αμνημονεύτων ετών, κάτι το γήπεδο της ΑΕΚ που γκρεμίστηκε έκανα 10-15 χρόνια να καθήσω σε μαγαζί στην περιοχή. Ως carbonara lover που είμαι το PastaBar ήταν ένα δέλεαρ για μένα. Οπότε Σάββατο βράδυ και έχοντας κλείσει τραπέζι το μεσημέρι της ίδιας μέρας, φτάσαμε στο εστιατόριο.

Ο κατάλογος έχει ποικιλία, μικρό δεν το λες αλλά ούτε και τεράστιο. Επειδή την επόμενη μέρα είχα αγώνα τρεξίματος κινηθήκαμε σε λογικά πλαίσια. Ένα ορεκτικό και 2 κύρια πιάτα.
Το ορεκτικό ήταν Funghi Trifolari, δηλαδή ποικιλία τηγανητών μανιταριών (3 είδη?) και μεγάλη ψητή πίτα σαν (όχι ακριβώς) ζύμη πίτσας αρωματισμένη με σκόρδο και ρίγανη. Τα μανιτάρια ήταν πολύ καλά, είχαν πάρει άρωμα από το κρασί και τα μυρωδικά. Ένα αξιοπρεπές πιάτο, σε μεγάλη μερίδα.

Από "κύρια" πιάτα δοκιμάσαμε:
Καρμπονάρα. Ως λάτρης της συγκεκριμένης σάλτσας ίσως είμαι σχετικά αυστηρός. Εδώ θα διαφωνήσω με τους περισσότερους και θα πω ότι η γνωστή αλυσίδα ζυμαρικών, που όλοι αγαπάμε να μισούμε, έχει σαφώς καλύτερη πρόταση. Τόσο η σάλτσα, που εδώ ήταν μάλλον "βαριά", όσο και το βράσιμο στα μακαρόνια είχαν διαφορά. Όχι όμως ότι μένεις παραπονεμένος. Αντιθέτως Η προσπάθεια είναι αρκετά καλή και σίγουρα μένεις ευχαριστημένος.
Ραβιόλια με σπανάκι και ρικότα, σε κόκκινη σάλτσα. Το δοκίμασε η σύζυγος και είναι από τις λίγες φορές που έφαγε όλο το πιάτο της.
Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από ένα μικρό μπολάκι με τριμμένη παρμεζάνα.

Σαν συμπέρασμα οι γεύσεις είναι αρκετά καλές και οι μερίδες μεγάλες.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, χαμογελαστό, χωρίς πολλές οικιότητες (όπως μου αρέσει δηλαδή).

Χώρος:
Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων), δίπλα στην ανοιχτή κουζίνα. Ο χώρος είναι μοντέρνος και ζεστός. Τα τραπεζάκια θα μπορούσαν να είναι και μεγαλύτερα αλλά δεν τα λες και μικρά. Επίσης αν και κάποια ήταν αρκετά κοντά ο τρόπος με τον οποίο είχαν τοποθετηθεί οι καρέκλες δημιουργούσε τον απαραίτητο χώρο για να είσαι άνετα! Αν και πήγαμε σχετικά νωρις (9.30) ήδη ειχε κίνηση, ενώ στις 10.45 που φύγαμε το μαγαζί είχε κόσμο και σε εξωτερικά τραπεζάκια (παρότι είχε κρύο).
Η στάθμευση, χωρίς να έχω εμπειρία από την περιοχή, φαινόταν δύσκολη αλλά βρήκα εύκολο στο δρόμο δίπλα από την αλάνα του γηπέδου.

Τιμές:
Κανονικές. Τα τρία πιάτα με νερό εμφιαλωμένο (το ζητήσαμε) περίπου 25.5 ευρώ.
Μια πολύ καλη επιλογή. Πρόταση ποικιλία μανιταριών και carbonara.