Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

Μπορεί "η αγάπη να άργησε μια μέρα", αλλά για τη δική μας οικογένεια οι Απόκριες ήρθαν μια μέρα νωρίτερα.

Το πρωί Σαββάτου λοιπόν 20 Φεβρουαρίου (πριν την αρχή των Αποκριών) θέλοντας και μη - ας όψονται αι βουλαί των 4χρονων- επισκεφθήκαμε κατάστημα με αποκριάτικα είδη στη λεωφόρο Βουλιαγμένης. Διάλεξε τη στολή της Ραπουνζέλ, έλα όμως που τους είχαν τελειώσει οι αντίστοιχες περούκες... Ραπουνζέλ χωρίς μακριά μαλλιά γίνεται; Δε γίνεται, σας απαντώ εγώ ως μάνα 4χρονης. Επίσκεψη στα πιο κοντινά jumbo και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι ο χρόνος παραμονής στα jumbo είναι τουλάχιστον μια ώρα. Διαμαρτυρήθηκαν τα στομαχάκια μας και υπήρχε για κάποιο λόγο αποθηκευμένο στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάπου στον Άλιμο μια ταβέρνα είχε καλές κριτικές.

Βρήκα στο site την ταβέρνα και πήγαμε με την ελπίδα να είναι ανοιχτή. Για καλή μας τύχη ήταν ανοιχτή και μάλιστα είχε ήδη 2-3 παρέες. Μας καλωσόρισε εγκάρδια ένας νεαρός ευγενής σερβιτόρος και επιλέξαμε ένα τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία.

Ο χώρος είναι διακοσμημένος χωριάτικα και κυριαρχεί το ξύλο. Αν εξαιρέσω το κεφάλι ενός βαλσαμωμένου ζώου, που δε μου αρέσει όπου και να το πετύχω και στερεί μία ντομάτα από το χώρο, διάφορα άλλα αντικείμενα όπως γκλίτσες και τσαρούχια, θεωρώ πως ταίριαζαν στο μαγαζί και στον τύπο φαγητού που προσφέρει. Μεγάλα τραπέζια, άνετες καρέκλες και ολόκληρος ο χώρος πεντακάθαρος, όπως και οι (σαν?) καινούριες τουαλέτες.

Παραγγείλαμε:

- 1 σαλάτα ρόκα παρμεζάνα
Πιπεράτη φρέσκια ρόκα, τραγανά κρουτόν που η μικρή αποδεκάτισε, λίγο πιο δεύτερη η παρμεζάνα. Αρκετά καλό το αποτέλεσμα, θα ήθελα λιγότερο λάδι και καλύτερης ποιότητας παρμεζάνα.

- 1 κολοκυθάκια τηγανητά
Θεσπέσια, με κουρκούτι, καλοτηγανισμένα, τραγανά και χωρίς λαδίλα.

- 1 πατάτες τηγανητές
Πολύ νόστιμες και επίσης πολύ καλά τηγανισμένες.

- 1 ψητές πιπεριές
Υπέροχες και σωστά ψημένες.

- 1 χοιρινή μπριζόλα XXL
- 1 χοιρινή μπριζόλα
Πεντανόστιμες αμφότερες, μαλακές, ζουμερές, καρυκευμένες όσο πρέπει και συνοδευμένες με αρκετές πατάτες τηγανητές. Η μόνη διαφορά μεταξύ τους το μέγεθος

- 1 μερίδα παϊδάκια
Εξαιρετικά εύγευστα παϊδάκια, πραγματικά παϊδάκια όλα τα κομμάτια με σωστή αναλογία λίπους, επίσης σωστά καρυκευμένα. Ευτυχώς που ήταν το πιάτο του παιδιού και δεν κατάφερε να το τελειώσει, οπότε τίμησε η μαμά το υπόλοιπο.

- 3 coca cola κουτάκια

Ο λογαριασμός ήταν στα 50€, πολύ καλό vfm δεδομένης πάντα της ποιότητας όσων δοκιμάσαμε.

Ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο νερό και προτιμήσαμε κανάτα.

Επίσης, με την παραγγελία ήρθε ψημένο ψωμάκι και στο τέλος του γεύματος μας κέρασαν λουκουμάδες, οι οποίοι ήταν καυτοί κι εξαιρετικοί. Μάλιστα, μας ρώτησαν αν τους προτιμούμε με μέλι ή μερέντα κι επειδή το μεγάλο παιδί ήθελε μερέντα και το μικρό παιδί μέλι, με μεγάλη προθυμία μας έφεραν 2 ξεχωριστά πιάτα. Εκτιμώ πολύ την όλη χειρονομία του κεράσματος, ακόμα κι όταν είναι κάτι μικρό, θεωρώ ότι δείχνεις ως επαγγελματίας πως σέβεσαι τον πελάτη σου.

Θα έβαζα με μεγάλη χαρά 4 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση, διότι ο σερβιτόρος ήταν άψογος, δε θα το κάνω όμως και εξηγώ αμέσως το λόγο.

Όταν η 4χρονη -τονίζω- κόρη μας τελείωσε το φαγητό της, ήθελε να σηκωθεί από το τραπέζι και φυσικά την αφήσαμε. Διευκρινίζω ότι δεν είμαστε από τους τύπους που ξαμολάνε τα παιδιά και δεν τους νοιάζει αν φωνάζουν, κλαίνε, κάνουν ζημιές ή ενοχλούν τους γύρω. Η κόρη μας λοιπόν έκανε βόλτες μέσα στο μαγαζί παρατηρώντας εξ αποστάσεως τους υπόλοιπους πελάτες. Κάποια στιγμή βαρέθηκε. Λογικό. Δίπλα ακριβώς από το τραπέζι μας ήταν οι κουρτίνες της τζαμαρίας, στις οποίες είχαν δέσει από μια κορδέλα. Το παιδί λοιπόν ΤΟΛΜΗΣΕ ούτε καν να λύσει, αλλά να ανεβάσει την κάθε δεμένη κορδέλα περίπου 5 εκατοστά πιο ψηλά. Στα 2-3 λεπτά που η μικρή απασχολιόταν ήσυχα με αυτό, δεν της κάναμε παρατήρηση, διότι δε θεωρήσαμε πως είναι κάτι μεμπτό. Ούτε που πρόλαβα να δω πότε έφτασε ο (μάλλον) ιδιοκτήτης και της έκανε παρατήρηση.

Πείτε με περίεργη, αλλά με το γεγονός αυτό στράβωσα και μάλιστα άσχημα. Δεν το έδειξα, αλλά είναι κρίμα με κάτι τόσο μικρό να χαλάς τη μέχρι τότε ενθουσιώδη εμπειρία του πελάτη. Μετά από 5 λεπτά τα μαζέψαμε και φύγαμε.

Το προτείνω; Θέλω να είμαι αντικειμενική, οπότε φυσικά και θα το προτείνω, οι γεύσεις άλλωστε ήταν εξαιρετικές.

Για να είμαι ειλικρινής όμως, έναν μικρό θυμούλη τον έχω ακόμα μέσα μου.
Όταν μου περάσει, θα ξαναπάω κι εγώ...