Μεζεδοπωλεία - Κηφισιά, Αθήνα

Κάποιοι φίλοι μας κάλεσαν να βγούμε στο Νοβαλίς, έχοντας διαβάσει καλές κριτικές. Το γεγονός ότι ήταν στο εμπορικό κέντρο της Κηφισιάς μας προβλημάτισε αλλά δεν μας αποθάρρυνε. Οπότε Σάββατο βράδυ και προσπαθώντας ανεπιτυχώς επί να 15 λετπά να παρκάρω κοντά στο εμπορικό, φτάσαμε στο κατάστημα.

Ο κατάλογος εκ πρώτης όψεως ειναι προσανατολισμένος στο να τσιμπήσεις και όχι στο να φας. Υπάρχουν ποικιλίες ορεκτικών, αλλαντικών, κρεατικών και πλήθος μεζέδων και ορεκτικών. Επίσης επιλεγμένα κρασιά, μπύρες, ούζα, κλπ. Στην αρχή ήρθε πολύ ψωμάκι (ζυμωτό?) συνοδευόμενο από αρκετές ελιές.

Από ορεκτικά επιλέξαμε:
Φωλιά πατάτας με αυγά. Εμφανισιακά μια πανδαισία. Οι πατάτες είχαν κοπεί με τέτοιο τρόπο που έμοιαζαν κάτι ανάμεσα σε φιδέ ή φύλλο κανταίφι. Πάνω υπήρχαν 2 αυγά τηγανητά. Η κοπέλα που το έφερε χώρισε τη μερίδα στα 4 και έσπασε τα αυγά με τέτοιο τρόπο ώστε να απλωθεί όσο γίνεται το αυγό σε όλο το πιάτο. Από εδώ και κάτω τα πολύ ωραία τελειώνουν και πάμε στα αδιάφορα. Έτσι όπως ήταν οι πατάτες ήταν πραγματικά άνοστες γιατί αυτό που έτρωγες ήταν κάτι ξερό που ίσως είχε και λίγο αυγό πάνω για να το μαλακώσει (δεν ήταν εύκολο μόνο 2 αυγά να μπορέσουν να απλώσουν σε ένα μεγάλο πιάτο και να δώσουν γεύση).

Κριθαρώτο με μανιτάρια, παρμεζάνα, βασιλικό, κλπ. Παρότι ως γεύση ήταν καλό δεν βρήκα αυτό το κάτι που θα με έκανε να το πάρω και πάλι. Από την άλλη η γυναίκα μου ξετρελάθηκε.

Από μεζέδες κρεατικών δοκιμάσαμε
Μπεκρή μεζέ χοιρινό και τηγανιά κοτόπουλο. Ικανοποιητική γεύση, κανονική ποσότητα.
Κεφτεδάκια με δυόσμο. 8 (νομίζω) καλοτηγανησμένα, εύγευστα κεφτεδάκια.

Επίσης ήπιαμε ρακί και ένα ποτήρι χύμα ροζέ κρασί, αποδεκτής γεύσης.

Στο τέλος ήρθε ως κέρασμα χαλβάς (αδιάφορος) και ένα καραφάκι μαστίχα (πολύ ωραία).

Σαν συμπέρασμα οι γεύσεις είναι αποδεκτές, οι μερίδες κανονικές και οι τιμές τσιμπημένες.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, χαμογελαστό, με ενδιαφέρον για το εάν μας αρέσουν τα φαγητά.

Χώρος:
Το μέρος στο οποίο βρίσκεται από μόνο του για μένα είναι μείον (1ος όροφος εμπορικού κέντρου). Το καλοκαίρι ίσως τα τραπέζια στο μπαλκόνι να έχουν άλλη χάρη, αλλά εάν πρέπει να καθίσεις μέσα στα λίγα τραπεζάκια, στριμωχτά μεν αλλά σε αποδεκτά όρια, δεν μπορείς να πεις ότι ο χώρος είναι ευχάριστος. Ένα μεγάλο ψυγείο/βιτρίνα με προϊόντα που πουλάει το κατάστημα τραβάει τη προσοχή με την όμορφη παρουσίαση των αλλαντικών αλλά μέχρι εκεί. Ο χώρος μάλλον μη καπνιζόντων γιατί η ατμόσφαιρα ήταν από την αρχή ως το τέλος τέλεια. Η μουσική αδιάφορη αλλά σε ένταση τέτοια που να μην είναι ενοχλητική. Καθίσαμε έως αργά και το μαγαζί γέμισε.

Η στάθμευση κοντά στο εμπορικό μπορεί να τεστάρει τις αντοχές σου αν είσαι άτυχος (εγώ ήμουν).

Τιμές:
Μάλλον τσιμπημένες. Τα ανωτέρω πιάτα 52 ευρώ, εκ των οποίων 2 ορεκτικά και 3 μεζέδες. Η ποσότητα της μερίδας μέτρια. Ίσως η ποιότητα των υλικών να το δικαιολογεί αν και αυτό δεν συνδυάστηκε, σύμφωνα με την άποψή μου και με αντίστοιχη γεύση.

Πρόταση: Την επόμενη φορά μάλλον θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις του για καλύτερη εικόνα.