Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Το ότι η ομορφιά βρίσκεται στα απλά το έχω ξαναπεί! Να όμως ακόμη μια περίπτωση που έρχεται να το επιβεβαιώσει και πάλι!!!

Το ταβερνάκι της Εύης δεν το είχα ακούσει ποτέ μου. Πριν κάποια χρόνια που είχα πρωτοαρχίσει να μπαίνω στο σαιτ, για χάζι απλώς και για να παίρνω ιδέες (δεν έγραφα τότε) το έβλεπα να παίζει πολύ συχνά σε κριτικές και πολύ δυνατά σε βαθμολογίες μάλιστα. Ο βασικός όμως λόγος που μου είχε τραβήξει την προσοχή ήταν η τοποθεσία. Μα έχει τέτοιο φίνο ταβερνάκι στα μέρη μου και δεν το ξέρω εγώ? Και μάλιστα δεν το έχω ακούσει και ποτέ? Παραξενεύτηκα είναι η αλήθεια, χάζευα στο χάρτη την τοποθεσία του μαγαζιού και αναρωτιόμουν μόνη μου "έχει μαγαζί εκεί?" και άλλα τέτοια χαζά. Όμως ποτέ δεν το τίμησα. Και με τον καιρό το ξέχασα, μέχρι που το ξαναθυμήθηκα πρόσφατα σχετικά, με μια ακόμη κριτική που διάβασα. Ε τότε πια μπήκε στη λίστα μου και επίσημα!

Ψάχνοντας την κατάλληλη ευκαιρία, πέρναγε ο καιρός και τελικά η ευκαιρία δόθηκε επιτέλους ένα Σάββατο του Μάρτη. Αφού κάναμε ένα τηλεφώνημα πρώτα για να βεβαιωθούμε ότι υπάρχει τραπέζι, βάλαμε μπρος το gps (αν και είμαστε πραγματικά πολύ κοντά χρειάστηκε γιατί με τα στενάκια και ειδικά όταν προσπαθήσεις να εντοπίσεις το μαγαζί πρώτη φορά, δυσκολεύεσαι όσο και να τους ξέρεις τους δρόμους) και κατευθυνθήκαμε στο ταβερνάκι.

Το παρκάρισμα στην περιοχή μας φάνηκε πολύ εύκολο (ή ίσως απλά να σταθήκαμε τυχερές).

Ο χώρος: το μαγαζί βρίσκεται ανάμεσα σε σπίτια και πολυκατοικίες. Ουσιαστικά πρόκειται για το ισόγειο ενός σπιτιού, η είσοδός του βρίσκεται επάνω σε έναν πεζόδρομο, θεωρητικά μπορεί να βγάζει και τραπεζάκια εκεί όταν ο καιρός είναι καλύτερος, αν και εμείς πετύχαμε πολλά αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο πεζοδρομάκι.

Απ' έξω το μαγαζί μην περιμένετε να σας καταπλήξει, η αλήθεια κι εγώ, που είχα διαβάσει ουκ ολίγα, όταν το πρωτοαντίκρυσα δαγκώθηκα.. Ωχ σκέφτηκα, αν δεν αρέσει στις άλλες τι έχω να ακούσω.. Όμως μόλις ανοίγεις την πόρτα και ανεβαίνεις τα 2-3 σκαλάκια, μπαίνεις σε έναν ζεστό χώρο, λιτά διακοσμημένο, που εκπέμπει κάτι αρκετά οικείο (σαν να πηγαίνεις επίσκεψη σε φιλικό σπίτι ένα πράγμα). Ένας ενιαίος χώρος, με παράθυρα γύρω γύρω και κάτι κουρτινάκια λευκά, με ζωγραφισμένα πάνω τους ρόδια μεγάλα - αν δεν κάνω λάθος στο φρούτο-, τραπεζάκια λίγα και αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους. Κατά τις 21.30 που φθάσαμε εμείς ήδη αρκετά από τα τραπέζια ήταν γεμάτα, ενώ σύντομα γέμισαν και τα υπόλοιπα. Η θερμοκρασία καλή, δούλευε το κλιματιστικό φουλ. Κάπνα ή μυρωδιές δεν είχε, αν και επιτρεπόταν το κάπνισμα.

Ο χώρος λιτά στολισμένος, είχε κάποιες μοντέρνες πινελιές, όπως πχ τα φωτιστικά από ρόδες ποδηλάτου από τα οποία κρέμονταν μπουκαλάκια πολύχρωμα, αλλά γενικά όχι πολλά πολλά. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και περιποιημένες.

Στο σημείο αυτό να σημειώσω ότι κάθε Παρασκευή και Σαββατό το μαγαζί έχει live. Δύο νεαροί, ο ένας με το μπουζουκάκι του και ο άλλος με την κιθαρούλα του, παίζουν ωραία μουσικούλα. Καλή επιλογή τραγουδιών και πολύ καλή η ένταση της μουσικής - δεν σου παίρνει τα αυτιά, ούτε εμποδίζει την απαραίτητη κουβεντούλα.

Η ατμόσφαιρα γενικά ήταν αρκετά παρείστικη. Κόσμος όλων των ηλικιών, νεαρές παρέες, αλλά και παρέες μεγαλύτερων ηλικιών, μου δόθηκε η εντύπωση γενικά ότι όλοι ήταν θαμώνες.

Η εξυπηρέτηση: Νομίζω πως το μαγαζί στο σύνολό του είναι οικογενειακή υπόθεση. Η αλήθεια είναι πως λόγω αυτού θα περίμενε κανείς η εξυπηρέτηση να είναι λίγο πιο εγκάρδια, λίγο πιο χαμογελαστή, λίγο πιο φιλική ίσως, αλλά δεν θα θελα να σταθώ σε αυτό τόσο. Ο λόγος που βάζω 3/4 ντοματούλες δεν είναι όμως αυτός. Είναι επειδή κάποιες φορές ήταν κομματάκι ασυντόνιστοι και όταν έβγαιναν τα πιάτα από την κουζίνα δεν ήξεραν για ποιο τραπέζι προορίζονταν, με αποτέλεσμα να επιστρέφουν στην κουζίνα για να ρωτήσουν ή να έρχονται στο ίδιο το τραπέζι ρωτώντας πχ. "σουτζουκάκια έχετε παραγγείλει?". Αυτό. Διορθώνεται νομίζω, δεν είναι κάτι φοβερό, ούτε κάτι που δεν συγχωρείς σε ένα μικρό και απλό ταβερνάκι.

Η παραγγελίας μας (3 άτομα):

- Σαλάτα ρόκα, ντομάτα και μανούρι => νόστιμη και ισορροπημένη. Την ποσότητα βέβαια την βρήκα ελαφρώς μικρή, δεδομένου ότι δεν είχε και τόσο πολλά υλικά, θα μπορούσε πιστεύω να ήταν λίγο πιο πλούσια η πρασινάδα.

- Ντοματοσαλάτα (για συμπλήρωμα).

-Χαλούμι ψητό => λεπτοκομμένες φετούλες, συνοδευόμενες από μια φέτα ντομάτας. Νόστιμο, αλλά τα κομμάτια του χαλουμιού θα μπορούσαν να ναι ελαφρώς πιο παχιά.

-Πιτάκια με μανούρι και φέτα (από τα πιάτα ημέρας που ήταν γραμμένα στον πίνακα)=> 4 τεμάχια που συνοδεύονταν από μιας σως γιαουρτιού αρωματισμένη με lime?λεμόνι?κάτι από τα δύο! Άψογα και τραγανά, χωρίς καθόλου λαδίλα και με τέλεια ζύμη. Τα εξαφανίσαμε στο λεπτό!

-Μοσχαρίσιο συκώτι ψητό => συνοδευόταν από καραμελωμένα κρεμμύδια. Καλή ποσότητα, ωραίο κομμάτι συκώτι, ψημένο καλά, αλλά έχοντας παραμείνει τρυφερό και ζουμερό. Μας άρεσε!

-Σουτζουκάκια σχάρας => ναι! ναι! ναι! πεντανόστιμα! πικάντικα, με το σκορδάκι τους και με το κύμινο, ο τέλειος κρασομεζές! 6 τεμάχια που συνοδεύονταν από λεπτοκομμένα πιτάκια, μια πιπεριά πράσινη ψητή, μουστάρδα και μπούκοβο για τους πιο τολμηρούς.

-Καρβουνιά => δηλαδή? κομμάτια χοιρινού κρέατος στα κάρβουνα. Λουκούμιιιιι!

-1/2 κιλό κρασί κόκκινο.

-1 Αναψυκτικό.

Νερό βρύσης και ψωμάκι ήρθαν αμέσως στο τραπέζι.
Κέρασμα στο τέλος σοκολατένιος κορμός/μωσαϊκό/γλυκό ψυγείου ή όπως το λέει τελοσπάντων ο καθένας (δεν είμαι σίγουρη ότι κάλυψα όλες τις πιθανές ονομασίες).

Vfm=> Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 45 ευρώ. Και να σκεφτείτε δηλαδή ότι περίσσεψε και κρέας αρκετό. Οπότε η σχέση ποιότητας τιμής κρίνεται εξαιρετική!

Τελικός απολογισμός=> είναι από τα μαγαζιά που χαίρεσαι να έχεις στην περιοχή σου! Που θα πας και θα ξαναπάς και που με χαρά θα το κάνεις στέκι σου! Αν είστε της περιοχής και δεν το έχετε δοκιμάσει ακόμα βουρ!!!