16 Μάρ 2016

Εχθές που έβρεχε και η διάθεση ήταν χαλαρή, επισκεφθήκαμε ένα κοντινό εστιατόριο και πάλι, το Έργον.

Προσωπικά όταν άνοιξε το κοιτούσα με μισό μάτι. Αφ ενός το σημείο, στο χαμό του κέντρου της Νέας Ερυθραίας, δημιουργεί ένα έξτρα μπελά να πλησιάσεις, για ένα casual κατά τ άλλα εστιατόριο που πρέπει να είναι πιο προσβάσιμο.
Αφ ετέρου, ο χαμός για το όνομα του Σεφ που μαγείρευε στην αρχή και το τύποις deli που λειτουργεί με κράτησαν μακρυά για ένα διάστημα.

Πλέον δύο χρόνια μετά, έχω να πω κάποια καλά λόγια για το deli (Χαλβάς Βόλου, ο καλύτερος) και επιτέλους με την έλλειψη του μέγα Σεφ, πλέον μπορείς να βρεις ένα τραπέζι σαν άνθρωπος και να μην θέλεις κράτηση μια βδομάδα μπροστά.

Όταν μπεις, ο χώρος είναι μοντέρνος, απλός και όμορφος. Δεξιά είναι τα τραπέζια κατά μήκος ενός στενόμακρου χώρου με τζαμαρία. Ο χώρος είναι casual και ο κόσμος επί το πλείστον το ίδιο.

Καθώς έχω ξαναπάει μερικές φορές, δεν θα είμαι συγκεκριμένος. Όποια σαλάτα κι αν επιλέξετε είναι εξαιρετική.
Η κουζίνα τους είναι ελληνική, με μοντέρνα ερμηνεία αρκετών συνταγών, δηλ τα φαγητά και ειδικά τα ζυμαρικά, έχουν παραπάνω υλικά και είναι βαριά. Αξέχαστη μου έχει μείνει η στιχομυθία με το μέγα Σεφ την πρώτη φορά που επισκεφθήκαμε: παραπονέθηκε φίλος πως το ζυμαρικό δεν ήταν al dente. Ύβρις! Ο μέγας Σεφ ήρθε στο τραπέζι μας να ζητήσει το λόγο. Και να σου μας ανοίξαν τα μάτια. Η συνταγή είναι Ελληνική και τα μακαρόνια μαλακώνουν (! ). Στο τέλος μας κέρασε μια γύρα τα μακαρόνια του να τα εμπεδώσουμε, και κάτι γλυκά, να ναι καλά.

Ο κατάλογος με τα ορεκτικά είναι πλήρης και δικαιολογεί τον τίτλο του μεζεδοπωλείου. Η τους φάβα είναι καλή, η μελιτζανοσαλάτα επίσης, φανταστική η ποικιλία μανιτάρια, διαλεχτές η ελιές. Μια μεγάλη παρέα, αξίζει να τα δοκιμάσει όλα.

Πήραμε ζυμαρικά dinkel και στριφτάρια για κυρίως. Τα στριφτάρια όπως πάντα εξαιρετικά αλλά βαριά. Είναι νομίζω και συνταγή-σημαία του μαγαζιού. Τα ζυμαρικά dinkel ενώ τα προορίζαμε για ελαφρύ γεύμα, είχαν αρκετό λάδι παραπάνω και με χάλασαν. Καθώς έχω πάρει και κατά το παρελθόν τo burger τους, θέλω να το παινέσω. Πολύ καλός συνδυασμός υλικών και πολύ καλό burger.

Εν κατακλείδι, δεν γράφω κάτι καινούργιο. Το Ergon, παρ ότι είναι σε ένα τόσο πολυσύχναστο μέρος, είναι μία από τις ελάχιστες καλές επιλογές που μπορείς να κάνεις στην γειτονιά για να φάς καλά. Οι τιμές τους είναι καλές, το σέρβις τους εξαιρετικό και το ύφος, πλέον, ευχάριστα χαλαρό.

16 Μάρ 2016

gmak