Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί μια Τετάρτη βράδυ 2 άτομα.
Ο χώρος είναι καλός, μοιάζει με κήπο εξού και το όνομα του καταστήματος. Η διακόσμηση παραπέμπει σε παραδοσιακή ελληνική ταβέρνα, δεν θα έλεγα ότι είναι σύγχρονη, ούτε κάτι το ιδιαίτερο. Ο χώρος καθαρός και προσεγμένος, ένα πράγμα που μου έκανε θετική εντύπωση είναι ότι κάτω από κάθε τραπέζι είχε σκαμπό ώστε αν δεν χωράνε τα πιάτα στο τραπέζι να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό. Χώρος λοιπόν 2/4.

Γεύση: Στην αρχή μας έφεραν ψωμί με ντιπ από γιαούρτι και πατέ ελιάς, αρκετά ωραίο. Στη συνέχεια, αν και ήμασταν 2 κοπέλες θελήσαμε να παραγγείλουμε διάφορα για να τα δοκιμάσουμε. Πήραμε τα εξής:
• ρολάκια με φέτα, ανθότυρο και μπέικον (γεύση 2/4, 4 μικρά κομμάτια, περισσότερο έτρωγες το φύλλο πάρα τη γέμιση και ήταν γεμάτα πάπρικα απέξω)

• κολοκυθοκεφτέδες (γεύση 1/4, 4 κολοκυθοκεφτεδες γκαγκανο. Προσπαθούσαμε να βγάλουμε το κάρβουνο απέξω για να φάμε το από μέσα, το οποίο ήταν γευστικό οπόσο μπόρεσα να καταλάβω. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε βγει αυτό το πιάτο εκτός κουζίνας. Απαράδεκτο)

• τηγανιά κοτόπουλο (γεύση 2/4, μικρή μερίδα με πολύ μικρές μπουκίτσες κοτόπουλο. Θεωρώ ότι δεν ήταν εκείνη τη στιγμή μαγειρεμένο, επίσης ήταν λύσσα. Αν είχε λίγο λιγότερο αλάτι θα ήταν πολύ καλό)-7 ευρώ

• μελιτζάνα στο φούρνο (γεύση 4/4, και αυτό μικρή μερίδα, δλδ αν είστε 3-4 άτομα φτάνει οριακά μια κουταλιά για τον καθένα. Ήταν όμως το καλύτερο πιάτο που πήραμε. Μελιτζάνα στο φούρνο με τυρί και σάλτσα ντομάτας. Πολύ ωραίο πιάτο)

• φιλετάκια ψαρονέφρι με σως ροκφόρ (κυρίως πιάτο) (γεύση 3/4, για κυρίως πιάτο θεωρώ ότι ήταν κανονική μερίδα για μια κοπέλα για έναν άντρα όμως όχι. Ήταν πολύ ωραίο πιάτο, τα φιλετάκια θα τα ήθελα πιο μαλακά και τη σως λιγότερο αλμυρή, αλλά ήταν πολύ γευστικό. Ο πουρές που το συνοδεύει είναι εξίσου πολύ καλός γευστικά, αν και ήταν και αυτός προηγούμενης μέρας σίγουρα) – 10 ευρώ

• 2 μπύρες -9 ευρώ!!!!!!!!!!!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37,5 ευρώ. Αναφέρω τις τιμές που θυμάμαι, τις υπόλοιπες δεν τις θυμάμαι ακριβώς και η απόδειξη είναι αθροιστική. Όπως είπα και πιο πάνω ήμασταν 2 κοπέλες και τα φάγαμε σχεδόν όλα (τους κολοκυθοκεφτέδες όχι και τόσο βέβαια) και αυτό το λέω για να καταλάβει κάποιος το μέγεθος των μερίδων.

Εξυπηρέτηση (4/4): Ο υπάλληλος ήταν πάρα μα πάρα πολύ εξυπηρετικός. Μας μίλαγε, μας ρωτούσε αν μας άρεσε, μας έφτιαξε το τραπέζι έτσι ώστε να είμαστε άνετα. Δεν έχουμε κανένα παράπονο. Στο τέλος μας έφερε κέρασμα μαστίχα, πολύ ωραία και απόδειξη κανονικά και επίσης μας έφερε και ένα ερωτηματολόγιο για το πόσο ικανοποιημένες μείναμε…

Σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ το μαγαζί value for money. Για να γίνει ή θα πρέπει να χαμηλώσει τις τιμές που αποτι είδα σε προηγούμενη κριτική τις αύξησε πρόσφατα ή θα πρέπει να φτιάξει την ποιότητα-ποσοτητα του φαγητού.

2016-03-16 22:35:22

Καλησπέρα.
Χαιρόμαστε που σας άρεσαν αυτά που φάγατε, τουλάχιστον στον μεγαλύτερο τους βαθμό.
Οι μπύρες ξεκινάνε από 3.00 € k φτάνουν έως 5.50€ για τις weisse.500 ml πάντα.
Για τον χώρο τώρα ειναι υποκειμενικό φαντάζομαι το θέμα κ δεν μπορούμε να πούμε κ πολλά.
Είτε αρέσει πολύ, είτε λίγο.
Για τις τιμές τώρα στην προηγούμενη κριτική που διαβάσατε εξηγούμε τους λόγους.
Προφανώς δεν διαβάσατε την απάντηση μας.
Το value for money πάντως ειναι πολύ μεγάλο θέμα προς συζήτηση.
Κ ποια ειναι επίσης τα κριτήρια αυτά που καθιστούν ενα εστιατόριο vfm.
Αλλά σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη σας.