Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Καινούρια άφιξη στο Χαλάνδρι σε κεντρικό σχετικά σημείο, σε ένα στενάκι κάθετο στην κεντρική λεωφόρο που διασχίζει την πόλη. LE CHAPEAU σημαίνει καπέλο. Αρκετά πρωτότυπη επωνυμία για τέτοιου είδους χώρο. Το μαγαζί είναι γαλλικό bistrot με ό, τι συνεπάγεται αυτός ο χαρακτηρισμός.

Ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος και αποπνέει τη διακριτική πολυτέλεια της γαλλικής κουλτούρας. Καναπέδες και καρέκλες ρετρό και φωτιστικά πανέμορφα, επίσης ρετρό με το βαθύ μπορντώ και το λαδοπράσινο χρώμανα κυριαρχούν. Το μαγαζί διαθέτει και μια βιτρίνα στην οποία εκτίθενται οι νοστιμιές που προσφέρει ο κατάλογος και που είναι κατά βάση τάρτες και γλυκά. Ωστόσο υπάρχει από την άλλη πλευρά και μια μεγάλη μπάρα στην οποία μπορεί να καθίσει κανείς και να απολαύσει το ποτό του.

Ο χώρος με μάγεψε και μου μετέφερε πραγματικά, έστω και για λίγο, την αίσθηση του γαλλικού αέρα. Η ατμόσφαιρα εξάλλου με το χαμηλό σχετικά φωτισμό συμπλήρωνε με μοναδικό τρόπο το ρομαντικό περιβάλλον. Στα συν επίσης το γεγονός ότι απαγορεύεται το κάπνισμα που θα χαλούσε το όλο σκηνικό κατά τη γνώμη μου. Σε όλο αυτό το θεατρικό σκηνικό μοναδική παραφωνία ήταν κατά τη γνώμη μου η μουσική η οποία ήταν αφενός ακατάλληλη για το χώρο και αφετέρου σε πολύ υψηλή ένταση ακόμη και από νωρίς με αποτέλεσμα να καταβάλεις προσπάθεια να ακούσεις το διοπλανό σου ή να χρειάζεται να φωνάξεις για να σε ακούσουν. Νομίζω ότι δεν ταιριάζει καθόλου νε το όλο περιβάλλον και αδικεί το χώρο καθώς θυμίζει μπαρ.

Ως προς την εξυπηρέτηση, αυτή είναι υποδειγματική. Γίνεται κυρίως από νεαρές χαμογελαστές κοπέλες πρόθυμες και φιλότιμες. Στη δική μας περίπτωση εκτός από μια κοπέλα, μας εξυπηρέτησε και ένας αρκετά διαβασμένος, ως προς τα κρασιά και τις γεύσεις που προσφέρει το μπιστρό σερβιτόρος, ο οποίος ήξερε και να μας "κατευθύνει" ανάλογα με τα γούστα μας.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κατά βάση τάρτες αλμυρές και γλυκές σε πολύ μεγάλη ποικιλία οι οποίες συνοδεύονται από σαλατικό, 3-4 σαλάτες αρκετά gourme θα έλεγα και 4 κυρίως πιάτα (με σολομό, κοκοράκι κ. ά) ενδιαφέροντα αλλά ακριβά. Επίσης τα κρασιά απ΄ ό, τι διαπίστωσα είναι δυνατό χαρτί του μαγαζιού αλλά και τα γλυκά, τα οποία ήταν αρκούντως προκλητικά στη βιτρίνα του μαγαζιού. Όλα τα παραπάνω σε αρκετά χορταστικές μερίδες.

2 άτομα προτιμήσαμε:
- σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και ξηρούς καρπούς, που κατέφτασε δροσερή και με τους χυμούς της και σε μεγάλη ποσότητα (για την επόμενη φορά βάλαμε στο μάτι μία με με ρώσικη σαλάτα και cranberries, μας φάνηκε πολύ πρωτότυπη)

- τάρτα αλμυρή με μανιτάρια η οποία θα μπορούσε να προορίζεται και για 2 άτομα και συνοδευόταν από σαλατικό. Νόστιμη, ευτυχώς όχι αλμυρή, θα προτιμούσα λίγο περισσότερα μανιτάρια

- 1 ποτήρι κόκκινο κρασί merlot, το οποίο θα έπρεπε σε τέτοιο μαγαζί να είναι δροσερό (και πάντως στην κατάλληλη θερμοκρασία)

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 20 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι χορτάσαμε, απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον (με την εξαίρεση της μουσικής). Νομίζω ότι θα το σύστηνα για ελαφρύ φαγητό και όχι για κανονικό γεύμα γιατί είναι ακριβό και έχει περιορισμένα πιάτα. Από την άλλη πλευρά πάλι δεν είναι κανονικό εστιατόριο. Σίγουρα όμως αξίζει μια επίσκεψη.