Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ξέρετε... Το "Ραχάτι" είναι από αυτές τις περιπτώσεις που σε τρώει το χέρι σου να γράψεις τα καλύτερα και μετά σκέφτεσαι πόσο δύσκολα θα βρίσκεις τραπέζι όποτε θέλεις, αν το μάθουν πολλοί... Με αυτή τη λογική όμως, δε θα είχε νόημα το εν λόγω site ούτε θα επιβραβεύονταν ποτέ οι σωστοί κι έντιμοι επαγγελματίες εστίασης.

Αρχικά, όταν αποφάσισα να το προτείνω ως Σαββατιάτικη (12 Μαρτίου) έξοδο στην παρέα μου, ομολογώ πως είχα αρκετούς ενδοιασμούς. Ο βασικότερος ήταν η μοναδική κριτική που υπήρχε στο ask4food και αυτή εστίαζε πιο πολύ στην κακή εξυπηρέτηση και όχι στο φαγητό. Από την άλλη, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, είμαστε πρώην συνάδελφοι με τον πατέρα του νεαρού ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν από τους πιο αξιόλογους ανθρώπους και συναδέλφους που είχα ποτέ. Επιπλέον, είχα ακούσει τα καλύτερα από συναδέλφους που το είχαν επισκεφθεί και κάπου εκεί οι ενδοιασμοί λιγόστεψαν.

Έκανα τηλεφωνική κράτηση 4 ημέρες νωρίτερα χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν ανέφερα τη γνωριμία μου) για 6 άτομα. Τελικά, η Σούζη έφαγε και καταλήξαμε 5 άτομα. Έφτασα στην ώρα μου, το τραπέζι ήταν κρατημένο στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού και παρήγγειλα ένα ρακόμελο, μέχρι να αφιχθεί η υπόλοιπη παρέα.
Μου έφεραν το καυτό ρακόμελο και ένα πιατάκι με εκπληκτική φάβα, ελιές και παξιμαδάκια.

Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο. Σαφώς, διακοσμητικά δεν είναι ο σούπερ ντούπερ χώρος. Να σας πω την αλήθεια όμως, δε θα ήθελα να είναι. Ξέρετε γιατί; Θα έχανε την αυθεντικότητά του. Είναι ρακάδικο. Είναι αυθεντικό ρακάδικο. Με αυθεντικές κρητικές συνταγές εκτελεσμένες από Κρητικούς. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια, καρέκλες καφενείου, κάδρα με Κατράκη, Ξυλούρη, Μπέλλου και πολλούς άλλους, ξύλινα ραφάκια με βιβλία και εφημερίδες, φωτιστικά από ρόδες ποδηλάτου είναι κάποια από τα στοιχεία που συνθέτουν τη διακόσμηση του χώρου. Κάποιοι ίσως δυσαρεστηθούν που δε θα δουν λευκά τραπεζοκαθίσματα, αφίσες από παλιές διαφημίσεις, γλαστράκια με μυρωδικά ή κονσέρβες από ντοματάκια ΚΥΚΝΟΣ, αλλά όσοι αγαπούν ή έχουν ζήσει στην Κρήτη ή και τα δύο θα εκτιμήσουν αυτόν το χώρο. Θα τους μεταφέρει έστω και νοερά εκεί και μόνο γι' αυτό θα βάλω 4 ντοματούλες. Οι μουσικές επιλογές είναι Μάλαμας, Ξυλούρης, Χαρούλης, Ψαραντώνης κ. ά.. Το κάπνισμα επιτρέπεται και η κουζίνα φαίνεται στο βάθος, αλλά παραδόξως τα ρούχα δεν μύριζαν ούτε τσιγαρίλα ούτε τηγανίλα, όταν έσωσα να επιστρέψω στις 2 σπίτι μου.

Ήρθε λοιπόν η παρέα μου και προτρέψαμε την Κρητικιά να παραγγείλει με κάποιες παρεμβάσεις από τους υπόλοιπους.

Παραγγείλαμε:

- ξύγαλο
Υπέροχο και γενναία ποσότητα.

- πατάτες τηγανητές
Όχι προκάτ, χοντροκομμένες και τηγανισμένες με τη φλούδα τους χωρίς περιττά λάδια.

- οφτή πατάτα
Δε δοκίμασα, αλλά σίγουρα δεν πήγε χαμένη. Η πατέντα του συνδαιτυμόνα να την καθαρίσει και να την τοποθετήσει στο πιάτο με το ζουμί από τους χοχλιούς, θεωρώ πως ήταν έξοχη.

- ομελέτα του Μανωλιού
Αυγά, πατάτες, ντομάτα, τυρί, απάκι και δεν ξέρω τί άλλο περιείχε. Ομελέτα με τα όλα της, γεμάτη γεύση, turbo πιάτο και μεγάλη μερίδα.

- χοχλιούς μπουμπουριστούς
Να είναι καλά η Κρητικιά της παρέας που με έπεισε να δοκιμάσω πρώτη φορά στη ζωή μου. Μια χαρά μου φάνηκαν χωρίς φυσικά να έχω μέτρο σύγκρισης. Η σαλτσούλα με το κρασάκι και το δενδρολίβανο απλά θεϊκή.

- ντολμαδάκια
Σπιτική αξέχαστη γεύση. Μη λείψουν από την παραγγελία σας...

- σκιουφιχτά με στάκα και ανθότυρο
Άλλο ένα δυνατό λουκούμι πιάτο που μας έρχεται από τη λεβεντογέννα.

- κεφτεδάκια με δυόσμο και κύμινο
Το φοβήθηκα το κύμινο γιατί δεν το πολυσυμπαθώ, αλλά δεν το κατάλαβα. Ο δυόσμος που λατρεύω ήταν έντονος, οι κεφτέδες ήταν αφράτοι και καλοτηγανισμένοι. Επίσης must πιάτο.

- κρητικό λουκάνικο ξυδάτο
Γενικά δεν είμαι πολύ φίλη του συγκεκριμένου εδέσματος, εδώ ήταν αρκετά καλό.

- χοιρινό με σταμναγκάθι
Να μη βγάλουμε καθόλου γκρίνια σε όλη την κριτική; Πολύ νόστιμο χοιρινό με δεμένη κρασάτη σάλτσα, αλλά θα ήθελα περισσότερο σταμναγκάθι.

- 2 μπύρες

- 200ml ρακή
Καλή μου είπαν, δε δοκίμασα.

- 200ml ρακόμελο
Εξαιρετικό.

- 1 coca cola 250ml

Εύχομαι να μην ξέχασα κάτι.

Στο τέλος του γεύματος, τιμήσαμε τα εκπληκτικά χειροποίητα γλυκά της φίλης μας, δεν μπορούσαμε όμως να αντισταθούμε και στο κέρασμα του μαγαζιού ήτοι:

- Μεγάλη πιατέλα με τυροπιτάκια
Σαν τυροπιτάκια φαίνονταν στο πιάτο, δε φταίω. Ψάχναμε το μέλι. Πουθενά μέλι. Ήμαστε έτοιμοι να ζητήσουμε μέλι, μέχρι που κάποιος δοκίμασε. Η γέμιση ίδια με καλιτσούνι λυχναράκι, γλυκιά δηλαδή, οπότε ορθά δε σερβιρίστηκαν με μέλι. Αποδεκατίστηκαν ζεστά και τραγανά, παρά τα γεμάτα στομάχια.

- Μεγάλη πιατέλα με γιαούρτι και γλυκό σταφύλι
Το γιαούρτι ήταν πλούσιο με χωριάτικη έντονη γεύση, ίσως σε κάποιους δεν αρέσει. Προσωπικά ξετρελάθηκα, όπως και με το χειροποίητο γλυκό σταφύλι που περιείχε και κουκουνάρι.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω στα 90€, δηλαδή 18€/άτομο, μια χαρά.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, η νεαρή κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν πρόσχαρη, γλυκιά και πρόθυμη. Τα πιάτα έρχονταν σε καλούς χρόνους και ότι χρειαστήκαμε, μας προσφέρθηκε χωρίς καθυστερήσεις.

Έμεινα απολύτως ικανοποιημένη τελικά με την επιλογή μου, άρεσε και στην παρέα, περάσαμε τέλεια, ταξιδέψαμε στην Κρήτη χωρίς εισιτήριο και ήταν μόνο η αρχή...

Σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλες επισκέψεις και σαφώς το προτείνω για όμορφες, χαλαρές και ΚΡΗΤΙΚΕΣ πάνω απ' όλα βραδιές...

Υ. Γ. Συγχωρήστε μου μια μικρή δόση υποκειμενικότητας που ίσως περιέχει η κριτική μου λόγω της αγάπης μου για την Κρήτη, του κου Μάνου και της υπέροχης βραδιάς που περάσαμε με τη "γευσιγνωστική" παρέα μου.