18 Μάρ 2016

Μαγεύτηκα από τις κριτικές στο site για το Πειραιώτικο ΜΑΓΕΥΜΑ και έτσι πήρα μια φίλη μου την περασμένη Πέμπτη και κατηφορίσαμε για το λιμάνι. Πραγματικά, το ΜΑΓΕΥΜΑ έχει και γεύσεις αλλά και χώρο Μαγεία!!

Βρίσκεται ψηλά στον Πειραιά, ουσιαστικά στη συνοικία Ταμπούρια, σχεδόν στα σύνορα με το Κερατσίνι, οπότε ευτυχώς που είχαμε GPS στο αμάξι της φίλης, και μάλιστα φθάνοντας βρήκαμε εύκολα πάρκιν για το αυτοκίνητο, στο διπλανό τετράγωνο, της όμορφης και ήσυχης αυτής συνοικίας, όπου μικρά σπιτάκια συνυπάρχουν με πολυκατοικίες και μικρομάγαζα. Νιώθαμε πως ο χρόνος γύρισε πίσω κάποιες δεκαετίες, που εμείς ήμασταν ακόμα αγέννητες!!

Το ΜΑΓΕΥΜΑ άνοιξε σχεδόν πριν 3 χρόνια και λειτουργεί Τετάρτη με Σάββατο τα βράδια, την Κυριακή όλη τη μέρα, ενώ Δευτέρα και Τρίτη είναι κλειστό. Τα βράδια της Παρασκευής και τα μεσημέρια της Κυριακής έχουν μουσική live με ελληνικά κυρίως ελαφρολαίκά, όπως μας είπαν.

Από το πάσο της μισάνοιχτης κουζίνας, θαυμάζαμε τον αεικίνητο νεαρό σεφ που ετοίμαζε τα πιάτα με τα φαγητά, τα οποία μετέφεραν οι σερβιτόροι με κέφι και προθυμία. Πρόκειται για μια μοντέρνα και γουστόζικη ταβέρνα, που καταφέρνει και συνδυάζει έξοχα διάφορα ετερόκλιτα στοιχεία, όπως π. χ. το βιομηχανικό ταβάνι με την ανάγλυφη ξυλοκατασκευή σε έναν από τους τοίχους, καθώς και τον vintage διάκοσμο στα πέριξ. Κυριαρχούν τα φωτεινά λευκά, μπεζ και κόκκινα χρώματα, τα ράφια με τα κρασιά τους, ενώ οι φωτεινές τζαμαρίες και τα μεγάλα παράθυρα τριγύρω δημιουργούν απόλυτο κοντράστ με τα ασπρόμαυρα ρομβοειδή πλακάκια του δαπέδου. Τα πάντα αστράφτουν από καθαριότητα, όπως για παράδειγμα και οι τουαλέτες τους, όπου πάει κανείς από τη σκάλα που βρίσκεται απέναντι από την είσοδο.

Οι τιμές των μεζέδων και των άλλων πιάτων είναι φυσιολογικές, από 3 ως 10 € για τα περισσότερα, με ακριβότερο το κορυφαίο κοντοσούβλι στα 12 €. Αντίστοιχη είναι και η κάβα των ποτών, με αναψυκτικά, μπύρες, χύμα κ. λπ. κρασιά, σε τιμές νορμάλ για την κατηγορία της μοντέρνας ταβέρνας.

Στα του φαγητού τώρα, όπου κατέφθασε ο εντυπωσιακός κόκκινος, ξύλινος κατάλογός τους, μαζί με εμφιαλωμένο νερό, για το οποίο δεν προλάβαμε να φέρουμε καμιά αντίρρηση, τα 2 καρβελάκια ψωμί, καθώς και μια παλέτα, όπου αντί για μπογιές είχε κάποια ορεκτικά, δηλαδή φάβα, παντζαροσαλάτα και τα σχετικά. Ακολούθησαν οι επιλογές μας, τις οποίες μοιραστήκαμε, γιατί ήτανε πολύ χορταστικές μερίδες: σαλάτα Μάγευμα με φιλετάκια κοτόπουλο και λαχανικά, φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φυσικά το χοιρινό κοντοσούβλι που ήρθε στη μίνι σούβλα του με τις πατάτες. Ήπιαμε δυο μπύρες. Πληρώσαμε για όλα αυτά 37 €, ποσό που δε μας ξάφνιασε, αφού ευχαριστηθήκαμε το ποιοτικό φαγητό τους και τον μερακλίδικο και πρωτότυπο αυτό χώρο. Κατηγορία τιμής για καθεμιά μας, χωρίς τις μπύρες, στα 10-16 €.

Συμπερασματικά, σας προτείνω με την καρδιά μου το συγκεκριμένο χώρο εστίασης, που τον θεωρούμε, η φίλη μου κι εγώ, σαν ένα διαμαντάκι για τον Πειραιά!!

18 Μάρ 2016

Thankful