Μουσικά Μεζεδ/λεία - Γκάζι, Αθήνα

Βασιλίσκος: μια λέξη πολλές έννοιες...

Σύμφωνα με τη μυθολογία ηταν το χειρότερο τέρας που θα μπορούσε να πλάσει ποτέ η ανθρώπινη φαντασία. Στις πρώτες αναπαραστάσεις του έμοιαζε με μεσαίου μεγέθους φίδι με λοφίο, ικανό να σκοτώσει τοσο με το δηλητήριο του, ´οσο και με το βλέμμα του. Μια άλλη έννοια, ειναι αυτη που το καθιστά ως έναν απο τους φωτεινότερους Αστέρες στον αστερισμό του Λέοντα, στο Βόρειο ημισφαιριο του ουρανού.

Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλο τους τρία νεαρά παιδια όταν έφτιαξαν το Βασιλισκο, στο Γκάζι, αλλα αν κρίνω απο την εμπειρια που είχα, η αληθεια ειναι μαλλον στη μέση. Όντας γωνιακό, λευκό και ντυμένο με πέτρα και ξύλο, μπορει να μην αποπνέει τον πιο ζεστό χωρο, αλλα σίγουρα θα σε μαγνητίσει και θα σε βάλει στη διαδικασία να το εξερευνήσεις. Και αφου το εξερευνήσεις, το δοκιμάσεις και το γευτείς, μαλλον θα καταλάβεις οτι μπορει και να ειναι το ανερχόμενο φωτεινό αστέρι στο ημισφαίριο του γαστριμαργικού σύμπαντος.

Ειναι νέος χωρος, μικρος και όμορφος, ολοκαίνουργιος και με πολυ γούστο. Άνοιξε πριν απο περίπου 30 μερες, ακομα δεν εχει σαραντίσει. Αν ηταν τοκετός, θα είχε παρει μισή ευχή, άρα ακομα εχει δρομο να διανύσει μπροστα του, να μεγαλώσει και να ξεδιπλωθεί. Φαινεται ομως να εχει καλα στοιχεία. Ετσι λεω εγώ και η παρέα μου που αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε κατόπιν συςτάςεων, δυο μερες μετα τη Γιορτή της Γυναίκας.

Οι τοίχοι ειναι βαμμένοι τιρκουάζ, ειναι ψηλοτάβανο, με σκεπή και ξύλο, βαμμένο σε λευκές αποχρώσεις. Τα τραπέζια ειναι όμορφα βαλμένα, με μικρές αποστάσεις μεταξύ τους, αλλα ικανοποιητικές. Αν και το ξύλο με το γυαλί, δε βοηθάει ιδιαίτερα στην ηχομόνωση, ωστόσο δεν πας εκει για να μείνεις ήσυχος, αλλα για να σιγοτραγουδησεις μαζι με τα παιδια, να φας πολυ γευστικούς μεζέδες, και να πιεις το κρασι σου με την παρέα σου, και έν τελει να περάσεις καλα. Ε τι άλλο θέλεις;

Τα τραπέζια ειναι λευκά, αλλα τα μαξιλάρια στις καρέκλες ειναι σε λευκό φόντο αλλα με διάφορες χρωματιστές φιγούρες, που βοηθούν το χωρο να γίνει πιο οικείος. Γενικά με κέρδισε, αλλα ο λόγος που στέρησα τη ντοματούλα ειναι γιατι επιτρέπεται το κάπνισμα. Ο εξαερισμός ειναι αρκετα καλος, αλλα είπαμε θελει καποια δουλεια ακομα στο θέμα. Να μην ξεχνιόμαστε, εχει παρει μισή ευχή!

Η εξυπηρετηση ειναι εξαιρετική. Νέα παιδια με χαμόγελο, ευγένεια και ειλικρίνεια έχουν τη διαθεση να στηρίξουν το εγχείρημα τους. Έχουν διαθεση να ακούσουν την άποψη σου. Τη θέλουν, τη χρειάζονται. Εντυπωσιάστηκα, όταν ζητήσαμε κάποια πράγματα και μας είπαν οτι ακομα προετοιμάζονται και θα καθυστερήσουν. Εγώ προςωπικα το εκτίμησα. Η στερημένη τοματουλα ειναι οτι τα πιάτα ερχόντουσαν ένα ένα με μια κάπως άτακτη σειρά, αλλα είπαμε, ειναι στα πλαίσια βελτίωσης.

Ο κατάλογος δεν ειναι πολυ μεγάλος. Απλός, ξεκάθαρος και συνοπτικός. Εχει 4 σαλάτες, λίγα περισσότερα ορεκτικά και 4-5 κυριως. Εμείς πηραμε αρκετα πιάτα στη μέση, και ετσι δοκιμάσαμε ένα μεγάλο φάσμα του καταλόγου.

Δοκιμάσαμε μια σαλάτα πολίτικη. Φρέσκια, όμορφα κομμένη και σερβιρισμένη, πλούσια σε υλικα και με πολυ σος απο πάνω. 4/4.

Πηραμε πατατόφλουδες τηγανητές με πάπρικα απο πάνω. Ηταν εξαιρετικες, δεν αφήσαμε στο πιάτο ουτε δείγμα. Συνοδευοντουσαν απο ένα ροζ ντιπάκι, γευστικότατο, αλλα δεν μπορω να καταλάβω τη βάση του. Μας ενθουσίασε και το φάγαμε ολο 4/4

Δοκιμάσαμε κολοκυθάκια τηγανητά, χωρις περιττά λάδια, σωστά αλατισμένα και συνοδευόμενα με μια σος γιαουρτιού με λεπτή υφή, υπέροχη.

Φάβα με φρέσκο κρεμμυδάκι και κάπαρη. Ζεστή, βγήκε εκείνη την ωρα, βελούδινη υφή, εξαιρετική. Για τα δεδομένα μου ηθελα λιγο πιο πολυ αλάτι, αλλα αυτο ειναι θέμα προσωπικού γούστου, και οχι αδυναμία του μάγειρα. 4/4

Απο κρεατικά επιλέξαμε μοσχαράκι με σάλτσα μανιταριών, σβησμένο με ουίσκι. Συνοδευόταν απο άγριο ρύζι, αλλα μας ηρθε με πατατόφλουδες, αφου πρωτίστως είχαμε ενημερωθεί γις την αλλαγή, η οποια δε μας χάλασε καθόλου. Το μοσχάρι ηταν λουκούμι και η σάλτσα είχε τέλειο δέσιμο. Σε συνδυασμό με το φρέσκο λευκο ψωμάκι που μας έφεραν στην αρχή, φαγώθηκε ολο πολυ ευχάριστα.

Δοκιμάσαμε επισης λουκάνικο με καραμελωμένα κρεμμύδια. Ηταν πολυ γευστικό, ωραια ψημένο, αλλα βαρύ για το στομαχι μου. Γιατι και τα καραμελωμένα κρεμμύδια μπορούν να γίνουν έν δυνάμει μπόμπες σε γαστρικό περιβάλλον σαν το δικό μου, που δεν ειναι και το ανθεκτικότερο!

Το κοκκινο του κρασι, ημίγλυκο και υπέροχο, ειναι πραγματικά απο τα ωραιότερα που έχω πιει. Και επειδη το έχω ξαναγράψει, δεν ειμαι ειδήμων στο κρασι, γιατι γενικά δε μου αρέσει, όποτε αυτο είχε μαλλον την τιμητική του στις οινικές προτιμήσεις μου. Νεράκι σε γυάλινο μπουκαλι, και λογαριασμός κανονικότατος.

Και μετα απο ολα αυτα, μας ηρθε κέρασμα παγωτό βανίλια με μπισκότα και μερεντα, καθώς και γιαούρτι με γλυκό κυδώνι. Εκτίμησα το κέρασμα, διότι τοσο η ποιότητα ´οσο και η ποσότητα ηταν αξιομνημόνευτες απο μόνες τους. Πραγματικά, μακάρι να συνεχίσουν ετσι.

Ο λογαριασμός για ολα τα παραπάνω ανήλθε στα 65 ευρω, δηλαδή δώσαμε 13 ευρω το άτομο, και τα ευχαριστηθήκαμε. Στο σύνολο του η εντύπωση μου ειναι κατι παραπάνω απο θετικότατη, εκτιμώ οτι υπάρχουν σημάδια βελτίωσης, και χαίρομαι που σε αυτούς τους καιρούς, νέα παιδια έχουν όραμα, διαθεση και τόλμη για ένα νέο εγχείρημα. Να συνεχίσουν ετσι, και πιστευω οτι θα ανταμειφθουν. Και εμείς θα είμαστε εδώ για να τους στηρίζουμε.