Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μια πολύ όμορφη μονοκατοικία στο Χαλάνδρι με γουστόζικη διακόσμηση μέσα-έξω, ψηλοτάβανη (φαίνονται τα ξύλινα δοκάρια) και με καλό φωτισμό, άνετα τραπέζια και πολλά νεαρά παιδιά στο σέρβις είναι ικανοί λόγοι για να επισκεφθείς τα "Ψαράκια και θαλασσινά", έστω κι αν δεν κάνουν κρατήσεις (ο μόνος λόγος που αφαιρώ "ντομάτα" από την εξυπηρέτηση) και πρέπει να πας νωρίς για να εξασφαλίσεις το τραπέζι σου...

Εμείς πήγαμε Σάββατο βράδυ κατά τις εννιά και βολευτήκαμε μια χαρά. Ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών (όπως πρέπει) και οι καπνιστές μπορούν να καθίσουν στην κλειστή -τώρα το χειμώνα- αυλή.

Το φαγητό θα το έλεγα μέτριο γενικώς. Υπάρχουν κάποια καλά πιάτα αλλά δυστυχώς υπάρχουν και σχεδόν κακά πιάτα, θέλει προσοχή. Ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά έρχεται αφού σε ρωτήσουν για εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης (έρχεται σε μπουκάλι που ανανεώνεται χωρίς να ασχοληθείς) και άμεσα φέρνουν ψωμάκι και λαδόξιδο-αλάτι πολυ τοποθετούν σε βοηθητικό τραπεζάκι. Από τα κρύα δοκιμάσαμε τη μελιτζανοσαλάτα που ήταν καλή, αγιορείτικου στυλ χωρίς ιδιαίτερη ένταση όμως (η κοπέλα προειδοποίησε για το σκόρδο, αλλά δεν ήταν πολύ).

Από τα ζεστά ορεκτικά το σταμναγκάθι ήρθε παραβρασμένο (όπως συνήθως στις ταβέρνες) και σε αρκετή ποσότητα για τα 5,90€ που κοστίζει, τα αχνιστά μύδια ήταν τρυφερά (ευτυχώς δεν τα παραμαγείρεψαν! ) αλλά κάπως άνοστα παρά το λευκό κρασί και σκόρδο (το ζουμί ήταν σαν νερωμένο) και ήταν σε αρκετή ποσότητα με έξτρα πιάτο για τα κελύφη (το οποίο άλλαξαν όταν γέμισε) και οι κολοκυθοκεφτέδες από κίτρινη κολοκύθα και όχι κολοκυθάκια ήταν πολύ καλοί (4 τμχ) μαζί με το ντιπ γιαουρτιού που τους συνόδευε.

Πήραμε ένα λαυράκι ψητό που ήρθε μαζί με λίγη πράσινη σαλάτα, ωραίο πιάτο, τέλεια ψημένο και ανοιγμένο-καθαρισμένο σχεδόν, με μπωλάκι λαδολέμονο. Ιχθυοτροφείου βέβαια, αλλά με τιμή 8,60€ είναι ό, τι καλύτερο φτιάχνουν στο εν λόγω μεζεδοπωλείο. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για το σαγανάκι γαρίδες που ήταν το χειρότερο πιάτο μας. Μπόλικη σάλτσα ντομάτας με λίγη φέτα (και ούζο μας είπαν, δε διακρινόταν όμως άρωμα) η οποία είχε κακή γεύση από τα κεφάλια γαρίδας (σαν να ήταν παλιά/μπαγιάτικα αν και κατεψυγμένες οι γαρίδες, σαν να είχαν άμμο) και μέσα στη σάλτσα κολυμπούσαν 4 γαρίδες με μεγάλα κεφάλια και ελάχιστο ψαχνό. 9,50€ νομίζω, δεν άξιζε καθόλου!

Με ένα μπουκαλάκι ούζο ο λογαριασμός για 2 άτομα ήρθε 46€, μαζί με μικρά γλυκάκια κέρασμα (σιροπιαστά ρολάκια σαν μπακλαβαδάκια με κρέμα). Αν έλειπαν οι γαρίδες θα είχαμε και πάλι χορτάσει πληρώνοντας λιγότερα!

Οι σαλάτες που είδα στα διπλανά τραπέζια ήταν ευμεγέθεις και φαίνονταν φρέσκιες και νόστιμες, για την ταραμοσαλάτα (λευκή) το διπλανό τραπέζι έκανε αρνητικά σχόλια, από ψητά ψάρια είχαν και μεριδάτες τσιπούρες (8,20€)...

Θα ξαναπάμε (κυρίως για σαλάτα και ψάρι) γιατί μας άρεσε το περιβάλλον και γιατί η εξυπηρέτηση και οι τιμές είναι πολύ καλές!