American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Θυμάμαι ότι πριν δυο χρόνια στην Πόλη, στο γραφικό Ortakoy, κοντά στη γέφυρα του Γαλατά, δοκίμασα το kumpir, την περιβόητη και περιζήτητη γεμιστή πατάτα! ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ λοιπόν κι εμείς εδώ, στο κέντρο της Αθήνας, στην οδό Κολοκοτρώνη, εδώ κι έξι μήνες, αφού μάλιστα πρωτολειτούργησαν πέρσι στις 3 του Σεπτέμβρη, ημέρα σημαδιακών επετείων, Συνταγματικών μας μεταρρυθμίσεων και ίδρυσης κομμάτων προσεχών σοσιαλιστικών μας κυβερνήσεων…

Την ύπαρξη της Καυτής Πατάτας μας τη θύμισε φίλη ή φίλος χρήστης που έκανε πέρσι τον Νοέμβρη την πρώτη κριτική, ομολογουμένως πολύ κατατοπιστική. Ήδη λειτουργούν με φοβερή επιτυχία, και μάλιστα σχεδόν ασταμάτητα, δουλεύοντας προφανώς με βάρδιες: από Κυριακή με Πέμπτη, 16ώρο, 9 το πρωί μέχρι 1 τη νύχτα, ενώ Παρασκευή & Σάββατο, το πάνε μέχρι τις 5 τα ξημερώματα, δηλ. ολόκληρο 20ώρο!!

Εννοείται πως έχουν και οργανωμένο δίκτυο delivery, αν εργάζεστε στο κέντρο, που αυτό πραγματοποιεί ένα σεμνό 14ώρο, από τις 11.00-01.00, διανέμοντας καυτές, παραγεμιστές πατάτες στα πέριξ του Συντάγματος, Μοναστηρακίου, Κλαυθμώνος, κ. λπ.

Ο ιδιοκτήτης κ. Άγγελος είχε όντως φαεινή ιδέα, επιλέγοντας ως περιεχόμενο των πατατών τουλάχιστον 20 φρεσκότατα υλικά. Το μαγαζί του, ελάχιστα τετραγωνικά μέτρα, έχει 3-4 πάγκους και 5-6 σκαμπό, μέσα-έξω, σ’ αυτό το μοναδικό στο είδος του street-food. Είναι σίγουρο ότι θα βρει σύντομα πολλούς μιμητές. Άγνωστο βέβαια αν θα είναι εξίσου άξιοι…

Οι πατάτες του λοιπόν ψήνονται ολόκληρες, μετά κόβονται στα δύο και γεμίζονται με βούτυρο, τυρί και όποιο από τα 20 υλικά τους επιθυμείτε, ανάλογα την όρεξη και τα κέφια σας, όπως ακριβώς τα σάντουιτς και τα τοστ. Οι καυτές πατάτες είναι πια πολύ της μόδας στη Μέση Ανατολή και τις Μεσογειακές χώρες, έχοντας ξεκινήσει πολύ παλιότερα, όπως λένε, από το Περού, περνώντας στη συνέχεια προς τη γειτονιά μας, μέσω της Ιβηρικής χερσονήσου και των Ισπανών κατακτητών!

Η πιο απλή γεμιστή πατάτα αρχίζει από 3.50 €, ενώ η παραγεμιστή, για να φας του σκασμού στην κυριολεξία, με καμιά 10αριά υλικά τουλάχιστον, φτάνει τα 5.50 €. Υλικά και σαλάτες εντός τους είναι όλα ποιοτικά άψογα και το τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό! Επηρεασμένος από τον χρήστη Ucook, δοκίμασα κι εγώ τη Super Combo με 12 υλικά!! Σας τα θυμίζω κι εγώ με τη σειρά μου: βούτυρο, τυρί, πίκλες, λουκάνικο, εσμέ (πιπεροτοματοσαλάτα), ρώσικη σαλάτα, λάχανο, κισίρ (ταμπουλέ με πιπεριά & ντομάτα), μανιτάρια, ζαμπονοσαλάτα, μπέικον και Doritos. Τιμή, στα 5 €!! ΧΑΛΑΛΙ ΤΗΣ!!

Αναψυκτικά και μπύρες, κι αυτά γύρω στα 2 €, οπότε χορταίνουμε όλοι με μονοψήφια ευρώπουλα, αποταμιεύοντας, είτε λεφτά είτε ηθικές εφεδρείες για την κρίση!!

Οι τιμές είναι περίπου αντίστοιχες με τη γείτονα χώρα, λαμβάνοντας υπόψη την ισοδυναμία ευρώ και τούρκικης λίρας. Προσωπικά, λοιπόν, όταν βρεθώ στο Κέντρο θα επαναλάβω το γευστικό εγχείρημα, και προφανώς σας το συστήνω ανεπιφύλακτα, σαν την ιδεώδη αποτοξίνωσή μας πλέον από σουβλάκια, πίτσες και πίτες, που μας έχουν κατακλύσει από καιρό.

Αυτό το μικροσκοπικό, καθαρό, αξιοπρεπές αλλά και τίμιο street-food μαγαζάκι, η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ συνιστά μια τέλεια εναλλακτική λύση, μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον!!