Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

To γαλλικό chapeau βρίσκεται στην καρδιά της αγοράς του Χαλανδρίου και το μενού του επικεντρώνεται στις κάθε λογής τάρτες αλλά και σε ορισμένα άλλα πιάτα. Κυρίως, πρόκειται για ένα γαλλικό καφέ-εστιατόριο. Ό, τι δοκίμασα μου άρεσε πολύ αλλά δυστυχώς λόγω του κακού επαγγελματισμού του νέου, μάλιστα, αυτού εγχειρήματος έφυγα δυσαρεστημένη!!

Δεν γνωρίζω για πιο λόγο στη χώρα μας πολλές αξιόλογες γαστρονομικές προσπάθειες σκοντάφτουν στο θέμα του σέρβις. Θεωρώ ότι, σε πολλές περιπτώσεις, οι εκάστοτε σεφ έχουν τόσο πολύ υπερτιμήσει τις δυνατότητές τους- ή την αναγνωρισιμότητά τους- που αδιαφορούν για τα υπόλοιπα θέματα, ειδικά όταν επιχειρούν να λειτουργήσουν την δική τους μαγειρική φωλιά.

Την προηγούμενη Τετάρτη (16.03 ), μεσημέρι προς απόγευμα, αποφασίζω να πάω με κάποιο γνωστό μου, επίσης καλοφαγά, στο chapeau. Πριν πάω στο εστιατόριο, έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο για να βρω κάποιο ιδιαίτερο και αξιόλογο νηστίσιμο μενού.
Βασικός στόχος μου ήταν να ξεφύγω - για λίγο- από τα γνωστά θαλασσινά που σερβίρουν διάφορες γνωστές ψαροταβέρνες.

Στο εν λόγω εστιατόριο, που από καιρό είχα βάλει στο μάτι, με ενθουσίασε το γεγονός, όπως έγραφε στο fb, ότι θα πρόσφερε ειδικό νηστίσιμο μενού και μάλιστα NΗΣΤΙΣΙΜΕΣ ΤΑΡΤΕΣ!

Επιβεβαίωσα το ευχάριστο αυτό νέο αφού μίλησα τηλεφωνικά, με κάποιον νεαρό κύριο, λίγη ώρα πριν επισκεφθώ το μέρος αυτό.
Μάλιστα, φθάνοντας από μακρυά στο εστιατόριο και ύστερα από τον Γολγοθά του παρκαρίσματος, διέκρινα την κάρτα με το νηστίσιμο μενού να διαφημίζεται στις τζαμαρίες(χωρίς τιμές). Ακόμη και στο κάθε τραπέζι στον χώρο υπήρχε σε περίοπτη θέση το ειδικό αυτό μενού ( χωρίς τιμές )!

Περιττό να πω πως στις δελεαστικές βιτρίνες με τις τάρτες και τις επεξηγηματικές ταμπελίτσες -και για take away- οι τιμές απουσιάζουν...

Τέλος πάντων, μόνο και μόνο η ιδέα μιας τάρτας νηστίσιμης με είχε ενθουσιάσει! Έτσι, σκέφθηκα ότι βρέθηκα στο σωστό μέρος, τη σωστή ώρα...

Επλανήθην πλάνην οικτρά,
όταν καθίσαμε στα αναπαυτικά, πολύχρωμα και ευφάνταστα vintage καθίσματα και αποφασίσαμε να παραγγείλουμε, πληροφορηθήκαμε ότι από το νηστίσιμο μενού δεν υπήρχαν οι τάρτες αλλά μόνο τα ζυμαρικά (τα οποία, μάλιστα, δεν προετοιμάζονταν και όπως ακριβώς έγραφε το μενού)!!!!
Μα εγώ κύριοι ήρθα για να δοκιμάσω τις περίφημες και πολυδιαφημισμένες τάρτες σας... και σε νηστίσιμη παραλλαγή μάλιστα!!
Νομίζω πως δεν βγάζουμε κάτι "στον αέρα " έτσι κι ό, τι προκύψει.... Ιδιαίτερα από επαγγελματίες του είδους θα περίμενα τον δέοντα επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη.
Αφήστε που η έκδοση του καινούργιου βιβλίου της ιδιοκτήτριας Ντίνας Νικολάου περί νηστίσιμων λιχουδιών με είχε ήδη ξεσηκώσει..

Στο τηλεφώνημα που έκανα προηγουμένως πως και δεν πήρα την σωστή πληροφόρηση... ;;;; Προφανώς, εσωτερική ασυνεννοησία.
'Οταν το έκανα θέμα, όλοι κι όλοι δυο άνθρωποι στο σέρβις, κανείς δεν ήξερε τίποτα.....

Ευτυχώς, η evi μας στάθηκε περισσότερο τυχερή!!

Το τραγικό δε είναι ότι παρατηρούσα την προσπάθεια διάφορων παρατρεχάμενων του χώρου της εστίασης να συνομιλούν για την οργάνωση του χώρου...!!!.
Η Ελλάδα των ατελέσφορων meetings!!

Σε γενικές γραμμές, θα συνιστούσα στην ιδιοκτήτρια του εστιατορίου, και έως τώρα tv personna και συγγραφέα μαγειρικής Ντίνα Νικολάου, να αναθεωρήσει το θέμα του σέρβις αλλά και της μειονεκτικής κουζίνας, που όπως φάνηκε δεν είναι παντός καιρού, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την παρθενική της εμφάνιση ως σεφ-ιδιοκτήτρια εστιατορίου, τουλάχιστον στη χώρα μας (διατηρεί ελληνικό εστιατόριο στο Παρίσι).

Το δεύτερο ατόπημα στο σέρβις ήρθε όταν ρωτήσαμε την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε να μας πληροφορήσει για τα υλικά της πολύ νόστιμης σαλάτας που συνόδευσε την τάρτα του φίλου μου.... Θα ρωτούσε την κουζίνα και θα μας ενημέρωνε. Δυστυχώς, κανένα νέο...
Ως ψαγμένοι καλοφαγάδες, ξέρετε που πάει ο νους μου...

Δοκιμάσαμε,

Προσωπικά, αντί για τις πολυπόθητες τάρτες (εκείνη η tartine με τον ταραμά και την χταποδοσαλάτα, που τόσο λιγουρεύτικα, έμεινε όνειρο θερινής νυχτός), κατέληξα να δοκιμάζω τα εξής νηστίσιμα πιάτα, κάπως ιταλικής πλέον χροιάς.....

Στην αρχή, μας προσέφεραν καταπληκτικές φέτες ψωμιού, σικάλεως και λευκές, δεν χρεώθηκαν.

Κριθαρότο με μανιτάρια και άνηθο, ένα νοστιμότατο πιάτο με καφέ ζυμαρικό πολύ σωστά βρασμένο και σωστή ποσότητα μικρών μανιταριών! Πολύ όμορφα παρουσιασμένο! ΕΥΡΩ 11,00

Ταλιατέλες με ντομάτα (η κάρτα έγραφε με ταχίνι... ) και σουσαμένιες γαρίδες. Ένα εξίσου νόστιμο πιάτο, με ντεκόρ το κεφάλι μιας μεγάλης γαρίδας, στο κέντρο του πιάτου! Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα!! ΕΥΡΩ 14,00!

Ο φίλος μου δοκίμασε:
Tartine croque madame, με κατσικίσιο τυρί, γραβιέρα, και ζαμπόν. Όπως όλες οι τάρτες, συνοδευόταν από ποσότητα πολύ νόστιμης και τέλεια αρωματισμένης πράσινης σαλάτας συν κάποια άλλα υλικά!! Ο κύριος ενθουσιάστηκε από την νόστιμη τάρτα του και η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια! ΕΥΡΩ 8,00

Γενικά, ο κατάλογος βρίθει από τάρτες, αλμυρές και γλυκές. Οι αλμυρές στοιχίζουν 7-10,00 ενώ οι γλυκές 4-6,50.

Σερβίρονται και σαλάτες, ως ξεχωριστό πιάτο (6-7,00).
Θεωρώ, όμως, ότι η ποσότητα της σαλάτας, ως γαρνιτούρα στις αλμυρές τάρτες, είναι αρκετή.

Οι τάρτες έχουν την πρωτοκαθεδρία στον κατάλογο!
Άλλα πιάτα που ξεχώρισα: μπακαλιάρος φούρνου (18,00 ) ή μπουτάκι πάπιας κονφί (17,00)!!

Από γλυκά παραγγείλαμε,
Κρέμα γιαουρτιού με σοκολάτα και μπισκότα σαβαγιάρ, τέλεια παρουσιασμένο μέσα σε βαζάκι μαρμελάδας (5,00). Για εμένα, κέικ με πετιμέζι, κανέλα, γαρύφαλλο και σουσάμι (4,00). Τα γλυκά δεν μας ενθουσίασαν.

Τελικά, τα παραπάνω γλυκά τα κέρασαν, φαντάζομαι ως μια κίνηση καλής θέλησης, για τις σοβαρές αστοχία στο σέρβις....!! Εκτιμήσαμε αυτή την κίνηση μεταμέλειας, για τον λόγο αυτό και έβαλα 2 στα 3 στο σέρβις, αλλιώς...

Για τα παραπάνω τρία πιάτα φαγητού, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 33,00.
Εάν έμπαιναν και τα γλυκά στον λογαριασμό, θα πληρώναμε 42,00!!
Εάν πίναμε και κανα κρασάκι δεν το συζητώ..... ο λογαριασμός θα έφθανε στα ύψη!
Τα κρασιά άκρως υπερτιμημένα (π. χ Βιβλία Χώρα, λευκό, 34,00 )!
Υπάρχει και κρασί σε ποτήρι στα 5,00.

Οι τιμές σε σχέση με το είδος του κυρίως φαγητού, την τοποθεσία του εστιατορίου και το μη εκπαιδευμένο προσωπικό θεωρούνται υπερτιμημένες!!

O χώρος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος ( χωρίζεται σε καπνιστές και μη καπνιστές ) σε ρετρό στυλ. Μου άρεσε το σαλονάκι, στον ιδιωτικό χώρο, δίπλα στις όμορφες τουαλέτες, στον επάνω χώρο.
Το βράδυ σίγουρα θα φαντάζει πιο όμορφος! Μεσημέρι, που πήγαμε εμείς, δεν μπορείς να πεις ότι έχει και την καλύτερη εξωτερική θέα... Εσωτερικά, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

Η μουσική άκρως γαλλική με γνωστά τραγούδια όλων των εποχών.

Οι ιδιαίτερα αναπάντεχες αρρυθμίες που συναντήσαμε, δεν μου επιτρέπουν ούτε να ξαναπάω αλλά ούτε να σκεφθώ για μια ακόμα φορά τις, κατά τα άλλα, αξιόλογες γαστρονομικές προτάσεις του νέου αυτού εστιατορίου...!