Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Ήρθε επιτέλους η ώρα για μια νέα κριτική μετά από πάρα πολύ καιρό. Και η αρχή θα γίνει με ένα από τα πιο «δυνατά ονόματα» του ask4food, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ. Όλο αυτό του διάστημα που απείχα από το αγαπημένο μας site, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλές και αγαπητό, μεσολάβησε και η βραδιά που διοργάνωσε το ask4food προς τους χρήστες του (στην οποία δυστυχώς δεν μπορούσα να παρευρεθώ) και η αλήθεια είναι έχουν γραφτεί πολλά σχόλια, ως επί το πλείστον θετικά, για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Την ίδια θετική εικόνα έχω σχηματίσει, σε γενικές γραμμές, και εγώ, υπάρχουν ωστόσο και ορισμένα σημεία που επιδέχονται βελτίωσης. Μετά λοιπόν από δύο επισκέψεις στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, η μία το φθινόπωρο, που ο καιρός ακόμη επέτρεπε να κάτσεις στον ομολογουμένως πολύ όμορφο εξωτερικό χώρο και η άλλη πρόσφατα, στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ:
Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ λοιπόν βρίσκεται σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά, στα σύνορα Δάφνης και Αγ. Δημητρίου, οπότε μόνο εάν πας συστημένος θα το προσέξεις.
Στην είσοδο του μαγαζιού ξεχωρίζει ο κήπος που είναι πραγματικά πολύ όμορφος και δημιουργεί μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα για τις ζεστές βραδιές. Άνετα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, διάφορα φυτά και διακοσμητικά (λευκού χρώματος), ωραίος φωτισμός, σε συνδυασμό με την ησυχία της περιοχής, σε προδιαθέτουν θετικότατα για την έξοδό σου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι κάπως πιο περιορισμένος και τα τραπέζια σε πιο κοντινή απόσταση. Παρόλα αυτά, είναι περιποιημένος, καθαρός, ψηλοτάβανος σε γκρίζους χρωματισμούς, δεν πρόκειται να ενθουσιάσει κάποιον (όπως ο εξωτερικός χώρος), ούτε όμως αποτελεί και αποτρεπτικό παράγοντα. Στα θετικά να σημειωθούν η εικόνα της ανοιχτής κουζίνας, όπου υπάρχει άμεση οπτική πρόσβαση και η καθαρή ατμόσφαιρα του χώρου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Η εξυπηρέτηση μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ο σερβιτόρος, που μας εξυπηρέτησε την πρώτη φορά, ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός, με αρκετή διάθεση να μας εξηγήσει τις όποιες απορίες μας για το μενού. Η συμπεριφορά του σερβιτόρου την δεύτερη φορά ήταν κάπως πιο τυπική και διεκπεραιωτική, χωρίς φυσικά να υπάρχει κάτι χτυπητά αρνητικό.

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν η απουσία οποιουδήποτε κεράσματος, είτε στην αρχή του γεύματος είτε στο τέλος. Ασφαλώς, η κάθε επιχείρηση δεν υποχρεούται να κεράσει κάτι και το κέρασμα αποτελεί επιλογή αποκλειστικά του κάθε ιδιοκτήτη. Προσωπικά, όμως, μου χτυπάει άσχημα και το σχολιάζω πάντα αρνητικά, καθώς τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει ο κανόνας, έστω ένα μικρό κέρασμα.
Να σημειώσω τέλος ότι εμφιαλωμένο νερό ήρθε στο τραπέζι μας, κατόπιν όμως ερώτησης εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, ενώ απόδειξη αναλυτική απόδειξη κόπηκε και τις δυο φορές κανονικά.
Σε γενικές γραμμές λοιπόν, το service κρίνεται ικανοποιητικό και επαρκές, πέραν των παρατηρήσεων και των σχολίων που προηγήθηκαν.

ΦΑΓΗΤΟ:
Το μενού είναι σχετικά περιορισμένο, προσφέρει, ωστόσο, επιλογές για να καλύψει όλα τα γούστα. Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε στο τραπέζι μας ψωμάκι και ένα νόστιμο ντιπ, το οποίο μαζί με το εμφιαλωμένο νερό, χρεώθηκε 1 € ανά άτομο.
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), η σαλάτα σήμα – κατατεθέν του μαγαζιού μας ικανοποίησε αρκετά. Θα προτιμούσα το αβοκάντο να ήταν κάπως περισσότερο και το τριμμένο τυράκι, από πάνω, αντίθετα σε μικρότερη ποσότητα. Το dressing που συνόδευε τη σαλάτα ταίριαζε απόλυτα με τη σαλάτα
- κολοκυθόπιτα (5,50 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα, με έντονη τη γεύση του κολοκυθιού, που ούτως ή άλλως συμπαθώ πολύ.
- πατάτες τηγανητές (3,50 €), καλοτηγανισμένες και φρέσκιες
- μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες (9,80 €), ήταν το πιάτο που επέλεξα, με ικανοποίησε αρκετά, νόστιμες και οι συνοδευτικές πατατούλες.
- φιλέτο κοτόπουλο με ψητά λαχανικά (10,00 €), το πιάτο της γυναίκας μου, θετικές κατά βάση εντυπώσεις, κάπως στεγνό το κοτοπουλάκι, τα ψητά λαχανικά νορμάλ.
- 1 κιλό κρασί λευκό (10,00 €), από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω δοκιμάσει έξω, αν και τσιμπημένο στην τιμή του, με ικανοποίησε.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψή μας, 3 άτομα, η παραγγελία περιελάμβανε:
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), όπως καταλάβατε, μείναμε ικανοποιημένοι την πρώτη φορά, οπότε την ξανατιμήσαμε.
- ταλαγάνι (7,50 €), ένα ορεκτικό που έχει εκθειαστεί από πολλούς φίλους του site οπότε δεν μπορώ και εγώ παρά να συμφωνήσω. Πολύ σωστά ψημένο και η γλυκιά μαρμελάδα που το συνόδευε πεντανόστιμη.
- ρολό μελιτζάνας (6,50 €), εάν θυμάμαι καλά ήταν πιάτο ημέρας, νόστιμο.
- κοντοσούβλι κοτόπουλο (11,00 €), το πιάτο που επέλεξα εγώ. Περιελάμβανε ένα σουβλάκι, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, στο οποίο είχαν περαστεί κομμάτια κοτόπουλο ζουμερά και ωραία μαριναρισμένα. Το συνοδευτικό κους κους πολύ νόστιμο, σε μικρή, ωστόσο, ποσότητα. Συνολικά, το πιάτο με ικανοποίησε αρκετά, θα το ξαναεπέλεγα
- πέννες μοσχαράκι (11,00 €), πιάτο ημέρας, εάν θυμάμαι καλά, για τη σύζυγο. Από το λίγο που δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Κάπως άγευστο το μοσχάρι, τα λοιπά υλικά δεν είχαν ιδιαίτερα έντονη γεύση. Τις ίδιες εντυπώσεις και από την γυναίκα μου.
- ψαρονέφρι (10,50 €), συνοδεία από πατατούλες, για τον τρίτο της παρέας, δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη. Το ψαρονέφρι πάντως φαινόταν καλοψημένο και περιποιημένο. Ο φίλος πάντως που το δοκίμασε έμεινε ικανοποιημένος.
- 1 κιλό λευκό κρασί (10,00 €), η ίδια θετική εικόνα με την πρώτη επίσκεψη.
- σουρωτή (2,00 €).

Αυτή τη φορά είπαμε να τιμήσουμε και τα γλυκά τους οπότε παραγγείλαμε μία πορτοκαλόπιτα (6,00 €) και ένα μπανόφι (6,00 €). Η πορτοκαλόπιτα πολύ νόστιμη, ικανοποίησε και τους τρεις μας. Το μπανόφι, σερβιρισμένο σε ένα ποτηράκι, εμένα μου άρεσε πολύ, οι υπόλοιποι δύο δεν ενθουσιάστηκαν.
Συμπερασματικά, η γευστική μου εμπειρία στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ κρίνεται επιτυχημένη, καθώς όλα τα πιάτα ήταν περιποιημένα και καλομαγειρεμένα και η πλειοψηφία αυτών νόστιμα. Για λεπτομέρειες, ίσως, χάνεται το «4» στη βαθμολογία, πιστεύω, ωστόσο, ότι ένα «3» θα ήταν δικαιότερο.

VALUE FROM MONEY:
Πάμε τώρα στη σχέση ποιότητας – τιμής, όπου διατηρώ και τις περισσότερες επιφυλάξεις μου. Λοιπόν, την πρώτη φορά για δύο κυρίως, δύο ορεκτικά – σαλάτες και κρασί, ο λογαριασμός έφθασε τα 47,80 €, δηλαδή σχεδόν 25 € έκαστος, ενώ τη δεύτερη φορά, για τρία κυρίως, τρία ορεκτικά – σαλάτες, δύο γλυκά και ποτά, ο λογαριασμός ήρθε στα 80,50 €, δηλαδή, κάτι παραπάνω, από 25 € το άτομο.
Συνεπώς, θεωρώ τις τιμές του ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ τσιμπημένες, καθώς 27 € το άτομο για ορεκτικό, κυρίως και γλυκό, με χύμα κρασί (όσο και εάν αυτό είναι πολύ καλής ποιότητας) φαντάζουν στις μέρες μας αρκετά, δεδομένης και της περιοχής και του όλου στησίματος του εστιατορίου.

Προσωπικά, πιστεύω ότι κάποια στιγμή, θα το ξαναεπισκεπτώ, μάλλον το καλοκαίρι που θα ξανανοίξει η όμορφη αυλή. Απλώς, οι τωρινές υψηλές τιμές, δεδομένου και του σχετικού ανταγωνισμού στο χώρο εστίασης, καθιστούν δύσκολες τις πιο συχνές επισκέψεις μου.
Σε κάθε περίπτωση, δώστε του και εσείς μια ευκαιρία, παρά τις επιφυλάξεις μου, την αξίζει...