Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

To VEZENE ειναι ενα εστιατοριο που ηθελα απο καιρο να επισκεφθω. Διθυραμβικες κριτικες απο φιλους και γνωστους, αρκετη διαφημιση στο διαδυκτιο και οχι μονο. Απλα γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα πας καπου για φαγητο και το κοστος της επισκεψης θα ξεπερασει τα 100 ευρω το ζευγαρι, οσο ναναι το καθυστερεις και λιγακι ασυναισθητα.

Το εστιατοριο το επισκεφθηκαμε 2 ατομα Τριτη βραδυ στην πρωτη ''ζωνη'', δηλαδη στις 8.15 το βραδυ με περιορισμο στο τραπεζι μεχρι τις 10.30, κατι για το οποιο ειχαμε ενημερωθει τηλεφωνικα. Γενικα το μαγαζι λειτουργει καθημερινα σε δυο ζωνες. Η μια που σας προανεφερα και η επομενη η οποια ειναι απο τις 10.30 μεχρι το κλεισιμο του κατστηματος. Η αληθεια ειναι πως απορουσα ειδικα για τις καθημερινες που αποσκοπει αυτος ο περιορισμος μιας και απεκλεια την πιθανοτητα μια καθημερινη του Φλεβαρη το μαγαζι να εχει τοσο μεγαλη πληροτητα,. Ε λοιπον διαψευστηκα πανηγυρικα. Παρα το οτι ηταν μια κρυα καθημερινη, και παρα το γεγονος οτι μιλαμε για ενα εστιατοριο πολυ ακριβο και οι δυο ζωνες γεμισαν ασφυκτικα. Τρομερη επιτυχια για τον επιχειρηματια και ανταμοιβη των κοπων του καθως και ολου του πρσωπικου φυσικα.

Εξυπηρετηση

Και μιας και πιασαμε το προσωπικο ας ξεκινησουμε την κριτικη μας με την εξυπηρετηση του καταστηματος. Απλα ολα λειτουργουν στην εντελεια. Απολυτος επαγγελματισμος σε ολα τα επιπεδα. Ευγενεια, γνωση και ταχυτητα. Στην εισοδο μας κρατησαν τα παλτα μας τα οποια και αποθηκευσαν σε εναν χωρο εκτος μαγαζιου απο οτι καταλαβα. Θα θελαμε το προσωπικο λιγο πιο χαμογελαστο σκεφτηκαμε εκεινη την στιγμη αλλα βλεποντας την πληροτητα στην συνεχεια του εστιατοριου και το ποσο αρτια εβγαινε η δουλεια, ειπαμε να μην ειμαστε και πλεονεκτες και να ψαχνουμε τι να προσαψουμε σαν κακιασμενοι. Σημαντικο το γεγονος οτι ο ιδιος ο ιδιοκτητης βρισκοταν καθ'ολη την διαρκεια της παραμονης μας στον χωρο και ειχε επιβλεψη των οσων συνεβαιναν στον χωρο. Στα αρνητικα μονο το γεγονος οτι δεν ενδιαφερθηκε ουτε αυτος αλλα ουτε και καποιος σερβιτορος να ζητησει την γνωμη μας για το πως φαγαμε, πως περασαμε και τα λοιπα τυπικα (ή μη τυπικα αναλογως τον ανθρωπο) ως ειθιστε σε αυτες τις περιπτωσεις.

Χωρος

Περνωντας στον χωρο, ισως χρειαστει να στεναχωρησουμε λιγο τους υπευθυνους του εστιατοριου. Οχι γιατι δεν μας αρεσε το μαγαζι, ισα ισα μιλαμε για ενα καλαισθητο με μοντερνο design εστιατοριο και μια τζαμαρια που εχεις πιατο το hilton. Επισης να επισημανουμε την καθαριοτητα που επικρατουσε στον χωρο στον μεγιστο βαθμο και στην αιθουσα καθως και στις τουαλετες.
Το προβλημα εντοπιζεται μονο στο χωροταξικο κομματι μιας και τα τραπεζια ειναι τοσο εκνευριστικα κοντα το ενα με το αλλο που πραγματικα δεν εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις με την παρεα σου χωρις να σε ακουσει η διπλανη παρεα οσο διακριτικη κι αν ειναι. Παρατηρώντας τον χωρο και σε συναρτηση με τις τιμες νομιζω πως υπαρχει η δυνατοτητα για καλυτερο καταμερισμο.2-3 τραπεζακια αν βγαιναν αμεσως ο χωρος θα ανοιγε σε ολο το μαγαζι. Επειδη αυτα τα 2-3 τραπεζακια μπορει να αποφερουν κερδη στην επιχειρηση που εμεις δεν μπορουμε να φανταστουμε δεν θα θελα να κανω υποδειξεις, απλα σαν πελατης κι εγω που αφηνω ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο θα θελα λιγο την ανεση μου σε ενα τοσο καλο εστιατοριο.

Φαγητο

Στο σημαντικοτερο κομματι τωρα, δεν θα υπαρξουν πολλα να πουμε και οι κριτικες ειναι ασημαντες μιας και οτι δοκιμασαμε μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις. Ειναι αυτο που λεμε τα λογια περισσευουν!

πιο συγκεκριμενα επιλεξαμε τα παρακατω:

-Σαλατα σπανακι με καρυδι, ανθοτυρο και και πρασινο μηλο, μια χαρα αλλα μικρη σε ποσοτητα για τα 13,5 ευρω που κοστιζε

-Πιτα με καπνιστο μετσοβονε, καραμελωμενο κρεμμυδι και ελαιολαδο στα 9,5 ευρω. Στην ουσια ειναι σαν πιτσα, γευστικοτατο πιατο.

-Truffle fries, μεγαλη ποσοστητα απο πατατες στην μορφη τσιπς με λαδι τρουφας απο πανω να ταιριζει απολυτα, ερχεται και σε ωραιο σκευος.

Στα λεγομενα κυριως τωρα

-Γιουβετσι με νιοκο Λευκαδας. πραγματικο εκπληκτικο... με γραβιερα Μετσοβου και Ματζουρανα. Δεν περιμενα ποτε πως ενα απλο γιουβετσι μαγειρευτο θα μπορουσε να εχει τετοιο αποτελεσμα. τιμη τσουχτερη βεβαια στα 19,50 ευρω

-Στο θεμα του κρεατος τωρα απο οτι φαινεται το εχουν ψαξει πολυ το θεμα και η εμπειρια εχει περασει και στο προσωπικο, μιας και οι σερβιτοροι εχουν τις γνωσεις να σε ενημερωσουν καθως και να σου λυσουν οποιαδηποτε απορια.
Επιλεξαμε το κομματο skirt, λεπτο διαφραγμα. Επειδη εχει τυχει και εχω ξαναδοκιμασει σε 2-3 ακομα μαγαζια κρεατος το συγκεκριμενο κομματι, δεν ειχε καμια σχεση με το συγκεκριμενο. Τελειο πιατο πραγματικο και ψημενο mediun οπως ζητηθηκε. απλα συγχαρητηρια σε ολους. Στα 29 ευρω αλλα τα αξιζε χωρις δισταγμο

Σαν επιδορπιο δοκιμασαμε το choco caraibe, σοκαλατενιο γλυκο οπως ακουγεται με μια μπαλα παγωτο dulcey-pecan. μια χαρα αν και ειχαμε ηδη χορτασει και δεν το καταφεραμε. τιμη στα 11 ευρω.

Αξιζει τα λεφτα του

Για τα παραπανω συμπεριλαμβανομενης μια φιαλης λευκου κρασιου(δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα) το οποιο κοστιζε αν θυμαμαι καλα 35 ευρω και ηταν εξαιρετικο(υπαρχει μεγαλη και ιδιαιτερη wine list) ο λογαριασμος εφτασε τα 135 ευρω. Μιλαμε για πραγματικα μεγαλο νουμερο μιας και φτανει τα 50 ευρω το ατομο χωρις τα ποτα. Το φαγητο ηταν πραγματικα εξαιρετικο οποτε δεν μπορει καποιος να παραπονεθει, ειδικα απο την στιγμη που γνωριζει εκ των προτερων οτι " ετσι εχουν τα πραγματα". Παντα σε τετοιες τιμες θεωρουμε σαν πελατες οτι υπαρχει η δυνατοτητα για καποια μειωση, ισως και να μην υπαρχει για να παραμεινει η ποιοτητα τετοια. Για κατι που δεν γνωριζω δεν θα εκφρασω αποψη και θα μεινω στο γεγονος οτι εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο την γευστικη εμπειρια της συγκεκριμενης βραδιας! Στα πλυν οτι δεν κεραστηκαμε ουτε ενα λικερ.

Φυσικα και προτεινεται ή μαλλον επιβαλλεται να βαλετε το vezene στην λιστα σας εστω για μια φορα, αρκει να μην εχετε να πειτε μυστικα... ετσι για να πεταξουμε και την κακιουλα μας χαριτολογώντας παντα!

2016-06-16 18:22:33

Αγαπητέ pareisaktos,

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε για το δείπνο σας το εστιατόριο μας καθώς επίσης και για το χρόνο που διαθέσατε να μας αξιολογήσετε. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που ικανοποιήσαμε την γευστική σας παλέτα και που περάσατε μία ευχάριστη βραδιά!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη επιβράβευση για εμάς απο το να λαμβάνουμε θετικά σχόλια απο τους ανθρώπους που στηρίζουν όλη την προσπάθεια της ομάδας μας! Με την σειρά της λοιπόν η ομάδα δίνει τον καλύτερο της εαυτό σε κάθε βάρδια ανταποδίδοντας την ψήφο εμπιστοσύνης που της έχετε δώσει!

Όπως παρατηρήσατε και εσείς ο ίδιος το εστιατόριο μας είναι μικρό σε εμβαδό, αλλα αυτό είναι και το χαρακτηριστικό που το κάνει πιο ζεστό, πιο προσιτό. Στο Vezene όλοι ερχόμαστε λίγο πιο κοντά, αυτό φαίνεται και απο την ζωηράδα, την σπιρτάδα που υπάρχει στην ατμόσφαιρα!

Όσο αναφορά το κομμάτι της εξυπηρέτησης, είναι πολιτική του εστιατορίου μας να ρωτάμε πάντα τους καλεσμένους μας αν όλα κύλησαν ομαλά με το δείπνο τους. Σας ζητούμε συγνώμη για το ατυχές συμβάν... πρέπει να συνέβη λόγω βεβαρυμένου φόρτου εργασίας.

Επίσης έχει γίνει ένα μικρό λάθος στο κομμάτι όπου αναφέρετε τις τιμές, καθώς η σαλάτα σπανάκι κοστίζει 9,50€... κάτι το οποίο το θεωρούμε απολύτως φυσιολογικό μιάς και δεν είστε υποχρεωμένος να θυμάστε απ᾽έξω όλο τον τιμοκατάλογο μας!

Γενικότερα χαιρόμαστε πολύ που αγκαλιάσατε την φιλοσοφία του εστιατορίου μας και που εκτιμήσατε την προσπάθεια της ομάδας μας!

Θα ήταν μεγάλη μας χαρά να σας έχουμε ξανά κοντά μας!

Φιλικά,

η ομάδα του Vezene