Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Έχω σχεδον ένα μήνα να γράψω κριτική αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν επισκέπτομαι διάφορα εστιατόρια και ταβέρνες. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία συνηθίζω να πηγαίνω με την παρέα μου σε μέρη που έχουμε γράψει κριτικές στο παρέλθον και έτσι απλά περιορίζομαι να διαβάζω το ask4food, μην τύχει και ανακαλύψω (με βάση τις κριτικές, ειδικά τον έμπιστων) και γω το κάτι αξιόλογο.

Στο διάστημα αυτό επισκέφτηκα και το RED ELEFANT εις διπλούν στο οποίο η ποιότητα και η εξυπηρέτιση εξακολουθούν να αγγίζουν την κορυφή, το μενού έμεινε το ίδιο και μόνο οι τιμές αναπροσαρμόστηκαν ελαφρά προς τα πάνω λόγω ΦΠΑ.

Αλλά σήμερα θα γράψω για το ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ που επισκευτήκαμε 3 άτομα πριν μια εβδομάδα άλλα φάγαμε ουσιαστικά για 2,5. Η απόφαση πάρθηκε λίγο βιαστικά όταν άλλο μαγαζί που θέλαμε να επισκευτούμε ήταν γεμάτο (προηγήθηκε τηλέφωνο, πρακτική που συνιστώ να ακολουθείτε ειδικά τα Παρασκευοσαββατα).

Σάββατο 12/3, 21.15: Δύσκολη περιοχή για παρκάρισμα το Παγκράτι αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Το αδελφάκι και διπλανό μαγαζί στη γωνία (Μαύρο Πρόβατο) ήταν 100% γεμάτο και μάλλον αξίζει και αυτό μια επίσκεψη.

Στην πόρτα του ημιυπογείου που στεγάζει το Μαύρο Γάτο, το <>, ένας κατάμαυρος γατούλης μας υποδέχτηκε με χαμόγελο, πράγμα που εκτίμησα και το θεωρώ γούρι και καθόλου σύμπτωση. Το μαγαζί ήταν αρκετά καθαρό και αρκετά περιποποιημένο για κουτούκι. Ένας τέτοιος χώρος σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 3, αλλά η σχετική καλαισθησία του μεγάλου χώρου πρέπει να αναφερθεί (Γήινα χρώματα, λιτό ντεκόρ, τραπέζια ταβέρνας σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και γενικότερα μια άπλα). Μονάδικο ίσως μειονέκτημα, μερικές οσμές που έκαναν εμφανή την παρουσία τους στο χωρο από την κουζίνα. Σύνολο 2,7/4.

Η εξυπηρέτηση απο μια κυρία γύρω στα 40 ήταν το κάτι αλλο. Επαγγελματική 100% χωρίς καθυστέρηση και χωρίς περιττές ευγένιες και κολακίες, όπως ακριβώς τη θέλω. Με πολύ νόστιμο χαλβά από σημιγδάλι κέρασμα στο τέλος ενώ εφτασαν και αρωματικά μαντηλάκια με το σετ των μαχαιροπήρουνών. Το σέρβις ήταν ταχύτατο παρά τα πολλά τραπέζια που εξυπηρετούνταν ταυτόχρονα. 4άρι με όλη τη σημασία της λέξης.

Φαγητό: Εδώ θα διαφοροποιηθώ από τις άλλες κριτικές. Τίμιο και οικονομικό σε ποσότητα αλλα μέτριο σε ποιότητα.

Τα παιδάκια χρεώνονται ψημμένα και έτσι να υπολογίζετε 20-25% λιγότερη ποσότητα σε σχέση με άλλες ταβέρνες. Απλά αλλού με 24 ευρώ τρως πραγματικά το πολύ 800 γραμ. εδώ με 30 ευρώ τρως καθαρό κιλό (4 άτομα) πραγμα που το έμαθα όταν η ποσότητα των 500 γρμ προσγειώθηκε στο τραπέζι. Τα οποία ήταν όμως λιγότερα ψημένα απο το κανονικό και δυστυχώς μάλλον σε φούρνο και όχι σε κάρβουνα με αρκετό λίπος πάνω τους (σπάνια έχω δεί τόσο), συνολική βαθμολογία 2/4.

Τη χοιρινή μπριζόλα δεν την δοκίμασα, ο φίλος μου είπε ότι ήταν οκ. Πήραμε μια σαλάτα με μαρούλι, όχι και κάτι το ιδιαίτερο, πατάτες τηγανιτές μαμίσιες, απλά καλές (3/4) και σαγανάκι διπλή ποσότητα στα 3 ευρώ (2/4) που δεν μου άρεσε ιδιαιτερα. Το κόκκινο χύμα κρασί ήταν ξηρό και ποιοτικό.

Αν τα παιδάκια και το σαγανάκι είχαν προσεχθεί λίγο, θά έδινα τουλάχιστο 3 στή γεύση άλλα η πραγματικότητα είναι αυτή που μετράει.

Οι τιμές είναι λογικές έως πολύ καλές για αυτά που προσφέρει (36 ευρώ/2,5= γύρω στα 14 ευρώ το άτομο με ποτό). ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ και σε γενικες γραμμες το πακέτο αξίζει αν θέλευτε να φάτε απλά, λαικά και παραδοσιακά σε ένα οικονομικό αστικό περιβάλλον, όπως έκαναν οι πατεράδες μας τις περασμένες δεκαετίες.

2016-03-21 12:17:56

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψή σας στο Μαύρο Γάτο!
Μια παρατήρηση μόνο θα μου επιτρέψετε..
"Ψημένα στο φούρνο και όχι στο κάρβουνο";;;;;
Σας απαντώ λοιπόν προς αποφυγή παρεξηγήσεων για τους χρήστες του site που διαβάζουν την κριτική σας πως ο Μαύρος Γάτος στα 25 χρόνια λειτουργίας του ουδέποτε έχει χρησιμοποιήσει άλλη μέθοδο πέραν της ψησταριάς με κάρβουνα και μόνο!
Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας.

ΥΓ: 35 ετών είμαι (δεν ξέρω ποιό με πείραξε περισσότερο, το "Ψημένα στο φούρνο" ή ότι μου προσθέσατε πέντε ολόκληρα χρόνια! )
Φυσικά αστειεύομαι κι ευχόμαστε να σας δούμε σύντομα.

2016-03-21 14:56:24

Ζητώ συγγνώμη για το θέμα του τρόπου ψησίματος, ίσως να εξαπατήθηκα επείδή τα παιδάκια δεν ήταν έντοντα ψημένα. Συγχαρητήρια πάντως για το καλό σέρβις και όσο το θέμα της ηλικίας απλά το ανέφερα, δεν προσέχω και πολύ τους ανθρώπους. Άλλωστε τι 30αντα τι 40αντα που λένε.