Σουβλάκι & Σχάρα - Μαρούσι, Αθήνα

Ειπα να απεχω για λιγο καιρο απο το a4f για διαφορους λογους. Λιγο οτι δεν εχω επισκεφθει καποιο εστιατορειο προσφατα, λιγο το οτι περναω απο περιοχες -πλεον- και λεω "α εδω ειναι το ταδε εστιατορειο, πρεπει να παω" σε σημειο να μου γινει ψυχωση, λιγο ισως οτι μετα απο καθε post μου ανοιγει λιγο παραπανω η ορεξη και αρχιζω να πειναω ακαταπαυστα

Το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι αμετανοητος σουβλακοφαγος, οποτε σημερα αποφασισα να γραψω για σουβλακοντελιβεραδικο. Σιγουρα δεν απευθυνεται σε μεγαλο μερος αναγνωστων και ακομα δεν ξερω καν αν απευθυνεται στο εν λογω site αλλα οι κοντινοι μου γνωριζουν οτι η σουβλακοκατασταση σε μαρουσι και περιξ (τουλαχιστον για οσους εχουν και ενα μετρο συγκρισης με πιο κεντρικες και νοτιες περιοχες) ειναι πολυ κατω του μετριου, οποτε θα το ρισκαρω οπως και να χει. Δυστυχως για καποιο λογο οσο πιο βορεια πας, τοσο κατεβαινει η ποιοτητα των σουβλακεριs και αντιστοιχα ανεβαινει η τιμη και για την ακριβεια ειχα δοκιμασει πανω απο 15 μαγαζια πριν καταληξω σε αυτο οποτε τουλαχιστον μια συνοπτικη κριτικη την αξιζει.

Φεγγαροπιτες λοιπον, και οχι μονο, οπως ο τιτλος λεει, ολα στα καρβουνα. Μακροσυρτο ονομα για σουβλατζιδικο και αν παιζαμε παντομιμα θα ημουνα χαμενος απο χερι αλλα επειδη το ονομα δεν εχει καμμια απολυτως σημασια συνεχιζω. Για τους μη γνωστες (και για να το παιξω εξυπνος) οι "φεγγαροπιτες" ειναι η νεα μοδα στα πανταχου σουβλατζιδικα μετα την σκεπαστη (οπου αρχισε το παντρεμα του σουβλακιου με το λιωμενο κιτρινο τυρι), το οποιο ειναι ουσιαστικα μια παραλλαγη της, σχηματικως η οποια μοιαζει με μισοφεγγαρο η οποια συνοδευεται με μπολικες πατατουλες (προκατ βεβαια).

3 πραγματα κοιταζω σε ενα αμιγως ντελιβεραδικο:

1) Εξυπηρετηση

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ζητησει κατι περιεργο αλλα επειδη στην ζωη μου εως τωρα μου εχουνε τυχει διαφορα τραγελαφικα του στυλ π. χ. να περιμενω σουβλακι για πανω απο 3εις ωρες χωρις ενημερωση, εχω να πω οτι δεν εχω κανενα παραπονο. Απο την τηλεφωνικη παραγγελια εως και τους χρονους delivery οι οποιοι ειναι αυστηρα στο 20λεπτο με αποτελεσμα να μην εχω φαει ουτε μια φορα κρυο φαγητο, κρινεται κατ εμε ο επαγγελματιας.

2) Γευση

Τολμω να πω τα εξης:
-Δεν εχω γευθει ξαναζεσταμμενο κρεας οποιαδηποτε ωρα και αν κανω την παραγγελια.
-Δεν εχω βρει ποτε κοκκαλακι σε κανενα κρεας του (εχω απορριψει σουβλατζιδικο γιατι το μπιφτεκι του ειχε περισσοτερα κοκκαλακια απο τσιπούρα)
-Τα κρεατα του ειναι παντα αν οχι αριστης, σιγουρα πολυ καλης ποιοτητας
-Ειναι οντως στα καρβουνα
-Οτι προσφερει ειναι πλουσιο σε υλικα και οι μεριδες του κανονικες προς μεγαλες (αντιθετως με ολα τα υπολοιπα σουβλατζιδικα που δοκιμασα πριν καταληξω σε αυτο)

3) Τιμη

Το να δινω 5,5 ευρω για μια φεγγαροπιτα που σκαει εναν ανθρωπο 115 κιλων (ναι εμενα εννοω), δεν θα την ελεγα κακη. Για την ακριβεια κινειται στις standard τιμες αντιστοιχων μαγαζιων με την σημαντικη, βεβαια, διαφορα οτι με αυτα που προσφερει το αξιζει.

Υ. Γ. Ο χωρος πραγματικα δεν υπαρχει! Πραγματικα... δεν υπαρχει.... ειναι καθαρα ντελιβεραδικο... Μην πατε εκει... Παραγγειλτε μονο!

Συνοψιζοντας λοιπον, για την περιοχη που υφισταται ειναι μια πολυ καλη επιλογη και το προτεινω σε ολους τους ομοιδεατες σουβλακοφαγους.