Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Όλο αυτό το διάστημα της απουσίας μου από το site, βλέπω, με μεγάλη μου χαρά, το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ να κερδίζει ολοένα και περισσότερο τους φίλους του ask4food και δικαίως, κατά τη γνώμη μου, να βρίσκεται σε πολύ υψηλή θέση μεταξύ των δημοφιλών εστιατορίων. Με δεδομένο, μάλιστα, ότι το έχω ήδη επισκεφθεί 4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο, μπορώ πλέον να έχω μια ξεκάθαρη εικόνα για τα δυνατά του σημεία και για τις ελάχιστες, ευτυχώς, αδυναμίες του. Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΧΩΡΟΣ:
Το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ λοιπόν βρίσκεται στην περιοχή του Ν. Κόσμου επί της οδού Φραντζή, σε έναν δρόμο που κατά βάση βρίσκονται κυρίως συνεργεία αυτοκινήτων. Το αυτοκίνητο λογικά θα το βολέψετε σχετικά εύκολα κάπου, πολύ κοντά ωστόσο βρίσκεται και το μετρό.

Ο χώρος δύσκολα θα σας κερδίσει, εάν και έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες, αυτό εξάλλου είναι και το κυριότερο σημείο, στο οποίο εντοπίζονται, οι λιγοστές αδυναμίες του ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ. Ανοίγοντας λοιπόν μια συρόμενη πόρτα, θα βρεθείς σε μια στοά, που αποτελεί και το κύριο μέρος του μαγαζιού, ενώ αριστερά υπάρχει ένα μαγαζί με ποδήλατα (χωρίς να γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους) και στο βάθος μια μικρότερη αίθουσα. Ο χώρος δεξιά της στοάς προορίζεται για τους μη καπνιστές και είναι κάπως πιο περιποιημένος, αδικείται ωστόσο, γιατί έχει πολύ λιγότερα τραπέζια και έτσι είναι κάπως απομονωμένος. Στην αυλίτσα, παρά τις πολλές μου επισκέψεις, δεν έχει τύχει να καθήσω, οπότε δεν έχω άποψη.
Ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα, να προσθέσω ότι σε μια από τις επισκέψεις μου (Πέμπτη βράδυ εάν θυμάμαι καλά), υπήρχε και ένα ακουστικό σχήμα που έπαιζε ζωντανά έντεχνα, κατά βάση, κομμάτια, σε ιδανική ένταση, δημιουργώντας ένα πιο ευχάριστο περιβάλλον.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική, χωρίς προβλήματα. Η κοπέλα, που συνήθως αναλαμβάνει την παραγγελία και το σερβίρισμα, είναι ευγενική και γρήγορη, με διάθεση να σου εξηγήσει και τα προσφερόμενα πιάτα. Το νεράκι στην κανάτα ανανεώνεται συνεχώς, απόδειξη κόβεται πάντα, ενώ στο τέλος έρχεται ένα κερασματάκι (συνήθως σφηνάκι από κρασί – επιδόρπιο).

ΦΑΓΗΤΟ:
Πάμε τώρα στο δυνατό σημείο του μαγαζιού, δηλαδή το φαγητό και το ποτό. Για μένα βέβαια ειδική μνεία πρέπει να γίνει στο ποτό, που αποτελεί και τον κυριότερο λόγο που έχω επισκεφθεί τόσες φορές το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ, καθώς προσφέρει εμφιαλωμένα κρασιά, σε ικανοποιητική ποικιλία, από μικρούς έλληνες παραγωγούς, και σε αρκετά οικονομικές τιμές, οι οποίες ξεκινούν από τα 7 € και κυμαίνονται έως τα 15 €, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που φθάνουν ή και ξεπερνούν τα 20 €. Επιπλέον, υπάρχει και ρακή, τσίπουρο, ούζο, μπύρες ελληνικές και διάφορα άλλα αποστάγματα.

Με δεδομένο, λοιπόν, ότι η παραγγελία μου περιλαμβάνει πάντα ένα μπουκάλι κρασί, τα προσφερόμενα μεζεδάκια, από υλικά ελληνικής προέλευσης, αποτελούν ιδανικό συμπλήρωμα. Να αναφέρω απλώς ότι τα πιάτα είναι στην λογική του μεζέ, χωρίς τον αυστηρό διαχωρισμό σε κυρίως και ορεκτικά, πέρα από κάποιες σαλάτες. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, στην πλειοψηφία τους είναι πολύ νόστιμα και αρκετά χορταστικά, συνοδεύοντας τέλεια το ποτό σου. Η παραγγελία μου περιλαμβάνει δύο πιάτα που επαναλαμβάνονται κάθε φορά (μοσχαρίσιος καβουρμάς και πατάτες τηγανιτές) και τα υπόλοιπα ανανεώνονται. Λίγα λόγια, λοιπόν, για τις γεύσεις που έχω δοκιμάσει:

- μοσχαρίσιος καβουρμάς με αβγό μάτι (6,50 €), πεντανόστιμο πιάτο, πολύ μαλακός και ωραίος ο καβουρμάς, διαλύεις και το αυγό μέσα του και η γεύση πραγματικά απογειώνεται. Για αυτό εξάλλου και το παραγγέλνω κάθε φορά.
- πατάτες τηγανιτές φρέσκιες με πάπρικα (3,90 €), νόστιμες πατατούλες, φρεσκοτηγανισμένενες, απαραίτητο συνοδευτικό του καβουρμά. Η μόνη ένσταση ότι ορισμένες φορές έρχονται κάπως αλμυρές.
- σαλάτα φασόλια μαυρομάτικα (4,50 €), πολύ νόστιμα και αρωματικά.
- πεϊνιρλί με γραβιέρα, σουτζούκι, και σάλτσα ντομάτας (6,50 €), επίσης πολύ ωραίο πιάτο, με πολύ καλά υλικά και νοστιμότατη ζύμη, ωστόσο, λάβετε υπόψη σας ότι είναι αρκετά καυτερό.
- κεφτέ λουκάνικο δράμας με καρότο (4,50 €), εξίσου ωραίο πιατάκι, νοστιμότατο και το συνοδευτικό μαριναρισμένο καρότο. Να σημειώσω απλώς ότι το συγκεκριμένο πιάτο το είχα παραγγείλει κατά την πρώτη μου επίσκεψη και έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν προσφέρεται.
- λαδοπαξίμαδο κυθήρων (5.00 €), πολύ νόστιμο πιάτο, με έντονα γλυκιά γεύση, προφανώς λόγω της σος, συνδυάζεται ιδανικά με τα υπόλοιπα πιάτα που, ως επί το πλείστον, είναι πιο αλμυρά. Ίσως τα παξιμαδάκια να τα προτιμούσα περισσότερα μαλακά.
- πράσινη φάβα (4,50 €), κλασική γεύση, με το απαραίτητο κρεμμυδάκι, δεν θα σας απογοητεύσει.
- μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (6,50 €), το συγκεκριμένο πιάτο το επιλέγω συχνά. Αποτελείται από 8 μικρά ζουμερά μπιφτεκάκια, σωστά ψημένα, χωρίς πολλά μυρωδικά, με την γεύση του κρέατος να ξεχωρίζει.
- σαγανάκι με κεφαλοτύρι Ίου και γλυκό τοματάκι (6.50 €), ιδιαίτερο πιάτο, η αλήθεια είναι ότι μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, καθώς η γεύση του μου φάνηκε αρκετά λιπαρή και βαριά. Κατά τα λοιπά, το τυρί ήταν σωστά τηγανισμένο, χωρίς να έχει τραβήξει πολύ λάδι, νοστιμότατο και το τοματάκι, το συγκεκριμένο απλώς τυρί μάλλον δεν ταίριαξε με τις γεύσεις μου.
- λουκάνικο Ηλείας (7.00 €), εξίσου νόστιμο και καλοψημένο πιάτο.
- σαλάτα πράσινη με πλεξούδα (5.00 €), συμπαθητική σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα, θα προτιμούσα ωστόσο τα παξιμαδάκια ή τα φασόλια μαυρομάτικα.
- ψαρονέφρι καρδίτσας (4.00 €), πολύ ωραίο μεζεδάκι, έρχεται σε λεπτοκομμένες φέτες σαν αλλαντικό.
- κοπανιστή με πιτούλες (4,50 €), το μοναδικό πιάτο του ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ, από όσα έχω τουλάχιστον δοκιμάσει, που δεν θα ξαναεπέλεγα. Παρά πολύ βαριά και έντονη γεύση, δεν με κέρδισε.

VALUE FROM MONEY:
Στη σχέση ποιότητας τιμής πιστεύω ότι το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ αξίζει το «4». Οι μερίδες σίγουρα δεν είναι τεράστιες, τα υλικά ωστόσο είναι προσεγμένα και ποιοτικά και σε συνδυασμό με την πολύ καλή τιμολόγηση του κρασιού, το ΣΑΡΑΝΤΑΤΡΙΟ δικαιούται την υψηλότερη δυνατή βαθμολογία. Σκεφτείτε ότι για ένα μπουκάλι κρασί και 4 – 5 πιάτα, ο λογαριασμός θα κυμανθεί στα 35 έως 40 €, μια χαρά δηλαδή.

Σπεύσατε...