Μεζεδοπωλεία - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Το πασιγνωστο Δραμι!!!

Ειχαμε ακουσει πολλα για το δραμι αλλα ποτε δεν ετυχε να παμε. Τον τελευταιο χρονο ομως μετακομισαμε στα δυτικα προαστια οποτε μας δοθηκε η ευκαιρια να το επισκεφτουμε 5-6 φορες ωστε να μπορεσουμε να εκφρασουμε μια εμπεριστατωμενη αποψη.

Οι περισσοτερες επισκεψεις μας εγιναν μεσημερι μετα τη δουλεια αλλα πηγαμε και κανα δυο φορες βραδυ. Το αναφερω γιατι βρηκαμε καποιες διαφορες.
Λοιπον, θα ξεκινησω απ´τις γευσεις.. υπεροχες, ποιοτικες, ψαγμενες και με λεπτομερεια στην παρουσιαση και το σημαντικοτερο??μεγαλες ποσοτητες, τα πιατα ερχονταν στο τραπεζι μας γεματα. Παραγγελναμε καθε φορα διαφορετικα πιατα ωστε να μπορεσουμε να δοκιμασουμε τα περισσοτερα κ να εχουμε μια πληρη αποψη πριν κρινουμε. Υπαρχει ομως ενα πιατο που το παιρναμε καθε φορα... η φωλια!!! Μακαρι να μπορουσαμε να περιγραψουμε με λεξεις τη νοστιμια αυτου του πιατου. Κ υπεροχοι κολοκυθοκεφτεδες!! Γενικα, δεν δοκιμασαμε καποιο πιατο που να ειπαμε κατι αρνητικο.

Τωρα, σχετικα με τον χωρο, υπαρχουν συσκευασιες απο παλια κ νεα προιοντα παντου κ η διαφορα με αλλα μπακαλικα που εχουμε δει γιατι υπαρχουν πολλα ειναι οτι οι ανθρωποι δ τσιγκουνευτηκαν, τα ραφια ηταν γεματα. με το που μπαινεις μεταφερεσαι αυτοματα σε αλλη εποχη, υπεροχο σκηνικο μιας αλλης εποχης!!
Και παμε στο σερβις, θα ξεκινησω απ´τα μεσημερια που πηγαμε. Δυστυχως ανειδικευτο, εριστικο, ατημελητο και πολλες φορες "χαμενο". Τι εννοω? οταν δουλευαν πανω απο ενα ατομο ηταν ολα καλα αλλα οταν δουλευε μονο ενα υπηρχε προβλημα. συνηθως ηταν μια κοπελα η οποια σε υποδεχεται με χαμογελο.. καποιες φορες. Οταν ηρθε η ωρα τις παραγγελιας ηταν αρκετα εριστικη.

Επισης με το που αφηνε το πιατο ετρεχε η στο κινητο της(δε μ´αρεσει καθολου η ιδεα να πιανει το κινητο της κ μετα το ποτηρι μου, το ψωμι μου, το πιατο μου) ή καπου προς τα μεσα. Και το χειροτερο?ειχε κατω τα μαλλια της και οχι πιασμενα, οπως επιβαλλεται σε ενα εστιατοριο.

Στις βραδυνες επισκεψεις ηταν λες και επισκεφτηκαμε αλλο μαγαζι. Ισως αυτο οφειλεται στο οτι ηταν εκει το αφεντικο. Ενας μεγαλος κυριος, ευγενεστατος που ηταν πανταχου παρων. Μας προλαβαινε πριν ζητησουμε κατι. κ ολοι την ωρα εδινε οδηγιες στους σερβιτορους. Μας εβγαλε ασπροπροσωπους στις παρεες μας που τους ειχαμε προτεινει να παμε εκει για το δειπνο μας. Γι'αυτο λοιπον επιβιωνουν μονο αυτες οι επιχειρησεις. Οταν ´´χαριζεις´´ την επιχειρηση σου στο προσωπικο εχεις χασει το παιχνιδι.

Τελος, οι τιμες ηταν αξιοπρεπεστατες!! Χρονια ειχαμε να φαμε και να πουμε οτι "σκασαμε" απ´το φαγητο!
Μπραβο σας παιδια!!