21 Μάρ 2016

Να καλωσορίσω τους γευσιγνώστες της συμπρωτεύουσας στο site.

Εμείς οι νότιοι θα προσφέρουμε τις εμπειρίες μας, περιμένουμε όμως να μας ανακαλύψουν τα κρυφά διαμαντάκια της Πόλης τους. Η πρώτη μου κριτική αφορά το Erebuni, μαγαζί που το έχουν Αρμένιοι και το δουλεύουν οι ίδιοι οικογενειακά.

Δύσκολη η προσέγγιση με αυτοκίνητο, λίγο περπάτημα όμως δεν κάνει κακό, ιδίως στην επιστροφή μετά το φαγητό είναι ευεργετικό για την χώνεψη.
Η επίσκεψη έγινε Κυριακή βράδυ, κράτηση τραπεζιού για δύο που όπως αποδείχθηκε δεν χρειάζονταν, μισογεμάτο το μαγαζί.
Δυστυχώς το κάπνισμα επιτρέπεται, αν και δεν είχαμε πρόβλημα από καπνό.
Οι δύο σερβιτόροι ήταν ευγενικοί και γρήγοροι, κανένα πρόβλημα. Συνήθως στις οικογενειακές επιχειρήσεις προσπαθούν να δείξουν μια παραπάνω οικειότητα, εδώ αρκούνται στα βασικά.

Ο κατάλογος μικρός και περιεκτικός. Εδώ θα ρθεις για να δεις πως απογειώνουν οι Αρμένιδες τα κρεατικά και τα κεμπάπ.
Μετά το καλοσώρισμα με το ιδιαίτερο ψωμί τους και κάποιο ντυπάκι 2Χ0,50€, μας κέντρισε το ενδιαφέρον το τοπικό γλυκό κρασί με ρόδι, μας άρεσε και εγώ δεν δίστασα να παραγγείλω και δεύτερο ποτήρι.3Χ3,50€
Συνόδεψε την σαλάτα ταμπουλέ και την πλούσια σε υλικά και ποσότητα σαλάτα Erebuni, λάχανο καρότο, βραστή πατάτα και λευκή σως.3,40€ & 4,80€ αντίστοιχα.
Από ορεκτικά το μαντί είναι αξιοπρεπές στα 5,40€ νομίζω.
Από κρεατικά διαλέξαμε φυσικά κεμπάπ, που ήρθε τυλιχτό σε αραβική, δυό μεγάλα τεμάχια 6,50€ και κοτόπουλο σούβλας από μπούτι, λουκούμι στα 7,50€.

Με τα κυρίως πήραμε και δυό σάλτσες για συνοδεία, την κόκκινη καυτερή και την τυρένια λευκή που μας άρεσε από την σαλάτα. 2Χ2,10

21 Μάρ 2016

hammer