Ελληνική κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Αυτή είναι η δεύτερη κριτική που γράφω για το Me Gusto. Η πρώτη ήταν για την Μεγάλη Πέμπτη όταν και δοκίμασα μόνο νηστίσσιμα, αυτή -δες κάτι συμπτώσεις- είναι για μια άλλη Πέμπτη, την Τσικνοπέμπτη, όπου μόνο νηστίσσιμα δεν δοκίμασα.

Ομολογώ πως πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές εμπειρίες, όσον αφορά το φαγητό, γι'αυτό και αποφάσισα να επανέλθω. Για να μην σας κουράζω να ψάχνετε, τα νηστίσσιμα μεζεδάκια ήταν όλα υπερτέλεια. Πάμε τώρα στη κρεατοφαγία του πράγματος...

Φτάσαμε κατά τις 10 παρά και ευτυχώς που είχαμε κλείσει τραπέζι γιατί διαφορετικά δεν θα βρίσκαμε να καθίσουμε. Το τραπέζι μας ήταν στον μέσα χώρο (να τον προτιμήσετε, τον χειμώνα) καί ήταν από τα καλύτερα του μαγαζιού, παρόλο που δεν μας λες "πελάτες". Ο χώρος είναι ψιλοαδιάφορος αλλά τα χαμόγελα των παιδιών που σερβίρουν τον ομορφαίνουν και τον ζεσταίνουν. Το καλοκαίρι πάντως τα πράγματα και αλλάζουν και ομορφαίνουν, καθώς ο εξωτερικός χώρος είναι ό, τι πρέπει για ουζοκατανήξεις και μεζεδοφαγίες χωρίς τέλος.

Εκείνο το βράδυ, όπως και κάθε Σάββατο αν δεν κάνω λάθος, ειχε λάιβ ρεμπετοκατάσταση. Κιθαρίτσα, μπουζούκι, καλές φωνές, μεγάλο ρεπερτόριο και απίστευτο κέφι. Άριστα 10 με τόνο! Μετά τα μεσάνυχτα όσοι είχαμε μείνει γίναμε μία παρέα με κερασμένα κρασιά, χορούς, τραγούδια και ατέλειωτο κέφι. Απ'ότι μου λένε αυτό γίνεται σε όλα τα λάιβ.

Το σέρβις με μία λέξη: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Γρηγοροι, ευγενικοί, γελαστοί, αποτελεσματικοί, σα να σε ξέρουν κι από χθες και να χαίρονται που σε (ξανα) βλέπουν. Κορυφαία ομάδα, πολύ καλά προπονημένη και δεμένη.

Πάμε τώρα στα του φαγητού. Είχαν ειδικό μενού για την ημέρα. Πατάτες, τζατζίκι, κολοκυθοκεφτέδες, τηγανόψωμο, και κάνα δυο ακόμα ορεκτικά που ξεχνάω, παϊδάκια, λουκάνικο, χοιρινά μπριζολάκια, κοτόπουλο φιλέτο, μπιφτέκι, και 2-3 σαλάτες. Τα παϊδάκια ήταν στα 25 ευρώ το κιλό, τα ορεκτικά από 3 και πάνω και οι υπόλοιπες μερίδες στα 7+. Εμείς πήραμε:

-Τζατζίκι. Πολύ καλό και μπόλικο.

-Πατάτες. Δυστυχώς, απαράδεκτες. Έφτασαν ωμές, πάνω σε ένα στρώμα λαδιού. Ήθελαν τουλάχιστον 5 λεπτά ακόμα στο τηγάνι. Κατανοώ τις απαιτήσεις της ημέρας αλλά όχι και ωμή πατάτα ρε παιδιά...

-Τηγανόψωμο. Επιτέλους, χειροποίητο!!! Τραγανό και νόστιμο, αν το είχαν βάλει και σε ένα χαρτάκι πριν το βάλουν στο πιάτο θα ήταν τέλειο.

-Χοιρινά μπριζολάκια. ΔΥΟ (μόνο!!! ) μικρές πανσέτες, μαλακές αλλά όχι καλοψημένες και μια χούφτα -ωμές- πατάτες.

-Μπιφτέκια. Τέσσερα κούτσικα μπιφτέκια, τραγικά. Τα κατεψυγμένα κεφτεδάκια γνωστού πολυκαταστήματος είναι πιο νόστιμα. Τεράστια απογοήτευση. Κι αυτά σερβιρισμένα με μια χούφτα -ωμές- πατάτες.

Καμμία από τις παραπάνω μερίδες δεν άξιζαν 7+ ευρώ, ούτε σε ποιότητα ούτε σε ποσότητα. Υπερκοστολογημένες και καθόλου περιποιημένες και οι δύο. Ειδικά τα μπιφτέκια ήταν απαράδεκτα.

-Παϊδάκια. Εξαιρετικά! Καλοψημένα, παϊδάκια αληθινά κι όχι "παίρνω ένα χέρι από αρνί το λεπτοκόβω και το σερβίρω για παΐδια". Και εδώ όμως έχω ένα παράπονο. Επειδή ήμουν ή μόνη που θα έτρωγα παϊδάκια, ζήτησα μια μικρή μερίδα, τύπου 300-350 γραμμάρια. Μου είπαν πως τα παϊδάκια τα φέρνουν ή μισό ή ένα κιλό. ΟΚ, σκέφτηκα, ας πάρω μισό και θα τα παλέψω. Κι όταν ήρθε η απόδειξη είδα πως μας χρέωσαν 650 γραμμάρια. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική, αλλά θεωρώ πως αν κάποιος σου ζητήσει κάτι λιγότερο από αυτό που θες να προσφέρεις, ε δεν του πας και περισσότερο! (Για την ιστορία, τα πάλεψα και τα κατάφερα! )

Ήπιαμε ροζέ χύμα κρασί, πάααααρα πολύ καλό.

Εν ολίγοις, ήταν μια βραδιά των αντιφάσεων. Απίστευτο κέφι, φαγητό των δύο άκρων, εξυπηρέτηση καταπληκτική και τιμές αρκετά τσιμπημένες. Αν ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα στο Me Gusto, δεν θα ξαναπήγαινα. Λόγω της εμπειρίας μου από την Μεγάλη Πέμπτη, θα ξαναπάω αλλά θα πάρω μεζεδάκια που δεν είναι βασισμένα στο κρέας. Είναι προφανές πως επειδή πρόκειται κυρίως για μεζεδοπωλείο δεν το έχουν με τα κρεατικά, απόδειξη πως μόνο τα παϊδάκια (που ψήνονταν από "έκτακτο" ψήστη έξω σε κάρβουνα που είχαν στηθεί για την ημέρα) άξιζαν. Κι αν με ρωτήσετε θα σας πω αυτό: να πάτε για να φάτε καλούς μεζέδες, αλλά αν πετύχετε μπριζόλες και μπιφτέκια στον κατάλογο να μην τα προτιμήσετε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.