Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα

Άλλοι λένε λόγω καταγωγής, άλλοι λένε λόγω ζωδίου, όλοι πάντως συμφωνούν πως ανηκω στην κατηγορία των επίμονων. Η επιμονή είναι ένα ελάττωμα/πρoτέρημα που μπορεί να σου βγει σε κακό, αλλά κάποιες φορές σε ανταμοίβει πλουσιοπάροχα. Στην περίπτωση του Asian taste, η επιμονή μου είχε πολύ καλά αποτελέσματα.

Πάει καιρός που ψάχνω ένα Κινέζικο με μπουφέ και χώρο για καπνίζοντες. Όταν ανακάλυψα το Asian Taste ενώ πληρούσε τις προϋποθέσεις, οι κριτικές ήταν σχετικά αποκαρδιωτικές. Παρόλα αυτά, η τιμή του μπουφέ (12 ευρώ) και η υπόσχεση για θέα στην Ακρόπολη ήταν αρκετά για να πω "θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό".

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, 20 Μαρτίου, πρώτη μέρα της Άνοιξης και μετά από 5 λεπτά περπάτημα από το μετρό του Κεραμεικού μπαίνουμε στο Asian Taste στις 3. Τα "ααααα" και τα "ωωωωωω" ξεκινούν από την είσοδο. Μας καλησπερίζει ένας ευγενέστατος Ασιάτης κύριος και μας στέλνει στον επάνω όροφο για το μπουφέ. Μόλις ανεβήκαμε και το τελευταίο σκαλί, τα "ωωωω" έγιναν "ΩΩΩΩΩΩΩ". Μεγάλη αίθουσα, φωτεινή, με φουλ θέα στην Ακρόπολη. Ο χώρος για τους καπνίζοντες είναι κάτι σαν εσωτερικό μπαλκόνι. Ευτυχώς είχαμε κλείσει τραπέζι γιατί ήταν σχεδόν γεμάτος. Αν δεν καπνίζετε, δεν θα έχετε πρόβλημα. Η δική σας αίθουσα ήταν εντελώς άδεια και μετά ήρθαν μόνο 2-3 τραπέζια.

Καθίσαμε, μας έφεραν νεράκι, παραγγείλαμε μπυρίτσες και πήγαμε να τσεκάρουμε το μπουφέ. Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετική. Καλή ποικιλία και φαγητά που δεν πολυβλέπεις σε Κινέζικα μπουφέ στην Ελλάδα. Είχανε και λέμε, ανά κατηγορία (και θα προσπαθήσω να μην αφήσω κάτι απ'έξω):

-Δύο σούπες, καλαμπόκι και ντομάτα (ναι, ξέρω, κι εμένα μου φάνηκε άσχετο).

-Δύο σαλάτες, μία πράσινη ανάμεικτη και μία αγγουροντομάτα (το δεύτερο άσχετο).

-Ντάμπλινγκς ατμού με χοιρινό, σπρινγκ ρολλς με λαχανικά, γουόν τον με χοιρινό, τηγανητό καλαμάρι, τηγανητές πατάτες (τελικά αυτές δεν λείπουν από πουθενά, και στην Αγγλία στα Ασιατικά μπουφέ πατάτες έχουν), τηγανητά κρεμμύδια, φτερούγες κοτόπουλο μπάρμπεκιου, χοιρινά παϊδάκια με σάλτσα -νομίζω- σετσουάν και τηγανητό ψωμί.

-Τραγανή πάπια με σάλτσα χοϊζίν (αλλά χωρίς πιτάκια, κλαψ λυγμ), λουκουμάδες κοτόπουλου με γλυκόξυνη, κοτόπουλο με κίτρινο κάρι, χοιρινό -νομίζω- stir fry με πιπεριές και κρεμμύδια, καραμελωμένες γαρίδες και stir fry λαχανικά.

-Τηγανητό ρύζι με αβγό και egg noodles με λαχανικά και αβγό.

-Τηγανητές μπανάνες με μέλι.

-Μια μικρή ποικιλία από σούσι, κυρίως inside out maki, αν είδα καλά με σολομό, με αγγούρι και με σουρίμι.

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. Το μόνο που παίρνει κακό βαθμό ήταν οι γαρίδες διότι ήταν μέσα στο λάδι σε σημείο που δεν τρωγόντουσαν. Όλα τα άλλα ήταν από άνω του μετρίου έως πάρα πολύ καλά. Έμεινα άφωνη με το πόσο καλή ήταν η πάπια (δεν έχω ξαναφάει τόσο καλή τραγανή πάπια στην Ελλάδα) και το πόσο τέλεια εκτελεσμένα ήταν τα ντάμπλινγκς ατμού. Εξίσου καλά ήταν τα γουόν τον, το ρύζι, τα νουντλς και οι φτερούγες. Μέχρι και οι τηγανητές μπανάνες μου άρεσαν, παρόλο που δεν πολυτρώω μπανάνες!

Δεν δοκίμασα σούσι, σαλάτες, πατάτες και σούπες.

Η τιμή κατ'άτομο για το μπουφέ ήταν 12 ευρώ (αυτό δεν είναι value for money, είναι daylight robbery). Έχουν μία μικρή αλλά καλή λίστα κρασιών και 5-6 μπύρες. Οι Ελληνικές είναι γύρω στα 3 ευρώ, εγώ προτίμησα Ching Tao στα 3,90 ευρώ το μπουκάλι των 330ml.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό και όλοι μιλούσαν Ελληνικά. Όχι τέλεια, αλλά δεν θες να σου απαγγείλουν τον Ερωτόκριτο... να συνεννοηθείς θες!

Με λίγα λόγια... Το φαγητό του Asian Taste είναι εξαιρετικό για τα Ελληνικά δεδομένα και ανώτερο από άλλα Κινέζικα της Αθήνας που και ακριβότερα είναι και μούρη πουλάνε και αυτά που σερβίρουν είναι-δεν είναι Κινέζικα. Πολύ μεγάλο σύν ο χώρος και η θέα, ανυπομονώ να πάω και βράδυ!

Με την ελπίδα λοιπόν πως δεν έπεσα απλά σε μια καλή μέρα του μάγειρα, θα σας έλεγα να δώσετε μια ευκαιρία στο Asian Taste. Προσωπικά χαίρομαι πολύ που άκουσα την επιμονή μου και όχι τις κριτικές.

Αν τυχόν διαβάσει αυτή την κριτική κάποιος από το Asian Taste, θα τους προέτρεπα να δοκιμάσουν να βάλουν έστω και μία φορά την εβδομάδα Dim Sum. Με τόσο καλά ντάμπλινγκς και γουόν τον, θεωρώ πως μπορούν να φέρουν με μεγάλη επιτυχία και το Dim Sum στην Αθηναϊκή σκηνή.

Σημείωση: η τιμή κατ'άτομο είναι με βάση την τιμή του μπουφέ.

ΠΑΤΑΩ ΕΠΕΞΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ: Πήγα δεύτερη φορά και το μπουφέ ήταν εξ' ίσου καλό με την προηγούμενη. Δοκίμασα ΚΑΙ το σούσι, το οποίο -αν και σε μικρή ποικιλία- ήταν εξαιρετικό. Αυτή τη φορά είχαν κοτόπουλο Κονγκ Πάο αντί για κοτόπουλο με κάρυ, μια ευχάριστη έκπληξη μιας που ήταν σχεδόν όσο καυτερό θα το ήθελα. Πλέον το συνιστώ χωρίς επιφυλάξεις.