Μεζεδοπωλεία - Πόρτο Ράφτη, Αθήνα

Μετά από επίμονες οχλήσεις καλού φίλου βγήκαμε προς θάλασσα στο Φύκι-Φύκι του Πόρτο Ράφτη.
Θέλαμε να κάτσουμε έξω, για Κυριακή μεσημέρι δεν είναι εύκολο.

Δυό ζευγάρια λοιπόν, ευτυχώς με κράτηση φτάσαμε με 20 λεπτά καθυστέρηση, στα 15 μας πήρανε για επιβεβαίωση.

Το τραπεζάκι μας ήταν το μόνο άδειο στο φαρδύ πεζοδρόμιο πάνω από την αμμώδη παραλία. Υπήρχαν τουλάχιστον τρεις παρέες όρθιες στις 2.30μμ που φτάσαμε.

Ο φίλος μας που είχε ξαναφάει μας παίνευε τα καλαμαράκια, και οι προλαλήσαντες του site, είχαν πάλι επικεντρωθεί στα θαλασσινά, και αυτή την οδό ακολουθήσαμε.

Αμέσως μόλις κάτσαμε έφτασαν εμφιαλωμένο νερό, ψωμί σύμικτο και σερβίτσια.
Ξεκινήσαμε με σαλάτα ταμπουλέ γίγας, παραφουσκωμένο το πλιγούρι αλλά νόστιμη. Πατάτες φουρνιστές, σαν οφτές, χοντροκομμένες, όσο ήταν ζεστές ήταν λουκούμι μετά ξεράθηκαν. Φάβα με ξερό κρεμμύδι, μέτρια ποσότητα και χοντροαλεσμένη. Χταπόδι ξυδάτο, μεγάλη μερίδα με φαρδιές ψιλοκομμένες φέτες και σωστά αρτυμένο. Καλαμαράκια, τα διαφημισμένα, σε μικρή πιατέλα φουσκωμένη, αλλού ίσως θα ήταν δύο μερίδες, νόστιμα αλλά μικρού μεγέθους και κατεψυγμένα.

Προς τιμή τους βέβαια ότι είναι κατεψυγμένο έχει και την ανάλογη ένδειξη στον κατάλογο. Στα συν και ο έξτρα συμπυκνωμένος σαρακοστιανός κατάλογος.
Γαρίδες μικρές τηγανιτές, ο σερβιτόρος μας τις παρουσίασε σαν συμιακό, καμμία σχέση.

Κριθαράκι ή κριθαρότο θαλασσινών. Μεγάλη μερίδα με τρεις γαρίδες Νο2, κυδώνια και μύδια με το κέλυφος, και ψιλοκομμένο καλαμαράκι δεμένα με ελαφριά σάλτσα ντομάτας. Το μόνο πιάτο που φεύγει πάνω από τα 10€ μαζί με την γαριδομακαρονάδα φυσικά, συγκεκριμένα 12€.

Συνοδεύσαμε με χύμα ρακί στα 5€ τα 200 ml & ούζο Πιτσιλαδή 200ml στα 10€.
Τα ποτά μας ήταν υπερτιμημένα, αλλά στο ούζο υπάρχουν και επιλογές στα 7€.

Από τα 70€ που αφήσαμε με το φιλοδώρημα τα 15 ήταν ποτά, οπότε στα 13€/άτομο ειναι μιά χαρά.
Σαν συνολική εικόνα η εντύπωση είναι θετική, κανένα πιάτο δεν μας απογοήτευσε, αλλά και πάλι χρειάζεται ένα κλικ ακόμα για να σου μείνει κάτι.

Αν όμως δεν σε φέρνει στην περιοχή το υπέροχο φαγητό, μπορούν να σε κάνουν πελάτη το ευγενικό και γρήγορο σέρβις, τουλάχιστον δύο φορές μας ρώτησαν αν όλα είναι καλά, η θέση του μαγαζιού επί της παραλίας είναι πολλή καλή, αλλά και ο εσωτερικός χώρος για χειμώνα είναι βολικός και με αρκετή θέα στην θάλασσα.

Βέβαια εδώ θα πρέπει να ανεχθείς το κάπνισμα που επιτρέπει η διεύθυνση.
Τουαλέτα και κουζίνα, καθαρές.
Να μην ξεχάσω ότι κόντεψε να κλάψει η σερβιτόρα μας όταν μας είδε να σηκωνόμαστε για να ξεμουδιάσουμε πριν φέρει τα κερασμένα γλυκά.
Δυό κανονικά ατομικά γλυκά, τζισκέικ κεράσι και καυτό σουφλέ σοκολάτας που αν τα πληρώναμε θα θέλαμε τουλάχιστον 10€.

Νομίζω ότι τα θετικά είναι αρκετά, ας βάλουν ακόμα λίγη φαντασία και θα μας βλέπουν τακτικά.