Fish & Chips - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Ψαρομεζεδοπωλείο-ουζερί το οποίο βρίσκεται λίγο πιο μακριά από την κεντρική "πιάτσα" της περιοχής του Ψυρρή (αν και εντός των ορίων του). Είναι πολύ πιο εύκολο να πάει κανείς από την Ερμού (βρίσκεται περίπου στο μέσον της διαδρομής από Μοναστηράκι-Θησείο). Στο 110 της Ερμού στρίβεις δεξιά (ερχόμενος από Μοναστηράκι) και "πέφτεις" πάνω στον Ατλαντικό ο οποίος βρίσκεται σε ένα πολύ μικρό στενό και βγάζει τραπεζάκια και έξω.

Ο χώρος είναι αρκετά μικρός εσωτερικά αλλά διαθέτει και ημιόροφο και μπαλκονάκι έξω με ένα μόνο τραπεζάκι (τόσος είναι ο χώρος). Κυριακή μεσημέρι και είναι γεμάτος ο Ατλαντικός. Μαγαζί γενικά περιποιημένο και καθαρό. Στο εσωτερικό κυριαρχεί ένα μεγάλο και ψηλό τραπέζι ροτόντα μα ψηλά σκαμπό-καρέκλες που προορίζεται για μεγάλη παρέα. Δεν έχει πολλά τραπέζια και καθότι μικρό μαγαζί είναι λίγο στριμωγμένα τα πράγματα.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά, όλα πρόθυμα και χαμογελαστά, αν και λίγο ασυντόνιστα (λίγο δικαιλογημένα λόγω του πανικού). Για παράδειγμα αφού παραγγείλαμε, κατέφτασε στο τραπέζι μαζί με τα σερβίτσια, το νερό και το ψωμί το ουζάκι το οποίο πίναμε ξεροσφύρι για αρκετή ώρα χωρίς να έρθει τίποτα άλλο και χρειάστηκε να το ζητήσουμε.

Η αλήθεια είναι ότι ήρθαν αμέσως κάποια από τα πιάτα που είχαμε ζητήσει και εδώ είναι η απορία μου: αφού ήταν έτοιμα γιατί δεν ήρθαν μαζί με το ουζάκι. Ακριβώς το ίδιο επαναλήφθηκε και αργότερα όταν ζητήσαμε ένα πιάτο που νομίζαμε ότι το είχαν ξεχάσει και με το που το ζητήσαμε ήρθε την ίδια στιγμή.

Ως προς το φαγητό ο κατάλογος περιλαμβάνει κάποια πιάτα (όχι τεράστια ποικιλία αλλά αυτό δεν το σημειώνω ως αρνητικό) και κάποια εκτός καταλόγου. Νομίζω όμως ότι, αν και δεν το τιμήσαμε, το highlight του μαγαζιού είναι ο μπακαλιάρος, το γνωστό fish & chips (στα υπόψιν για 25η Μαρτίου ή για Κυριακή των Βαΐων, όχι όμως χωρίς κράτηση) και ο οποίος ήταν τεράστια μερίδα, κατέφτανε σε δισκάκι και όχι σε πιάτο με αρκετές τηγανιτές πατάτες.
3 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- γαριδάκι ψιλό (τύπου Σύμης αλλά όχι συμιακό) εξαιρετικό, τραγανό και φρεσκότατο

- άγρια χόρτα τα οποία ήταν εξαιρετικά μεν αλλά εδώ έγινε ένα φάουλ, καθώς είχαμε παραγγείλει σταμναγκάθι. Όχι ότι μας χάλασαν τα χόρτα, αλλά δεν μας το είπαν καν

- καλαμαράκι τηγανιτό το οποίο ήταν νοστιμότατο, πρώτη φορά βέβαια το είδα στην εκδοχή αυτή, μικρό στρογγυλό σαν δαχτυλίδι, σαν αχιβαδούλα, δεν ξέρω πώς το φτιάχνουν έτσι

- τηγανιτές πατάτες μεγάλες στρογγυλές

- γαριδομακαρονάδα με μεγάλες βραστές γαρίδες. Χορταστικό πιάτο, νόστιμο και με ωραία παρουσίαση. Θα προτιμούσα βέβαια λιγκουΐνι με τις γαρίδες αλλά δεν με χάλασε και αυτό

- 2 ψητά καλαμάρια θράψαλα, νόστιμα και καλοψημένα, αλλά οι μερίδες έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερες

- 1 ποτήρι κρασί ροζέ

- 1 ούζο (μπουκαλάκι) Βαρβαγιάννη

- ψωμί
και... νερό σε κανάτα.

Είχε και από γλυκό (το οποίο δεν τιμήσαμε) πορτοκαλόπιτα με παγωτό.

Για όλα τα παραπάνω πλhρώσαμε 53 ευρλώ και σκάσαμε από το φαγητό. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή η σχέση ποιότητας-τιμής γιατί όσα φάγαμε ήταν νοστιμότατα. Μείναμε ικανοποιημένοι σε γενικές γραμμές, εκτός από 1-2 σημεία τα οποία εύκολα μπορούν να διορθωθούν.

Ο Ατλαντικός συστήνεται, αν είστε περαστικοί, και για take away, καθώς διαθέτει σάντουϊτς με ψάρι (μπακαλιάρο ή γλώσσα) και το οποίο έχω δοκιμάσει προηγούμενη φορά. Νομίζω ότι αποτελεί μια καλή εναλλακτική λύση street food που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, είναι πιο υγιεινό και πραγματικά νόστιμο και χορταστικό.