Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Την Τετάρτη 16/3 βρισκόμουνα στο Παλαιό Φάληρο με μια φίλη και - για να μην ξεχνάμε την παράδοση- μου πρότεινε τη ΜΟΥΡΙΑ (Μ), μια κλασική πια ταβέρνα στην οδό Αχιλλέως που λειτουργεί από το 1954, όταν ο Μπάμπης κι Αγγελική, οι οποίοι ήρθαν εδώ απ’ την Πόλη, αποφάσισαν να αξιοποιήσουν τα μαγειρικά τους ταλέντα στη δική μας πόλη. Είναι άλλωστε γνωστό ότι το Παλαιό Φάληρο είναι οι κατ’ εξοχήν συνοικία των Κωνσταντινουπολιτών. Τώρα πλέον τα ηνία τα κρατάει η τρίτη γενιά, που έχει εκμοντερνίσει, εν τω μεταξύ, τη γαστρονομική γκάμα των εδεσμάτων.

Λειτουργούν από Τρίτη με Σάββατο, απ’ τη μία το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, την Κυριακή, μόνο το μεσημέρι, 1-5 μ. μ., και τη Δευτέρα είναι κλειστά. Ενώ το πάρκιν στην Αχιλλέως είναι αρκετά δύσκολο, πρέπει να σας θυμίσω ότι ακριβώς μπροστά απ’ τη Μ περνάει το τραμ, οπότε σας προτείνω να το προτιμήσετε, κατεβαίνοντας στη Στάση ΑΜΦΙΘΕΑΣ, από όπου απέχει λιγότερο από 100 μέτρα!!

Η ΜΟΥΡΙΑ πήρε το όνομά της απ’ τις όμορφες μουριές που κοσμούν την οδό Αχιλλέως. Το παλιό χρώμα και η ατμόσφαιρα περασμένων δεκαετιών κυριαρχούν αμέσως στον χώρο. Στις επιμέρους γωνιές του εσωτερικού χώρου υπάρχουν πολλά μεγάλα ξύλινα τραπέζια και 3-4 μικρότερα, συνολικής χωρητικότητας περίπου 60 ατόμων. Η Μ μου θύμισε την παλιά ταβέρνα ΧΩΡΙΟ που υπήρχε μέχρι πρόσφατα κοντά στην οδό Κατεχάκη, και πολλές άλλες ακόμα στη Αθήνα μας, όπου παλιό και νέο ευτυχώς συνυπάρχουν, εναλλάσσοντας το παραδοσιακό με το μοντέρνο, αλλά και το μινιμαλιστικό μεταμοντέρνο, κατά τα γούστα μας. Ο χώρος λοιπόν είναι ρουστίκ, το δάπεδό του είναι στρωμένο με πέτρινες πλάκες, ενώ στα τραπέζια είναι στρωμένα κόκκινα τραπεζομάντιλα με ρίγες, που προδίδουν μια ζωντάνια στην πατίνα της παλιάς αυτής ταβέρνας. Υπάρχει βέβαια κι η εξωτερική αυλή, όταν ο καιρός το επιτρέψει, στην οποία ήδη παρατήρησα 2-3 μεγάλα τραπέζια.

Την ώρα που πήγαμε, κατά το απομεσήμερο, υπήρχε αρκετή ησυχία, οπότε κουβεντιάζαμε άνετα με το προσωπικό. Οι δυο σερβιτόροι, ένα νέο παιδί και ένα ώριμος κύριος, ήταν ενημερωμένοι, ευγενείς και ξεκούραστοι, και έτσι μας περιποιήθηκαν δεόντως.

Ο κατάλογός τους είναι αρκετά μεγάλος, οπότε θα σας αναφέρω τελείως συνοπτικά το περιεχόμενό του.
Υπάρχουν καμιά δεκαριά ζεστά και κρύα ορεκτικά, 3-8 € (μανιτάρια, πιπεριές, λουκάνικο, συκωταριά, …), περί τις 10 σαλάτες, 4-7 €, γύρω στα 10 πιάτα ημέρας, από 4-13 €, και επίσης καμιά εικοσαριά πιάτα της ώρας, από 7 ως 25 € (φιλέτα, μπριζόλες, παϊδάκια, σουβλάκια, ψαρονέφρι, γαριδομακαρανόδα, T-bone steak 600 gr., Tagliata …). Με την ευκαιρία αυτή, θεωρώ ότι τα τελευταία τρία πιάτα, περί τα 25 €, έχουν κάποια περιθώρια συμπίεσης, αφού άλλωστε μιλάμε μια παραδοσιακή, τοπική ταβέρνα. Για τον λόγο αυτό, θα βαθμολογήσω επιεικώς το vfm με 3, και κυρίως επειδή τα περισσότερα απ’ τα υπόλοιπα πιάτα, όπως κι αυτά που δοκιμάσαμε, κινούνται σε πιο λογικά πλαίσια τιμών.

Ο κατάλογος των ποτών είναι αρκούντως πιο συμμαζεμένος, περιλαμβάνοντας τα περισσότερα αναψυκτικά και τις μπύρες, από 2-3 €, ενώ το χύμα κρασί τιμάται περίπου 6-7 € το λίτρο.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε, αποκλειστικά από τη ξεχωριστή κάρτα τους με τα πιάτα ημέρας, τα οποία πιστεύω ότι είναι συνήθως ο καθρέφτης του μαγαζιού. Διαλέξαμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθε καλαθάκι με άφθονες πεντανόστιμες φέτες ψωμιού, που είχαν γεύση σαν brioche (1.40 €), καθώς και νερό εμφιαλωμένο, που το δεχτήκαμε χωρίς να ζητήσουμε νερό κανάτας (1.80 €).
• Μια φάβα, ζεστή και άψογη σε γεύση (4 €).
• Μια γίγαντες, επίσης εξαιρετικά γευστικοί (5.50 €).
• Μια μακαρόνια με κιμά, απόλυτα μαμαδίστικα (5.50 €).
• Μια τσιπούρα ιχθυοτροφείου με ποικιλία βραστών λαχανικών (13 €).
• Ήπια, για δοκιμή, ¼ λίτρου χύμα λευκό κρασί, το οποίο ήρθε σε ένα ψηλό ποτήρι – καραφάκι και ήταν ό, τι έπρεπε. Τιμή 1.75 €.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 33 €, οπότε -χωρίς τα ποτά- έρχεται κατ’ άτομο στα 15 € (κατηγορία 10/16 €). Πρέπει εδώ να προσθέσω ότι το φαγητό ήταν νόστιμο και παράλληλα, οι μερίδες, περιποιημένες και χορταστικές.

Έτσι, βαθμολογώ επίσης τη γεύση αλλά και την εξυπηρέτηση με 3 στα 4. Εκ των υστέρων, διάβασα στο site ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει αντιφατικές βαθμολογίες και γι’ αυτό δεν έχει ακόμη αξιολογηθεί. Θα ήθελα λοιπόν να πιστεύω ότι με την επίσκεψη και τη σύντομη αυτή κριτική μου θα υπάρξουν κι άλλοι φίλοι χρήστες, οι οποίοι θα το επισκεφθούν, ώστε και με τη δική τους επίσης ματιά να αρχίσει η ΜΟΥΡΙΑ, που αντέχει στο χρόνο (62 χρόνια είναι άλλωστε αυτά) να αξιολογείται και πάλι. Ελπίζω, η τρίτη γενιά που τώρα τη λειτουργεί να σταθεί κάπως σ’ αυτά τα σχόλιά μας, τόσο τα δικά μου, όσο και των υπολοίπων χρηστών.

Συμπερασματικά, αγαπητοί φίλοι, αν ο δρόμος σάς φέρει κοντά στο Φάληρο και τη ΜΟΥΡΙΑ, κι αν η παλιά, παραδοσιακή ατμόσφαιρα ταβέρνας δεν σας χαλάει, δώστε της μια ευκαιρία και πείτε ελεύθερα τις απόψεις σας!