Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ είναι μια καλή και προσιτή λύση για ψαρομεζέδες χωρίς, όμως, ιδιαίτερες εξάρσεις και αυτό διότι δεν υπάρχει ικανοποιητική μαγειρική δεξιοτεχνία. Μπορεί να το συνιστούσα περισσότερο για δοκιμή λιτών γεύσεων παρά για σύνθετα πιάτα τα οποία βρήκα αρκετά " φορτωμένα ".

Σάββατο απογευματάκι επισκέφθηκα το εστιατόριο για το οποίο είχα ακούσει τόσα καλά λόγια. Ανήκει στον όμιλο "Καστελόριζο" και παλιά, στην ίδια θέση, βρισκόταν το ομώνυμο εστιατόριο.

Η τωρινή διακόσμηση με τίποτα δεν θυμίζει την εκλεπτυσμένη ατμόσφαιρα που υπήρχε στο ως "Καστελόριζο" εστιατόριο, προφανώς το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ αποτελεί την αρκετά πιο κάζουαλ εκδοχή ψαροφαγείας του Ομίλου. Αυτό δεν με χαλάει καθόλου, το αντίθετο μάλιστα... Όμως, το όλο στήσιμο του χώρου, και κυρίως τα τραπέζια τα θεωρώ απαράδεκτα. 'Εχουν ως βάση γκρι στηρίγματα πρόχειρης κατασκευής που θυμίζουν καφενείο παλιάς κοπής και η επιφάνεια είναι ένα είδος ξύλου που θυμίζει φορμάικα. Τα δε καθίσματα καλύτερα να τα είχαν αφήσει απλά και σε ένα φυσικό και απλό χρώμα, σαν εκείνα που συναντάμε σε κάθε αξιοπρεπή ταβέρνα, παρά να τα έχουν ντύσει με υφάσματα έθνικ, που προσωπικά μου θύμισαν πορτογαλικό φολκλόρ...!

Ο εσωτερικός χώρος είναι τεράστιος και χωρίζεται σε δύο μέρη, με μεγάλες τζαμαρίες περιμετρικά και με όμορφα φωτιστικά. Ο μέσα χώρος, που είναι και ο κυρίως χώρος, έχει στο βάθος όμορφα ράφια με διάφορα πολύχρωμα μπουκάλια, δοχεία και βαζάκια. Σε κάποιο σημείο υπάρχει μια τεράστια και επιβλητική ζωγραφιά του ούζου ΜΙΝΙ.

Από τα μεγάφωνα ακούγονται ελληνικά τραγούδια λαϊκά και ελαφρολαϊκά που δημιουργούν μια κάποια ατμόσφαιρα!

Το μενού είναι πληθωρικό, περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία ψαρικών καθώς και αρκετά set menus ή μενού της παρέας. Εκείνο που διαφημίζεται ως επί το πλείστον είναι το μενού των ΕΥΡΩ 16,50/ το άτομο που περιλαμβάνει ψωμί, σαλάτα, ντολμαδάκια θαλασσινών, γαριδάκι, μύδια αχνιστά, κριθαρότο με καβούρι, πορτοκαλόπιτα και ρακή ή κρασί. Το μενού αυτό ισχύει για παρέα μεγαλύτερη των δύο ατόμων και αφού τελειώσει ο πρώτος γύρος μπορεί κάποιος να παραγγείλει κάποια από τα ίδια πιάτα και πάλι χωρίς έξτρα χρέωση. Υπάρχει και μενού των ΕΥΡΩ 24,00, που περιλαμβάνει και ψάρι ημέρας με διαφορετικούς συνδυασμούς από το προηγούμενο ή κάποιο των ΕΥΡΩ 22,00 ή των 13,50.

Γενικά, αποφεύγω τα προκαθορισμένα μενού, γιατί θεωρώ ότι αποσκοπούν στο κέρδος και όχι στην ποιότητα, εκτός του γεγονότος ότι πολλές φορές η μεμονωμένη κατανάλωση στοιχίζει φθηνότερα και η εξυπηρέτηση είναι καλύτερη.
Παρόλα αυτά, στο συγκεκριμένο μαγαζί - και με παρέα πέρα των δύο ατόμων- ίσως δοκίμαζα κάποιο τέτοιο μενού καθώς περιλαμβάνει περισσότερες καθαρές γεύσεις (βλ. γαριδάκι, μύδια απλά, ψαράκι κ. ά ) και λιγότερα ανάμεικτα πιάτα στα οποία το μαγαζί κάπου χάνει το μέτρο.....

Εμείς, δύο άτομα, δοκιμάσαμε,

Στην αρχή έρχονται καψαλισμένες φέτες ψωμιού με λαδορίγανη που συνοδεύονται από ένα μπολάκι με μικρές ελίτσες (1,00)

Σουβλάκι με τηγανιτό χταπόδι και καραμελωμένα κρεμμύδια και σάλτσα ξυδιού. Πρόκειται για τρία μικρά σουβλάκια με διάσπαρτα κομματάκια φρέσκιας ντομάτας και άνηθο. Το χταπόδι ήταν πολύ ψημένο και η σκούρα γλυκόξινη σος δοσμένη με τόση υπερβολική που εξαφάνιζε κάθε περίπτωση συναίσθησης του τι τρώμε...! Προς αποφυγήν...
ΕΥΡΩ 11,50

Γαριδόσουπα, οι μικρές γαρίδες ήταν νόστιμες αλλά ο κόκκινος ζωμός από ντομάτα μας φάνηκε εντελώς αταίριαστη γεύση με εκείνη της γαρίδας. Χίλιες φορές καλύτερα να προτιμούσαμε το σκέτο γαριδάκι... ΕΥΡΩ 9,50

Ντολμάδες θαλασσινών, με μύδια, καλαμάρι και χταπόδι τυλιγμένα σε σέσκουλα. Πέντε μικρά ντολμαδάκια, αρκετά νόστιμα φτιαγμένα, χωρίς όμως να μιλάμε για κάτι το εξαιρετικό.. ΕΥΡΩ 5,50

Μύδια αχνιστά, είναι ολόφρεσκα και με πεντακάθαρο κέλυφος, δεν πετάξαμε ούτε ένα. Πολύ μεγάλη ποσότητα! ΕΥΡΩ 8,00

Κρίνοντας από τα μύδια αλλά και από την καλή ποιότητα της γαρίδας μέσα στην παραπάνω σούπα, σίγουρα την επόμενη φορά θα δοκίμαζα "καθαρόαιμα" πιάτα όπως γαρίδες σκέτες (ΕΥΡΩ 45,00/το κιλό ), καλαμαράκια τηγανητά (8,00), καβουράκια στη θράκα (8,00), κυδώνια ωμά (9,00) ή μπακαλιάρο σκορδαλιά (8,50). Κάτι κριθαρότα, ριζότο, γιουβέτσια και φρικασέ θα τα απέφευγα, κρίνοντας από τις δικές μας επιλογές.
Η διπλανή παρέα που πήρε, πέραν όλων των άλλων, απλό, παραδοσιακά φτιαγμένο, ψάρι κατάλαβα ότι έμεινε ευχαριστημένη. Ανοίγοντας τον κατάλογο, είδα ότι η μερίδα στα ψάρια στοιχίζει από 9,50 - 13,50.

Ήπιαμε 375ml λευκό ξηρό κρασί, 3,00

Στα κρασιά, υπάρχουν και μερικά δικής τους εμφιάλωσης, όπως Καστελόριζο Μοσχοφίλερο (750ml/11,00 και Καστελόριζο κόκκινο, αγιωργίτικο (750ml/12,00).
Στα υπόλοιπα, το μπουκάλι, κυμαίνεται από 11,00-22,00 (π. χ Βιβλία Χώρα, λευκό, ΕΥΡΩ 20,00).

Εν ολίγοις, όποιος θέλει μοντέρνα ή έντεχνη κουζίνα που να συνδυάζει αριστοτεχνικά ψαρικό με ζυμαρικό ή κάποιες σωστά πειραγμένες γεύσεις δεν θα πάει στο ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ. Όποιος, επιθυμεί απλές και καθημερινές γεύσεις μπορεί -'ισως- να προτιμήσει το μέρος αυτό.

Ακόμα, το μέρος είναι κατάληλο περισσότερο για μεσημεριανές επισκέψεις, αφού -κατά την ταπεινή μου γνώμη- για βράδυ θεωρώ το περιβάλλον (εσωτερικό και εξωτερικό) κάπως πληκτικό!!

Εάν μπορούσα θα έβαζα 2,5/3 στη γεύση όχι τόσο από την προσωπική μου εμπειρία που, συγκριτικά με άλλες γειτονικές ψαροταβέρνες, δεν ήταν και η καλύτερη, αλλά περισσότερο από τις εν δυνάμει υπόλοιπες ανάλαφρες γεύσεις του καταλόγου, που μπορεί να δοκίμαζα κάποια άλλη στιγμή, και από το ό, τι παρατήρησα γύρω μου...

Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευδιάθετα και πολύ πρόθυμα.
Στο τέλος, μας κέρασαν κομμάτια πορτοκαλόπιτας με γιαούρτι, που η φίλη μου τα βρήκε νόστιμα, και ένα καραφάκι λιμοντσέλο αρκετά μέτριας απόλαυσης...

Οι τιμές δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβές αλλά, στην περιοχή Καλλιθέα-Τζιτζιφιές, υπάρχουν τόσα πολλά άλλα, περισσότερο αυθεντικά ή ποιοτικά ανώτερα, ψαροφαγάδικα, με καλές τιμές που κάνουν όντως την διαφορά!