23 Μάρ 2016

Ειλικρινά από τις λίγες φορές που φεύγω τόσο ενθουσιασμένη και γεμάτη από ένα εστιατόριο. Από την αρχή ως το τέλος μία λέξη περιγράφει το μαγαζί: Επαγγελματισμός.

Και ξεκινάω. Επισκεφθήκαμε χτες το συγκεκριμένο κατάστημα, αφού είχαμε κάνει κράτηση σε χώρο για καπνίζοντες. Καθόμαστε στο τραπέζι, αφού υπενθυμίσαμε ότι θέλουμε να καπνίσουμε και επιβεβαιώθηκε ότι δεν υπάρχει θέμα. Ωστόσο μετά από λίγο έρχεται ο υπεύθυνος και μας ζητά συγγνώμη καθώς ο χώρος καπνιζόντων είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιού και πρέπει να μας αλλάξει τραπέζι. Κανένα πρόβλημα λέμε και αλλάζουμε.

Ο χώρος καταπληκτικός. Industrial αλλά ζεστός και φιλικός συνάμα με βάζα από φρέσκα λουλούδια σε κάθε τραπέζι. Εντυπωσιακά τεράστια φωτιστικά κοσμούν όλο το μαγαζί.

Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, οπότε ξεκινάμε ήδη όμορφα αφού εξέλειψε η δικτατορία του εμφιαλωμένου μπουκαλιού.
Για αρχή ήρθαν υπέροχα πολύσπορα κριτσίνια με συνοδεία ελιών και ενός γευστικού ντιπ γιαουρτιού καθώς και φρυγανισμένο ψωμί. Ενώ ταυτόχρονα κατέφτασε μια κερασμένη από το μαγαζί σπανακόπιτα λόγω του ότι μας άλλαξαν τραπέζι!

Από σαλάτες επιλέξαμε μια με πλιγούρι ντομάτα αγγούρι και πιπεριές, εξαιρετική και πολύ δροσερή. Από ορεκτικά πήραμε πικάντικα μπιφτεκάκια με κατσικίσιο τυρί και πιτούλες, πολύ αφράτα και ζουμερά μπιφτέκια.

Από κυρίως λινγκουινι με μανιτάρια μπρόκολο και μπέικον, ξετρελάθηκα με αυτό το πιάτο και θα ήταν από μόνο του λόγος να ξαναπάω. Το δεύτερο κυρίως που πήρα με ήταν κοτόπουλο με μάνγκο και curry συνοδευόμενο από πουρέ εξαιρετικό γευστικότατο.
Έπειτα παραγγείλαμε γλυκό, cheesecake φυστικοβούτυρο… Τα λόγια είναι περιττά… Οργασμός γεύσης.

Κι εκεί που ήμασταν ήδη υπερευχαριστημένοι μας φέρνουν δύο ποτήρια Limoncello για να αλλάξουμε γεύση και έπειτα ένα παγωτό καϊμάκι με σιρόπι βύσσινο κερασμένο από το μαγαζί!

Και τέλος μαζί με το λογαριασμό ήρθε ένα υπέροχο πιατάκι με καραμελίτσες τσίχλες και ζαχαρωτά! Και όοοολα αυτά στην τιμή των 46 ευρώ.
Ε να λοιπόν.. το συστήνω ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να ξαναπάω, μιας και πρόκειται για ένα μαγαζί που τιμά το όνομά του. Πρόκειται πραγματικά για τα πρόσωπα που σε κάνουν να νιώσεις σαν το σπίτι σου και να θες να ξαναπας. Μπράβο!

23 Μάρ 2016

majesty