Wine Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

To BoBo (Boheme Bourgeois), που μετρά λίγους μήνες ζωής, είναι ένα ακόμη wine bar, από τα πολλά που έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια στην Αθήνα. Βρίσκεται στην πολύ ανεβασμένη περιοχή περιοχή του Κουκακίου, επί της οδού Αν. Ζίννη, η οποία και αποτελεί την προέκταση της Φραντζή, δίπλα στην Φάμπρικα του Ευφρόσυνου (ένα εστιατόριο, παρεμπιπτόντως, με έντονη παρουσία στο ask4food, που έχει ήδη μπει στα υπόψη για μελλοντική επίσκεψη).

Με την ευκαιρία παρακολούθησης μιας θεατρικής παράστασης στο γειτονικό θέατρο του Ν. Κόσμου, είπαμε να επισκεφτούμε δύο άτομα, το BoBo, Παρασκευή βραδάκι κατά τις 10.00. Λοιπόν, πιο αναλυτικά:

ΧΩΡΟΣ (3):
Στο χώρο που σήμερα βρίσκεται το BoBo παλαιότερα στεγαζόταν για πολλά χρόνια ένα κατάστημα ανταλλακτικών, το οποίο έχει αφήσει τα σημάδια του και στον εξωτερικό χώρο του wine bar με διάφορες πινακίδες κλπ. Ο χώρος εσωτερικά αρκετά σκοτεινός, απέναντι με το που μπεις θα συναντήσεις ένα bar, δεξιά σου λιγοστά τραπέζια και αριστερά 6 – 7 stands με σκαμπό. Στα σημειωτέα επίσης μια εσωτερική σκάλα που σε οδηγεί σε ένα μικρό πατάρι, διάφορα μπουκάλια κρασί τοποθετημένα σε ράφια στους τοίχους, κάποια φυτά και φωτιστικά παλιότερης εποχής.

Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που έχει γίνει ως προς τον χώρο, μπορώ να πω ότι δεν με κέρδισε, καθώς τον βρήκα αρκετά μουντό και σκοτεινό, ίσως και λίγο καταθλιπτικό, θα προτιμούσα να είχε κάποια στοιχεία που θα του προσέδιδαν περισσότερη ζωντάνια. Ενδεχομένως, για την εν λόγω ατμόσφαιρα, να ευθύνεται και το γεγονός ότι το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο, και ειδικά προς το τέλος της βραδιάς είχαμε μείνει από τους τελευταίους.

Σε κάθε περίπτωση να τονίσω ότι σε αντίθεση, με λοιπά wine bar που έχω επισκεφθεί, ο χώρος είναι αρκετά άνετος, οπότε μπορείς να απολαύσεις το κρασί σου, χωρίς να νιώθεις πολύ κοντά την παρουσία των άλλων πελατών. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τις ανοιχτές τζαμαρίες που επιτρέπουν την άμεση οπτική πρόσβαση έξω και την καθαρή ατμόσφαιρα του χώρου (καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, δεν διαπίστωσα να καπνίζει κανείς, δεν ξέρω εάν αποτελεί πολιτική του καταστήματος ή απλώς έτυχε, ελπίζω το πρώτο) είναι αρκετά για να βαθμολογήσω το χώρο/ατμόσφαιρα με «3», παρά τις ενστάσεις που προαναφέρθηκαν.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (4):
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα. Ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε για τις προτάσεις της ημέρας σε κρασί, πήρε την παραγγελία, απόδειξη κόπηκε κανονικά, όλα ΟΚ. Στα θετικά επίσης ότι μας κέρασαν προς το τέλος ένα πιάτο μπρουσκέτες με απάκι κρήτης, σάλτσα ντομάτας με θυμάρι και γιαούρτι για να τελειώσουμε το κρασί που είχαμε παραγγείλει, ενώ με το λογαριασμό ήρθαν και δύο σφηνάκια επιδόρπιο γλυκό κρασί, οπότε για αυτές και μόνο τις κινήσεις αξίζουν το «4» στην εξυπηρέτηση/service.

ΦΑΓΗΤΟ (3):
Στον κατάλογο του BoBo υπάρχουν αρκετές ετικέτες σε μπουκάλι (με έναν πρόχειρο υπολογισμό, θεωρώ περίπου 70 με 80), κάποιες εξ αυτών (περίπου 20) και σε ποτήρι. Οι παραγωγοί είναι αποκλειστικά Έλληνες, ενώ φυσικά σερβίρονται και μπύρες, ποτά και κάποια κοκτέιλ με βάση το κρασί. Από φαγητό, οι κλασικές ποικιλίες αλλαντικών και τυριών (και εδώ από μικρούς έλληνες παραγωγούς) συν διάφορες μπρουσκέτες, σαλάτες και πίτες-τάρτες, αποτελούν ικανοποιητικές επιλογές για να συνοδεύσεις το κρασί σου.

Εμείς παραγγείλαμε ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί merlot (νομίζω κτήμα Καρυπίδη), το οποίο στοίχισε 22,00 €, ενώ για συνοδευτικά πήραμε λαλάγγια καλαμάτας, με γραβιέρα κρήτης κα ελιές (5,00 €) και μπρουσκέτες με νησιώτικο σαλάμι αέρος, γαλοτύρι και ρόκα (5,00 €).

Τα λαλάγγια με την γραβιέρα, σε ικανοποιητική ποσότητα και γεύση, νόστιμες και οι συνοδευτικές ελίτσες. Το έτερο πιάτο περιελάβανε 4 μπρουσκέτες, με τα υλικά που προανέφερα, τα οποία ήταν επίσης αρκετά νόστιμα και καλής ποιότητας. Το πιάτο που ήρθε ως κέρασμα (μπρουσκέτες με απάκι κρήτης, σάλτσα ντομάτας με θυμάρι και γιαούρτι) ήταν επίσης νόστιμο, με μόνη ένσταση τη σαλτσούλα που ήταν αρκετή σε ποσότητα και με κάπως έντονη γεύση.

VALUE FOR MONEY (2):
Για το μπουκάλι κρασί και τα δύο μεζεδάκια που παραγγείλαμε, ο λογαριασμός ανήλθε στα 32,00 €.
Χωρίς να είμαι ειδήμων στο θέμα κρασιού (μου αρέσει να δοκιμάζω αρκετές γεύσεις, χωρίς ωστόσο να μπορώ να έχω εικόνα με ακρίβεια για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αυτών), οι τιμές στο κρασί μου φάνηκαν κάπως ανεβασμένες.

Για να είμαι, καλύτερα πιο ακριβής, μπορεί η τιμολόγηση των προσφερόμενων ετικετών να είναι λογική, θεωρώ ωστόσο ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες οικονομικότερες επιλογές (καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των μπουκαλιών κόστιζε άνω των 20 €, ενώ και οι επιλογές σε ποτήρι ήταν άνω των 5 €). Οι τιμές στα συνοδευτικά μεζεδάκια μου φάνηκαν κάπως καλύτερες, δεδομένης της ποιότητας και της γεύσης. Να τονίσω απλώς ότι το «2» στη βαθμολογία μου είναι κάπως αυστηρό, ένα «2,5» θα ήταν σίγουρα δικαιότερο.

Ανακεφαλαιώνοντας, το ΒοΒο, παρά τις κάπως αρνητικές επισημάνσεις μου, αποτελεί μια πρόταση που θα την έκανα σε κάποιον που θα επιθυμούσε μια χαλαρή βραδινή έξοδο στο Κουκάκι, που ούτως ή άλλως μου αρέσει αρκετά.