28 Μάρ 2016

Το είχα σταμπάρει το sumsmu από τότε που άνοιξε. Είχα διαβάσει και κριτικές εδώ στο ask4food, αλλά δίσταζα. Αραβικές γεύσεις στη Σόλωνος; Μήπως είναι μούφα; Ρώτησα λοιπόν φίλο που μένει λίγο πιο πάνω στον Λυκαβηττό. Μου είπε τα καλύτερα για το φαλάφελ του και έτσι το Sumsum ανέβηκε στην κορυφή της λίστας με μαγαζιά για γρήγορο φαΐ στο κέντρο και πιο συγκεκριμένα προς Εξάρχεια μεριά.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν, είχαμε ξεμείνει στο κέντρο, μετά από δουλειές και καφέ, νωρίς το απόγευμα και η πείνα είχε κάνει φανερά την εμφάνισή της. Πριν πάρουμε το μετρό, αποφασίσαμε να κάνουμε στάση για αραβικό. Ο χώρος είναι τυπικός μέρους με φαγητό στο χέρι και πολύ μικρός. Το μεγαλύτερο μέρος του καταλαμβάνει η κουζίνα και η βιτρίνα με τα υλικά. Μου φάνηκαν όλα πολύ καθαρά. Έχει τζαμαρίες μπροστά και έναν πάγκο με λίγα στριμωγμένα σκαμπό. Έξω, στην εσοχή του πεζοδρομίου της Ασκληπιού έχει ψηλά τραπέζια και έναν ακόμα πάγκο με σκαμπό.

Παραγγείλαμε μέσα και κάτσαμε έξω. Ευγενέστατα τα νεαρά παιδιά που τρέχουν το μαγαζί. Μας έφεραν έξω κανάτα με νερό καθώς και το φαγητό μας. Τα σκεύη ήταν όλα πλαστικά, αλλά και μόνο που υπήρχαν είναι κάτι. Στο τέλος, όταν πήγαμε να πληρώσουμε, ζήτησαν τη γνώμη μας για το φαΐ και την εξυπηρέτηση. Σίγουρα η όλη εμπειρία είναι πολύ πιο ανθρώπινη από ένα κλασικό, απρόσωπο ταχυφαγείο.

Προσφέρουν σαλάτες, αραβικές γεύσεις και σε μερίδες, αλλά και τυλιχτά με αραβικές πίτες, σούπες κ. α. Σίγουρα οι επιλογές είναι πολλές.
Εμείς πήραμε δυο αραβικές πίτες. Επιλέξαμε την μια με κεμπέ (που πάει ο τόνος;), δηλαδή κεφτέ με πλιγούρι, τηγανισμένο αλλά χωρίς λαδίλες, κομμένο σε φέτες και συνοδευόμενο από την κατάλληλη σαλάτα και σος γιαουρτιού. Μου άρεσε πάρα πολύ. Η άλλη αραβική ήταν με κοτόπουλο σις ταούκ. Μαριναρισμένο κοτόπουλο, πολύ ζουμερό, με σαλατικό και τηγανιτές πατάτες. Επίσης, πολύ ωραίο και αυτό το τυλιχτό. Θα το προτιμούσα χωρίς τις τηγανιτές πατάτες.

Και οι δυο πίτες θα μπορούσαν να έχουν περισσότερη γέμιση, ιδίως αυτή με τον κεμπέ. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι χορτάσαμε, αλλά από γεύση ήταν πολύ καλά. Κόστισαν και οι δυο μαζί 7 ευρώ. Επομένως το vmf δεν είναι τέλειο.

28 Μάρ 2016

katkats