Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Τί γυρεύουν δύο κοπέλες, μετά την βόλτα τους στα μαγαζιά, σε μια μπυραρία γερμανικού ύφους και ποδοσφαιρικού προσανατολισμού ;

Στου Erich λοιπόν, δεν είχε τύχει ποτέ ως τώρα να γευματίσω, αν και περνούσα πολύ συχνά, από τον προηγούμενο χώρο όπου βρισκόταν στα Μελίσσια. Ίσως επειδή, έτσι που ήταν λίγο κρυμμένο, δεν μου γέμιζε και τόσο το μάτι.

Από τη στιγμή που μετεγκαταστάθηκε στο Μαρούσι σε μεγαλύτερο χώρο, τον οποίο τσέκαρα πριν λίγο καιρό, και αφότου διάβασα και τις πολύ καλές κριτικές των βετεράνων fratello και hammer καθώς και της voulitsa13 ( και ναι... το θυμάμαι κι εγώ ως ¨Αριστείδη¨ το μαγαζί αυτό, με πήγαιναν οι γονείς μου εκεί πιτσιρικάκι ) ήρθε και η δική μου ευκαιρία να γνωρίσω τον ίδιο τον Erich από κοντά και να γευτώ τα καλούδια που προσφέρει.

Τα κρύα βράδια του φετινού Μάρτη μετά και την Καθαροδευτέρα, φάνταζαν ιδανικά για μπυρίτσες και τα παρελκόμενά τους, σε γερμανική μπυραρία, οπότε την Πέμπτη 24 Μαρτίου το επισκεφθήκαμε.

Εδώ να πω ότι ίσως ζηλέψει λίγο ο fratello μας, με την καλή έννοια πάντα, καθώς η απόσταση που με χωρίζει από το Munchen είναι μόλις 10 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου, οπότε ναι, νιώθω τυχερή κατά τα λεγόμενά του!!

Το επισκεφθήκαμε 2 άτομα, χωρίς κράτηση, γύρω στις 8 το βράδυ. Ο χώρος του, που εκτείνεται σε 3 αίθουσες, έχει ολοκληρωμένα περιγραφεί από τους προλαλήσαντες. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η μεγάλη πρώτη αίθουσα με τα όμορφα καδράκια στους τοίχους, ωστόσο με τράβηξε η μικρή του σκαλίτσα από όπου κατεβαίνοντας βρεθήκαμε στον κάτω χώρο, που είναι πιο απλός αλλά εξίσου περιποιημένος. Το ίδιο μας τράβηξαν από τη μύτη και οι μυρωδιές της κουζίνας τους.

Εδώ δεν θα δει κάποιος πολυτέλειες και περιττές φιοριτούρες, η απλότητα κυριαρχεί, με αρκετές πινελιές που θυμίζουν πραγματικά γερμανικές μπυραρίες. Τίποτε δεν είναι στημένο, όλα χαλαρά, ακόμη και γυναικοπαρέα να έρθει, δεν θα νιώσει ότι βρίσκεται σε ανδροκρατούμενο περιβάλλον.

Η όλη ατμόσφαιρα που έχει το Munchen μου θύμισε αρκετά αντίστοιχες μπυραρίες που έχω επισκεφθεί σε παλαιότερα ταξίδια μου στο Βερολίνο και στη Βιέννη, μόνο που o Εrich έχει ενσωματώσει και το ελληνικό στοιχείο, χωρίς ωστόσο να χάσει το χαρακτήρα του. Και βέβαια, thumbs up για την πεντακάθαρη από τσιγάρα ατμόσφαιρα.

Το σέρβις είναι άμεσο, φιλικό, ευγενέστατο και χαμογελαστό. Μας έφεραν τους 2 καταλόγους, με τις μπύρες και το φαγητό, αν και εγώ ήξερα εξαρχής ότι θα ακολουθούσα με κλειστά μάτια αυτά που ο fratello και ο hammer μας προτείνουν.

Έτσι δεν χρειάστηκα πολύ χρόνο για να αποφασίσω, αν και μας δόθηκε όλος ο χρόνος και οι διευκρινίσεις που χρειαζόμασταν, ώστε να μην πιεστούμε.

Όντας πολύ πεινασμένες ( ένα τοστάκι από το μεσημέρι!! ), ακονίσαμε μαχαιροπήρουνα και ξεκινήσαμε:

- Πατατοσαλάτα με speck και μαγιονέζα. Νοστιμότατη στην απλότητά της, την τσακίσαμε όλη, θα ήθελα η μερίδα να είχε λίγη παραπάνω!! ( 5,20 ευρώ )

- Το περίφημο, περιβόητο, ξακουστό κότσι. Είναι όντως μονόδρομος αυτή η επιλογή. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης, καθώς στο εξωτερικό έτρωγα κυρίως σνίτσελ και λουκάνικα αλλά κότσι δεν είχα φάει ποτέ. Τεράστια μερίδα για 2 άτομα κι όμως οι αθεόφοβες το καταφέραμε. Το λιανίσαμε για την ακρίβεια.

Τέλεια αλατισμένο, με τα σκορδάκια του κρυμμένα επιμελώς, φρεσκότατο από το φούρνο όπως μας είπε ο σερβιτόρος και όντως έτσι ήταν. Μαλακό, πάρα πάρα πολύ νόστιμο, αργοψημμένο, λουκουμαδένιο στο εσωτερικό. Και η κρούστα απέξω τραγανή και ρόδινη, με το λιπάκι από μέσα να λιώνει στο στόμα. Απλώς θεικό. Συνοδεύεται με γενναία ποσότητα ξυνολάχανου και 6 διαφορετικές σως σε ξεχωριστά μπωλάκια, μου άρεσε πολύ η πικάντικη με το τσίλι και η γλυκόξινη. ( 19,90 ευρώ ) Είναι must.

- Ψωμάκι σε λεπτές φέτες, δεν ήταν λευκό αλλά μάλλον καρβελάκι ολικής, μαλακό και νόστιμο, δεν χρεώνεται από ότι είδα.

- Από μπύρες, καθώς οι γνώσεις μου στις γερμανικές ετικέτες είναι περιορισμένες, ξέραμε ότι σίγουρα θα πίναμε weiss που τη λατρεύουμε, κι έτσι είπαμε να δοκιμάσουμε την Schneider Weisse Original που είναι μια από τις προτάσεις του fratello, αλλά ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι τις είχαν παραλάβει αργά και δεν θα ήταν πολύ παγωμένες, οπότε με τη βοήθειά του επιλέξαμε την μοναστηριακή Konig Ludwig Weissbier, η οποία ήταν παρόμοιας φιλοσοφίας.

Αποδείχτηκε τέλεια επιλογή, καθότι ήρθε πολύ παγωμένη. Μας την σέρβιρε ο ίδιος, με τον ειδικό τρόπο που σερβίρεται η weiss μπύρα, ώστε να κρατήσει το θολό της τελείωμα και τα αρώματά της.

Συνόδευσε ιδανικά το φαγητό μας, γιατί δεν ήταν καθόλου πικρή, αντιθέτως πολύ φρουτώδης, αρωματική και με ευχάριστη οξύτητα. Έρχεται σε φιάλη 500 ml, κοστίζει 5.90 ευρώ, πήραμε και δεύτερο μπουκάλι. Δεν μας ζάλισε καθόλου, ήταν γλυκόπιοτη και απολαυστική. Επίσης στο 2ο μπουκάλι μας έφεραν καινούργια ποτήρια, κάτι που το εκτίμησα πολύ.

Καθόλη τη διάρκεια, υπήρξε συνεχές ενδιαφέρον να μας ρωτήσουν αν όλα είναι καλά και η παρουσία τους είναι διακριτική και ευχάριστη σε ό, τι χρειαστείς. Ο ίδιος ο Erich ( κατοχυρωμένο το όνομα πλέον! ) ήρθε 2 φορές στο τραπέζι μας, μας χαιρέτησε και μιλήσαμε για λίγο, ευγενέστατος και γλυκύτατος άνθρωπος. Του ευχηθήκαμε να έχει καλές δουλειές στο νέο του χώρο. Το ίδιο χαμογελαστός ήταν και όταν φεύγαμε, γευμάτιζαν με τη γυναίκα του στην επάνω αίθουσα και μας ευχαρίστησαν με χαμόγελα μέχρι τα αυτιά.

Μεγάλο πράγμα ο χαμογελαστός άνθρωπος. Ακόμη σκέφτομαι το χαμόγελό τους.
Όπως σπουδαίο πράγμα είναι και να μπορεί κάποιος να ζητήσει συγνώμη όταν σε έχει δυσαρεστήσει και να θέλει να επανορθώσει με μια δεύτερη ευκαιρία. Αυτό το αναφέρω τιμής ένεκεν για πρόσφατη εμπειρία μου, αλλά και για να αποτελεί φάρο βελτίωσης σε κάθε περίπτωση όπου σημειώνονται φάουλ. Ο Erich πάντως έβαλε γκολ.

Λογαριασμός με απόδειξη 36,90 ευρώ. Δεν μου φάνηκαν πολλά για τέτοια ποσότητα που φάγαμε και για 2 μπύρες 500άρες. Ίσως σε κάποια πιάτα μπορεί να κατέβει λίγο. Αναφορικά με το φαγητό, πρόκειται για θερμιδική βόμβα μεγάλου βεληνεκούς, αλλά το αξίζει 100%. Οι μερίδες είναι όντως μεγάλες, καθώς είδα και σε άλλα πιάτα σε διπλανές παρέες. Κι εγώ βλέποντας αρχικά το κότσι, παραλίγο να ξεγελαστώ, είναι για δυνατούς φαγάνες!!!

Όσο για το αν θα ξαναπάω και αν το προτείνω, είναι προφανές. Έχω αφήσει σε εκκρεμότητα πράγματα που χρειάζεται μεγαλύτερη παρέα για να δοκιμαστούν. Το καλοκαίρι είναι κοντά. Είδα ωραία μοναστηριακά τραπέζια στον κήπο και θα έχει πολλή δροσιά.