Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Ωχ, τι μπέρδεμα είναι αυτό! Προσπαθώ εδώ και 10 λεπτά να σκεφτώ πόσο θα βαθμολογήσω σε γεύση τον Μπαρμπαδήμο και μπερδεύομαι. Να τον βαθμολογήσω συγκριτικά με τα άλλα καταστήματα της αλυσίδας του ή με βάση τον ανταγωνισμό από άλλες επιχειρήσεις;

Νομίζω πως η πιο δίκαιη βαθμολόγηση είναι η συγκεκριμένη, αλλιώς θα σας δημιουργούσα περισσότερες προσδοκίες από όσες ζήσαμε εμείς,4 άτομα στις 19/3, ένα ηλιόλουστο μεσημεράκι!

Ο Μπαρμπαδήμος άρχισε λοιπόν να αναπτύσσεται και να γίνεται αλυσίδα, δεν είμαι σίγουρος αν έχει και franchise. Αντικειμενικά, είναι από τα καλύτερα κεμπάπ στο είδος του, συγκρινόμενος με πιο συνοικιακά σουβλατζίδικα. Σημειώστε εδώ όμως πως δεν έχω δοκιμάσει όλον τον ανταγωνισμό, όπως πχ Κυρ Αρίστο ή το Γνήσιον.

Ο Μπαρμπαδήμος διακρίνεται ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου για τα κεμπάπ και για την εξυπηρέτηση. Νομίζω έχω αναφέρει πως λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένη μηχανή. Εδώ νομίζω πάντως πως διακρίνεται πρώτα για την εξυπηρέτηση και μετά για όλα τα άλλα.

Αφού λοιπόν κάναμε τη βόλτα μας στην Ταξιαρχών, κεντρικό εμπορικό δρόμο του Κορυδαλλού και μπήκαμε στα μαγαζιά, άρχισε η κοιλιά να γουργουρίζει κατά τις 15:40. Σκεπτόμενος να πάμε κάπου κοντά καθώς αργότερα εγώ εργαζόμουν, πρότεινα να επισκεφθούμε κάποιο μαγαζί στην περιοχή. Οι αντιρρήσεις αρκετές.

"Πάμε στο Ταξιδεύοντας να φάμε τη φοβερή γαριδομακαρονάδα" να μου λένε.

"Θα κοιτάξουμε να ξαναπάμε την άλλη βδομάδα που έρχεται και η γιορτή μου".

Τελικά με τα πολλά, αποφασίσαμε το ψάρι να το βαφτίσουμε κρέας και να πάμε στον κοντινό Μπαρμπαδήμο. Ο Μπαρμπαδήμος δεν πρέπει να έχει συμπληρώσει ένα χρόνο λειτουργίας, σε έναν δύσκολο δρόμο, πάνω από την πλατεία Ελευθερίας. Συνεπώς δεν βρίσκεται σε πιάτσα, αν και η τοποθεσία του είναι βολική. Πρόκειται για μαγαζί-γωνία αλλά δεν είναι στον πιο πολυσύχναστο δρόμο. Όπως και να'χει το παρκάρισμα είναι δράμα τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Τουλάχιστον θα γλιτώσετε τους κάγκουρες της πλατείας. Προσοχή όμως τα μεσημεριανά Σάββατα γιατί υπάρχει λαϊκή αγορά δίπλα από το μαγαζί.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, που λογικά ήταν μονοκατοικία παλαιότερα, πριν την Εδέμ, θα αντικρύσεις έναν πολύ όμορφο χώρο. Χαλαρωτικός και νοσταλγικός, στα χρώματα του μπορντώ-κρεμ. Θετική εντύπωση μου έκανε πως ενώ ψάχναμε σε ποιό τραπέζι θα καθήσουμε, υπήρχε μια κυρία στο βάθος που καθόταν μόνη της και έκοβε τις πατάτες. Το έχω ξαναδεί και σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Κάποια καδράκια με παλιές φωτογραφίες, νοσταλγικές, ενώ η κουζίνα βρίσκεται λίγο πιο μέσα. Έτσι όπως είναι διαμορφωμένος ο χώρος, υπάρχει διαχωρισμός των τραπεζιών σαν σε δωμάτια με μαρμάρινα τραπέζια και ξύλινα τραπεζοκαθίσματα. Προτιμότερο για τα γούστα μου είναι να καθίσετε στη μπροστινή πρόσοψη του καταστήματος. Extra credit θα είναι η αυλή μπροστά από το μαγαζί για τα καλοκαιρινά βράδια.

Ανέφερα παραπάνω πως ο Μπαρμπαδήμος δίνει ιδιαίτερη προσοχή στην εξυπηρέτηση. Σε όσα μαγαζιά έχει τύχει να επισκεφθώ, συμπεριφέρονται πολύ φιλικά και ευγενικά, ακόμα και αν πρόκειται να παραγγείλω ένα τυλιχτό. Σε αυτόν τον τομέα έχουν επενδύσει πάρα πολύ και καλά κάνουν. Κάποιος πιο "υποψιασμένος" μπορεί να χαρακτηρίσει τη συμπεριφορά ολίγον στημένη, στη δική μου περίπτωση όμως δεν θα κάνω την τρίχα τριχιά. Ας είμαστε και λίγο καλοπροαίρετοι.

Η κοπέλα ευγενέστατη, μας έδωσε τη δυνατότητα να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλουμε.... αλλά για 4 άτομα. Κάποια μεγαλύτερα για 6 άτομα απέφυγε με τρόπο να μας τα δώσει, για να έχουμε την άνεση μας. Άλλωστε είχαμε πάει αποφασισμένοι να φάμε, όχι να κοιταζόμαστε. Μια άνεση παραπάνω τη χρειαζόμασταν. Θα το δικαιολογούσα απόλυτα εαν το μαγαζί ήταν γεμάτο ή αν υπήρχαν κρατήσεις αλλά η ώρα ΔΕΝ ήταν αιχμής. Μικρό το κακό. Κατά τα άλλα πάντα με το χαμόγελο σε εξυπηρετούν και πάντα με προθυμία ακούν τις παρατηρήσεις σου. Χαίρομαι που παρακολουθούν τις κριτικές μέσω του ASK καθώς μόνο καλύτεροι μπορούν να γίνουν.

Κατά καιρούς οι περισσότεροι χρήστες έχουν αναφέρει για την τακτική του κεράσματος. Στον Μπαρμπαδήμο υπάρχει και αυτό. Θα αναφερθώ παρακάτω.

Παρατηρώ πως σιγά σιγά προσθέτουν και άλλα πιάτα στον κατάλογο τους το μοσχαρίσιο συκώτι ή η μερίδα από μοσχάρι γάλακτος (στα 11.8 ευρώ).

Η παραγγελία 4 ατόμων που τελικά αποδείχθηκε μεγάλη ήταν η εξής:

- Εμφιαλωμένο νερό στα 1.3 ευρώ που καταφθάνει με τα μαχαιροπίρουνα. Δεν θυμάμαι αν μας έφεραν και ψωμί, αυτό το σφουγγαρένιο γιατί δεν δίνω πολλή σημασία. Πάντως ντιπάκι κλπ δεν μας έφεραν.

- Κασάπ κιοφτέ στα κάρβουνα στα 8.7 ευρώ. Πολλά υποσχόμενο πιάτο, με αρκετή ποσότητα αλλά... δεν ξετρελαθήκα. Βρήκα τους κεφτέδες αρκετά κρεατένιους και χωρίς μπαχαρικά για να σπάνε τη μονοτονία. Θα τους ήθελα πιο αφράτους και ζουμερούς. Νομίζω τα βομβίδια της Θεσσαλονίκης μου έχουν κάνει τρομερή "ζημιά" όταν συγκρίνω παραμφερή πιάτα. Συνοδευόντουσαν από μια αρκετά λαδωμένη πίτα κομμένη σε λωρίδες και κάτι κρεμμυδοτομάτες. Εγώ ήμουν επικεντρωμένος στο κρέας.

- Αυγά του κανάκαρη με πατάτες, παστουρμά και σουτζούκι στα 7 ευρώ. Κατέφθασε πρώτο στο τραπέζι, πληθωρικό και μπουχτιστικό. Στη συνέχεια δεν είχαμε την ίδια όρεξη για τα κυρίως μας. Νομίζω πως έχω φάει ελαφρώς καλύτερη εκτέλεση σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Το κύριο πρόβλημα μου είναι πως συναντώ τις πατάτες σχετικά αχυρένιες χωρίς ιδιαίτερη γεύση, ενώ και το αυγό είναι σφιχτό. Ίσως μια πιο μελάτη έκδοση να ήταν πιο γευστική και λαχταριστή στο μάτι. Ο παστουρμάς προστίθεται σε φλοίδες στην κορυφή του πιάτου, το σουτζούκι σε μικρά κομμάτια είναι το πιο γευστικό μέρος του πιάτου κατά την απόψη μου.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά στα 2.5 ευρώ, ότι πρέπει σαν συνοδευτικό και καλή μερίδα, δροσερό.

- Κεμπάπ μισή μερίδα στα 4.9 ευρώ. Περιέχει 2 σούβλες αντί των 4 αλλά και πάλι αν έχεις βάλει στη μέση και άλλα πιάτα θα σε ικανοποιήσει η ποσότητα. Ο άνθρωπος που το δοκίμασε είναι αρκετά "ιδιότροπος", δεν είναι και πολύ των νεωτερισμών. Προσπαθούμε να τον βάλουμε στον "ίσιο δρόμο", χαριτολογώντας πάντα. Γενικά είναι των παραδοσιακών γεύσεων! Παρ'όλα αυτά, θεωρεί το κεμπάπ του Μπαρμπαδήμου από τα καλύτερα, αρκετά γευστικό και παραδοσιακό. Και μιλάμε για άνθρωπο που δεν λέει μισές αλήθειες.

- Κέρασμα πρώτο! Πιάτο με μελιτζάνες και κόκκινες πιπεριές σε μια πολύ γλυκιά σαλτσούλα. Αρκετά ευχάριστο σαν ορεκτικό με φρέσκα υλικά, παρ'ότι δεν συμπαθώ και πολύ τις μελιτζάνες. Υπάρχει προσθήκη αρκετής ζάχαρης που γλυκαίνει το πιάτο, ικανοποιώντας τα γούστα μου.

- Μισή μερίδα γιαουρτλού στα 5.5 ευρώ. Ισχύει ότι και για το κεμπάπ,2 σούβλες. Δοκιμάζοντας το το βρήκα σχετικά άτονο, όπως και το γιαούρτι που μου φάνηκε πολύ νερουλό. Υπάρχει το ελαφρυντικό πως φουσκώσαμε από τα αυγά του κανακάρη αλλά και πάλι σαν κάτι να του έλειπε. Δεν είχε σπιρτάδα, κάτι που να δυναμώσει την ένταση στην οπτική εικόνα και τη γευστική ικανοποίηση. Σαφώς και έχω δοκιμάσει και καλύτερα.

- Τζιγέρι μόσχου στα 8.9 ευρώ. Τρυφερότατο συκώτι γάλακτος κομμένο σε λωρίδες. Εδώ τους παραδέχομαι. Ήταν δικό μου πιάτο που με ικανοποίησε και δεν βρήκα ούτε ίχνος ίνας. Το μόνο που θα ήθελα ήταν λίγο παραπάνω χοντρό αλάτι και λιγότερο λάδι στο σκεύος που μου σερβιρίστηκε, άλλος θα το θεωρούσε μπλούμ στο λάδι. Σε ξεχωριστό πιατάκι ήρθε η γαρνιτούρα του, πατάτες τηγανιτές και πίτες. Ούτε εδώ μπορώ να θεωρήσω τις πατάτες λαχταριστές...

- 2 Κόκα Κόλες 250 μλ στα 3.6 ευρώ συνολικά.

- Ζητήσαμε ημίγλυκο κρασί, όπως και στην επίσκεψη μας στη Φεγγαρόπετρα και πήραμε την ίδια απάντηση. "Εχουμε ροζέ που γλυκίζει", οπότε λέμε ΟΚ. Σημειώστε εδώ πως σε κάθε τραπέζι είναι τοποθετημένο από ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί με την ονομασία Έαρ Μεσσηνίας,750 μλ. Η τιμή του πολύ οικονομική, στα 5.8 ευρώ. Από γεύση τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς ικανοποιητικό για συνοδευτικό του φαγητού. Σίγουρα δεν ήταν ημίγλυκο. Όταν λοιπόν μας ρώτησε η σερβιτόρα της απαντήσαμε πως δεν ήταν ημίγλυκο. Δεν πτοήθηκε καθόλου και μας παρακάλεσε ευγενικά να δοκιμάσουμε και το χύμα που έχουν καθώς είναι από τον ίδιο προμηθευτή. Μας είπε χαρακτηριστικά "Το προμηθευόμαστε σαν ημίγλυκο. Λαμβάνουμε σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών μας για να μπορέσουμε να διορθώσουμε αστοχίες". Και το χύμα δεν ήταν πολύ καλύτερο, απλώς ήταν λιγότερο ξηρό. Παρ'όλα αυτά η αντίδραση της κοπέλας ήταν φουλ επαγγελματική.

- Κέρασμα δεύτερο! Ένα πιατάκι με 4 μικρά σεκέρ παρέ. Είναι από τα γλυκά που μπορώ να πω "πάρε και την ψυχή μου". Στην Κωνσταντινούπολη είχα ταράξει όλα τα ζαχαροπλαστεία για πάρτη τους. Στην προκειμένη, δεν ήταν και τα καλύτερα που έχω φάει, ήταν πάντως ικανοποιητικά για το κλείσιμο και θα τα ξαναδοκίμαζα.

Σύνολο στα 48.2 ευρώ.

Σαν τελική εντύπωση θα πω:

Η βαθμολογία μου στην ποιότητα φαγητού θα έπρεπε να είναι 2.5. Επειδή πρόκειται για αλυσίδα όμως, έχω πολύ περισσότερες απαιτήσεις, καθώς σε άλλα καταστήματα είχα καλύτερη γευστική εμπειρία. Και επειδή και οι τιμούλες δεν είναι και ευκαταφρόνητες, περιμένω τις κατάλληλες διορθώσεις.

Προσοχή, δεν μιλάμε για ακριβό μαγαζί, ειδικότερα αν πας με παρέα και κάνεις σωστή διαχείρηση της παραγγελίας, θα περάσεις καλά και οικονομικά δοκιμάζοντας αρκετές γεύσεις. Το όλο θέμα είναι πως ο Μπαρμπαδήμος έχει βάλει ψηλά τον πήχη, οπότε το όλο κόνσεπτ είναι και πολλά υποσχόμενο. Έχει ξεφύγει πλέον από τα στενά δεδομένα ενός συνοικιακού καταστήματος.

Κάτι που δεν μου πολυάρεσε είναι η τιμολόγηση στα καλαμάκια. Μου μοιάζει κοροϊδία το 1.55 σε χοιρινό-κοτόπουλο-κεμπάπ. Καλύτερα να το κάνατε ρε παιδιά 1.60, χτυπάει σαν "γυφτιά" στο μάτι, πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει τον Μπαρμπαδήμο. Να ξέρετε πως οι τιμές είναι ελαφρώς υψηλότερες σε σχέση με του ντελίβερι.

Όσοι πάτε για τυλιχτά να είστε προετοιμασμένοι πως πατάτες δεν βάζουν μέσα, ενώ και η τιμολόγηση τους στα 2.3 ευρώ δεν είναι ο ορισμός του VfM όσο παραδοσιακά και αν παρουσιάζονται από το μαγαζί. Ίσως χρειαστείτε 3.

Όπως και να έχει όμως.... ο Μπαρμπαδήμος είναι μέσα στις πρώτες μου επιλογές και θα συνεχίσει να είναι. Τις διορθώσεις του να κάνει θέλω μόνο για να τον τιμώ πιο συχνά, άλλωστε η περιοχή με βολεύει.

Η επόμενη παραγγελία θα είναι για το σπίτι. Πλησιάζουν και τα πλέυ όφ του μπάσκετ, καλά να είμαστε εμείς στη Δραπετσώνα καθαρίσαμε για φέτος στο βόλευ!!!

2016-05-07 17:32:03

Ουάου! Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον χρόνο που πήρες να γράψεις την άποψη σου, και να είσαι σίγουρος ότι πραγματικά ακούμε και προσπαθούμε να διορθώσουμε ότι γίνεται προκειμένου να είσαστε ευχαριστημένοι εσείς.

Ελπίζω να επισκεφτείς ξανά το μαγαζί μας και να ξαναδοκιμάσεις τις γεύσεις μας, και την πολύ όμορφη (όπως σωστά παρατήρησες) αυλή μας!

Και πάλι σε ευχαριστούμε πολύ!

2016-12-05 20:36:26
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.