Μεζεδοπωλεία - Βοτανικός, Αθήνα

Ειναι η δεύτερη φορα που γράφω κριτική για το έν λόγω μαγαζι, και το θεωρώ λογικό, γιατι έχω παει απο περσυ αρκετες φορές, με την πιο πρόσφατη να ειναι η 25η Μαρτίου, μόλις χθες!!! Η αληθεια ειναι οτι απο περσυ τετοια περίπου εποχή θα ηταν, αν δε με απατάει η μνήμη μου, που το ανακάλυψα, όσες φορές πήγα, δε με απογοήτευσε ποτε. Έχω παει με διαφορετικές παρέες, έχω γιορτάσει γενέθλια φίλων, και παντα έφευγα πολυ ευχαριστημένη και χορτάτη, χωρις να έχω ξοδέψει πολλα.

Μετα λοιπόν απο αυτη τη σύντομη αναδρομή στο παρελθόν, και μετα το φιάσκο να επισκεφτώ για τον προβλεπόμενο μπακαλιάρο της ημέρας, ένα μαγαζι που αποδείχτηκε αντί επαγγελματικό μέχρι εκει που δεν παει, αλλα που θα παει θα έρθει και η ωρα του, έκλεισα τελευταία στιγμή τραπεζι στο Παυσιλυπον. Ο ιδιοκτήτης οπως παντα ευγενέστατος μας έκλεισε τραπεζι για τέσσερα άτομα, για τις 2:30 το μεσημέρι, και να σου οι καλες σου, κατηφορησαμε για το Βοτανικό!

Το μαγαζι ειναι σαν καφενείο. Ειναι γωνιακό, σε πράσινες αποχρώσεις και μεσα τα τραπέζια ειναι ξύλινα, σαν να εισαι σε παραδοςιακό καφενείο. Στο βάθος εχει δυο μεγάλα βαρέλια που χρησιμοποιούνται για τραπέζια και η κουζίνα ειναι ανοιχτή. Τα τραπέζια ειναι στρωμένα με λαδόκολλα με το λογότυπο του μαγαζιού, και η οροφή εχει πολυφωτα, μαλλον με την ευγενική χορηγία... Του μάγειρα!!! Κάποια έχουν πάνω τους κουτάλια και πιρούνια. Οι τουαλέτες ανακαινισμένες και καθαρές.

Το παυσιλυπον το ανακάλυψα τυχαία. Το περίεργο ειναι οτι αναλόγως με τις ώρες της ημέρας ή της νύχτας θα το δεις γεμάτο. Μπορει να εχει κόσμο αργά το βράδυ, επειδη γύρω γύρω υπάρχουν θέατρα και πολλοι επιλέγουν να δειπνήσουν μετα την παράσταση. Εμφανισιακά, δεν ειναι κατι το φοβερό, αν περιμένετε να βγείτε για επίσημο δείπνο ή κατι ανάλογο, καλύτερα να μην το επισκεφτείτε. Ειναι παρεΐστικο, νεανικό στέκι με ωραια ζωντανή μουσική. Θα φας καλα, φτηνά, θα πιεις το κρασάκι σου και μέχρι εκει.

Στην τελευταία επίσκεψη μας, το μενού ηταν ελαφρώς διαφοροποιημένο λόγω της ημέρας. Εμείς ήμασταν τέσσερα άτομα και δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτα καρβελατη. Ηταν χωριάτικη σαλάτα μεσα σε ένα καρβέλι ψωμί, ψημένο, το οποίο ηταν αρκετα μεγάλο και είχε ποτίσει το λάδι απο τη σαλάτα και τρωγόταν πολυ ευχάριστα. 4/4

Μια μερίδα άγρια χόρτα. Δεν ξέρω τι χόρτα είχε μεσα, ηταν ανάμεικτα, εξαιρετικά μαγειρεμένα με χοντρό αλάτι απο πάνω και ικανοποιητική ποσότητα σε λάδι και λεμόνι. Μου άρεσαν πιο πολυ απο ολα. 4/4

Ταραμοσαλάτα. Εξαιρετική, ισορροπημένη, φαγώθηκε και αυτη ευχάριστα. 4/4

Ντολμαδάκια νηστίσιμα, πολυ ωραια, η μερίδα είχε πέντε ντολμαδάκια μεσαίου μεγέθους. 3/4

Δοκιμάσαμε επισης τις πατάτες, οι οποίες δεν ειναι τηγανητες αλλα ειναι baby και τσιγαρισμένες με σκόρδο, μαϊντανό και Θυμάρι, και απο πάνω εχει χοντρό αλάτι. Ειναι εντελώς διαφορετικές, αλλα εμένα μου αρεσουν παρά πολυ, οπως και στους υπόλοιπους. Η αληθεια ειναι οτι σε κάθε επίσκεψη μας ειναι σταθερή αξία! 4/4

Τελος, δοκιμάσαμε δυο μερίδες μπακαλιάρο με σκορδαλιά, και οι υπόλοιποι συνδαιτημόνες είπαν τα καλύτερα. Εγώ δοκίμασα απλώς, για να έχω άποψη, αλλα είχα σκάσει απο ολα τα υπόλοιπα. Ο μπακαλιάρος ηταν τέλεια τηγανισμένος και πρωτίστως ξαλμυρισμενος, ενω η σκορδαλιά ηταν αφρός. Εύγε! 4/4

Νερό σε γυάλινο μπουκαλι, το οποίο ανανεώθηκε, λευκο κρασάκι χωρις παρενέργειες, μια χαρα, και ψωμάκι φρέσκο σε πανέρι, και μάλιστα δυο φορές.

Κέρασμα στο τελος, δεν υπήρξε, οπως γινεται σε προηγούμενες επισκέψεις, αλλα οπως μας πληροφόρησε ο ιδιοκτήτης, έγινε λαθος συνεννόηση λόγω των ημερών. Οκ, ολα μες τη ζωή ειναι.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο ένα νέο παλικάρι, το οποίο έκανε φιλότιμες προσπάθειες γιατι είχε πολυ κόσμο. Ηταν ευγενέστατο, μας ζήτησε κάποιες φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, και ζήτησε την κατανόηση μας. Η αληθεια ειναι λόγω ημέρας δεν είχα και πολλές απαιτήσεις. Αλλου θα πέρναγα δυσκολότερα, γιατι την έχω πατήσει στο παρελθόν, και έχω εμπειρια.

Για ολα τα παραπάνω πληρωσαμε 53 ευρω, φάγαμε και χορτάσαμε, και η απόδειξη κόπηκε κανονικά και ηρθε στο τραπεζι απο την αρχή. Στο σύνολο του, ειναι μια τίμια προσπάθεια απο νέα παιδια, που αξιζει μια επίσκεψη για κρασάκι, ωραίους μεζέδες και καλή παρέα. Αν ο δρόμος σας σας βγάλει προς το Βοτανικό, μια δοκιμή μπορείτε να κανετε, κατ εμένα αξιζει. Προσωπικα, χαίρομαι που συνεχίζουν την προσπάθεια με απαράμιλλο ζήλο, και εξακολουθούν να διατηρούν την ποιότητα τους σε υψηλά επιπεδα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Julie05.