Μεζεδοπωλεία - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σήμερα Σάββατο 26/3 ξαναπήγα στον Πειραιά με μια φίλη για να δοκιμάσουμε τους ψαρομεζέδες στο ΥΠΕΡΩΚΕΑΝΕΙΟΝ (Υ). Πρόκειται για μια κλασική μπακαλοταβέρνα προηγούμενων δεκαετιών, η οποία βρίσκεται στην πιάτσα του Χατζηκυριάκειου, και συγκεκριμένα στην οδό Μαρίας Χατζηκυριάκου, που είναι κάθετη στη Λεωφόρο Χατζηκυριάκου, λίγο πριν τη Σχολή Δοκίμων.

Το μαγαζί, μέσα και έξω (όπου υπάρχει πρόχειρη κάλυψη με νάιλον για τον χειμώνα), μπορεί να φιλοξενήσει για φαγητό περί τα 60 άτομα συνολικά. Εμείς καθίσαμε μέσα και έτσι μπόρεσα να χαζέψω καλύτερα τον χώρο. Εκτός από το ψυγείο, παρατήρησα τη ζυγαριά, τη βιτρίνα, τις κονσέρβες και τα τενεκεδάκια, τους παλιούς ανεμιστήρες, τη μπύρα ΦΙΞ, που κάνει καλό, παρέα με παλιές φωτογραφίες και εικόνες. Κυριαρχούν οι εικόνες των υπερωκεάνειων και φυσικά ένα ιπτάμενο σκαρί, που ήταν αναρτημένο απ’ την οροφή πάνω ακριβώς απ’ τα κεφάλια των θαμώνων. Και βέβαια, το ένδοξο, Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, που ακούγαμε από μικρά παιδιά στις παρελάσεις, επίκαιρες και λόγω της χθεσινής 25ης Μαρτίου. Ακόμα, η φωτογραφία του τέως μετά της συζύγου του, ανάμεσα σε διάφορες μονάκριβες φωτογραφίες και σουβενίρ για τον ιδικτήτη, τον καπετάν - Αντρέα!

Ο Αντρέας, παλιός κοσμογυρισμένος καπετάνιος, με καταγωγή απ’ την Κίμωλο, άνοιξε το μαγαζί του πριν 5 περίπου χρόνια και από τότε το λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, ανάλογα με την κίνηση. Ο ίδιος απουσίαζε και έτσι μας εξυπηρέτησαν 2 νεαρά παιδιά που βρίσκονταν τότε στον χώρο. Το Υ βρίσκεται σε κομβικό σημείο του λιμανιού, αφού ακριβώς εκεί, και συγκεκριμένα 200 μόλις μέτρα πιο κάτω, από το 1900 περίπου και μετά, φεύγανε οι μετανάστες μας για Αυστραλία και Αμερική… Τι κύκλους κάνει στ’ αλήθεια η ιστορία!!

Τότε λοιπόν, με τα Υπερωκεάνεια: Αθήναι, Ελληνίς, Πατρίς και Αυστραλίς, των Εμπειρίκου και Χανδρή αντίστοιχα, έφευγαν απ’ τη φτωχή χώρα μας τα περήφανα νιάτα για να βρουν την τύχη τους αλλού. Μια ιστορία που κράτησε μέχρι το 1960 περίπου, φέρνοντας στη χώρα μας το περιζήτητο ναυτιλιακό συνάλλαγμα. Σήμερα, κάποιοι άλλοι εξαθλιωμένοι μετανάστες, ως επί το πλείστον από γειτονικές χώρες, είτε κατασκηνώνουν απελπισμένοι κάπου εκεί κοντά στο λιμάνι, είτε σε άλλες εσχατιές της φιλόξενης χώρας μας, ευελπιστώντας να βρουν κάποτε τη δική τους τύχη, Κύριος οίδε, πότε και πού… Το Υ λοιπόν μας τα θύμισε ξαφνικά όλα τούτα τα επίκαιρα τεκταινόμενα…

Για να επανέλθω, ωστόσο, στα του μαγαζιού, θα επικεντρωθώ τώρα στο κατάλογό τους, ο οποίος περιλαμβάνει κυρίως τα εξής φαγητά:

4 σαλάτες (4.50-7.50), λαδερά στα 7 €, πατάτες τηγανιτές στα 3, Λαδένια Κιμώλου (ζυμάρι σαν πίτσα) στα 3.50, πιταράκια Κιμώλου στα 7, μανιτάρια ψητά με τυρί στα 6.50, φάβα στα 4.50, μπουγιαμπέσα στα 6.50, διάφορα μύδια στα 8, μαριδάκι – αθερίνα – γαύρο, στα 6.50, τηγανιτή σαρδέλα στα 6.50, τηγανιτό μπακαλιάρο στα 9, μερίδες κουτσομούρες και μπαρμπούνια, στα 10-11, σουπιές ταχίνι στα 11, καλαμάρι ψητό 12, κριθαράκι θαλασσινών στα 10, χταπόδι τηγανιτό 9, γαρίδες ψητές 13, Συμιακό γαριδάκι 12, γαριδομακαρονάδα 15, καθώς και ψάρια με το κιλό, όπως μπακαλιάρο στα 28 και πεσκανδρίτσα στα 36 €… Απ’ τα γλυκά ξεχωρίζει ο ντοντουρμάς, δηλ. το Πολίτικο παγωτό καϊμάκι με κανταΐφι, στα 4 €.

Τα ποτά περιλαμβάνουν τα τελείως στοιχειώδη, όπως ελληνικές μπύρες στα 3 €, κρασί χύμα, λευκό, κόκκινο και ροζέ, στα 7 € το λίτρο, καθώς και αναψυκτικά και αποστάγματα στις τρέχουσες τιμές.

Εμείς λοιπόν ίσως να ήμασταν άτυχοι, γιατί πήγαμε την επόμενη της εθνικής επετείου και τα δημοφιλή πιάτα τους είχαν εξαντληθεί και δεν είχαν αντικατασταθεί έγκαιρα, παρότι η αγορά ήταν ανοιχτή το Σάββατο. Έτσι, χωρίς καμιά ενημέρωση δική τους, ζητήσαμε μπαρμπούνια που δεν υπήρχαν, ενώ μετά ζητήσαμε μπουγιαμπέσα, η οποία, όπως μας είπαν είχε τελειώσει κι ας ήτανε μόνο η ώρα μία το μεσημέρι...

Αντί γι’ αυτά, προσγειώθηκε αυτόματα στο τραπέζι μας νερό εμφιαλωμένο (2.00 €), πριν να προλάβουμε καν να αντιδράσουμε, μαζί με τις φέτες ψωμιού (1.50 €). Καταλήξαμε έτσι στα εξής πιάτα:

1. Φέτα τρίμμα, μάλλον μέτρια γεύση, στα 2.50 €.
2. Μία μερίδα χειροποίητα ντολμαδάκια. Ήτανε 5 κομμάτια, στην τιμή των 7 €. Τρώγοντας τα μάλλον αδιάφορα ντολμαδάκια, σκεφτόμουνα τα καταπληκτικά Χανιώτικα, που δοκίμασα την περασμένη Κυριακή στο γειτονικό μαγαζί της Πλατείας Τερψιθέας!
3. Μία μύδια τηγανιτά με κουρκούτι. Η μερίδα ήταν κάπως μικρή και ουδέτερη σε γεύση. Τιμή στα 8 €.
4. Μια μερίδα μπακαλιάρο τηγανιτό, στα 9 €. Ήταν 4-5 μικρά κομμάτια μπακαλιάρου. Πραγματικά ένα αξιοπρεπές αλλά και νόστιμο πιάτο. Όμως, όπως λέει σωστά κι ο σοφός λαός μας, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!!

Πληρώσαμε έτσι λογαριασμό 30 €, ενώ ακολούθησε κέρασμα με 5-6 κομματάκια κλασικού χαλβά με 2 οδοντογλυφίδες.

Το γενικό συμπέρασμα, όλων αυτών των σκέψεων και των συνειρμών μου είναι ότι, κατά κανόνα, τα διάφορα τουριστικά στέκια, εκμεταλλεύονται τη θέση και την κίνηση που εξασφαλίζουν από Έλληνες ή ξένους τουρίστες και δεν αξιοποιούν το σύνολο των γαστρονομικών δυνατοτήτων τους, φροντίζοντας το μενού τους, ποιοτικά και ποσοτικά, με την καθημερινή τροφοδοσία των πρώτων υλών, τη δέουσα επιμόρφωση του προσωπικού και όλες τις συναφείς κινήσεις ενός σωστού επαγγελματία. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις, στην Πλάκα, στου Ψυρρή, στον Πειραιά, το Τουρκολίμανο, ή αλλού, επιβεβαιώνουν απλά τον κανόνα!

Επειδή πάντως το Υ είχε μάλλον καλές κριτικές από έμπιστους χρήστες, ίσως να πήγαμε σε μια κάπως άτυχη στιγμή του και γι' αυτό σκοπεύω να του ξαναδώσω μελλοντικά μια ακόμα ευκαιρία!

Μια 'αντικειμενική’ αξιολόγηση ενός μαγαζιού είναι συνάρτηση και όλων αυτών των αστάθμητων παραγόντων και συγκυριών, αφού εντέλει ο καθένας μας κρίνει κατά το δοκούν, ανάλογα με τις περιστάσεις και τα βιώματά του!!