Μεζεδοπωλεία - Μοσχάτο, Αθήνα

Επίσκεψη στις 25/03

Ο "Βόλος" είναι μια παλαιάς κοπής γωνιακή ταβέρνα στο Μοσχάτο, σε αρκετά κεντρικό δρόμο (Πλάτωνος γωνία με Μεταμορφώσεως). Η πρόσβαση είναι αρκετά εύκολη με αμάξι και το parking σχετικά εύκολο.

Ο νόμος του Μέρφυ λέει ότι αν κάποιος ξεκινήσει διατροφή/δίαιτα θα σκάσουν μαζί όλες οι κοινωνικές εκδηλώσεις μετά φαγητού μαζεμένες. Συμφωνώ και επαυξάνω.

Ο χώρος είναι μια μικρών διαστάσεων αίθουσα, στην οποία τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά μεταξυ τους, και την αυλή, η οποία είναι καλυμένη με νάυλον. Στην αυλή έχουν τοποθετηθεί αρκετοί θερμοπομποί και σόμπες μανιταριού για να είναι ζεστός ο χώρος. Αυτό είναι πολύ καλό. Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν μπορεί να τηρηθεί από τον νεο-Έλληνα, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι μόνο θέμα της ταβέρνας αλλά της νομοθεσίας. Ο χώρος γενικά δεν είναι το δυνατό σημείο της ταβερνας, αλλά η γεύση αποζημιώνει.

Όταν κάτσαμε μας ήρθε νερό εμφιαλωμένο, για το οποίο ζητήσαμε αντικατάσταση με νερό κανάτας, το οποίο έγινε χωρίς δυσθυμία. Ο σερβιτόρος μας ειδοποίησε ότι τηγανητά πιάτα όπως κολοκυθάκια γαρίδες κ. α θα αργούσαν αρκετά οπότε αν τα παραγγέλναμε να είμασταν προετοιμασμένοι για καθυστερήσεις.

Πήραμε για ορεκτικά πατάτες τηγανιτές, η μερίδα ήταν άκρως χορταστική (σαν δύο μερίδες σε σύγκριση με άλλες ταβέρνες), λόγω της ημέρες βακαλάο με σκορδαλιά, η σκορδαλιά χειροποίητη και νόστιμη και ο βακαλάος το ίδιο, σαλάτες λάχανο, καρότο, ρόδι, ντοματίνια, μέλι με βαλσάμικο, μεγάλη μερίδα και καλή σαν γεύση, τυροπιτάκια καλά σαν γεύση και ποσότητα, τζατζίκι (δεν δοκίμασα δεν ακουσα παραπονα, φαινόταν χειροποίητο) και 3 ποικιλίες κρεατικών, οι οποίες είχαν παϊδάκια, κοτόπουλο, λουκάνικο, μπιφτέκι και πατάτες, μεγάλες μερίδες. Για τα μικρά της παρέας πήραμε έξτρα μερίδες μπιφτέκια. Συνοδεύσαμε με χύμα λευκό κρασί (πινόταν εύκολα) και κοκα-κόλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη παρά το γεγονός ότι λόγω της ημέρας τελικά η ταβέρνα γέμισε εντελώς, ενώ είχαν και πολλές παραγγελίες για take-out. Ότι χρειαζόμασταν ερχόταν στους σωστούς χρόνους και το προσωπικό ήταν υπερεπαρκές.

Στο δια ταύτα περίπου 20 ευρώ το άτομο αλλά σκάσαμε από φαϊ. Η ταβέρνα δέχεται πληρωμές με πιστωτική κάρτα, οπότε και αυτό προσμετράται στα συν. Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν προσφέρεται κάτι για επιδόρπιο, μια και εμείς είχαμε λόγω εορτάζουσας προνοήσει στα γλυκά. Πάντως ερώτηση δεν έγινε, ή τουλάχιστον δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου. Αλλά για αυτό δε στερώ τίποτα στη βαθμολογία, μια και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα; Μπορώ να πω ότι είναι μια καλη εναλλακτική για φαγητό Κυριακή μεσημέρι. Θα ξαναπάω, απλά όχι τόσο σύντομα!