Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ο "Βλάσσης" είναι ένα από τα εστιατόρια που -ας μου επιτραπεί ο όρος- εκπροσωπούν αυτό που θα λέγαμε "αστική ελληνική κουζίνα". Λειτουργεί εδώ και 9 χρόνια στην οδό Μαιάνδρου (είναι παράδρομος της Μιχαλακοπούλου) στα Ιλίσια, απέναντι από το ξενοδοχείο Crowne Plaza (παλιότερα Holiday Inn) και πολύ κοντά στο σταθμό μετρό "Μέγαρο Μουσικής".

Όπως αναφέρει και ο αξιόλογος χρήστης piperman, το εστιατόριο βρίσκεται στην τρίτη δεκαετία λειτουργίας του και αυτό είναι το τρίτο κτήριο που στεγάζεται. Ξεκίνησε τη λειτουργία του και έγινε ευρύτερα γνωστό από την οδό Αρματολών και Κλεφτών στους πρόποδες του Λυκαβηττού, μετακινήθηκε και γνώρισε μεγάλες δόξες σε ένα όμορφο οίκημα στην οδό Παστέρ, στους Αμπελοκήπους, κοντά στην πλατεία Μαβίλη και ο τρίτος χώρος που φιλοξενεί το εστιατόριο είναι ο τωρινός.

Ο εσωτερικός χώρος έχει δύο επίπεδα: το πατάρι που δεν είναι και τόσο βολικό και το ισόγειο. Στο ισόγειο υπάρχουν δύο αίθουσες: η κυρίως και η ημιυπαίθρια, κλεισμένη με τζαμαρία. Στην εσωτερική κυρίως αίθουσα υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια, διαρρυθμισμένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται άνετα και στην ημιυπαίθρια άλλα τόσα, λίγο πιο στριμωγμένα.

Η κυρίως αίθουσα έχει πιο "παραδοσιακά" τραπεζοκαθίσματα, η ημιυπαίθρια, πιο μοντέρνα. Τους τοίχους της εσωτερικής αίθουσας διακοσμούν 3-4 πίνακες ζωγραφικής και πολλές αφίσες, κυρίως από εκθέσεις τέχνης. Γενικά, ο χώρος είναι καλόγουστα διακοσμημένος.

Στα θετικά συγκαταλέγω ότι στην εσωτερική αίθουσα δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, οι φίλοι καπνιστές μπορούν να αρκεστούν στην ημιυπαίθρια. Να σημειώσω ότι, όταν καλοκαιρέψει, βγάζουν τραπέζια και στο πεζοδρόμιο απέναντι από το εστιατόριο και εκεί είναι πολύ όμορφα, αφού ουσιαστικά βρίσκονται σε ένα μικρό άλσος που διαμορφώνεται ανάμεσα στην πεζοδρομημένη οδό Μαιάνδρου και την οδό Μιχαλακοπούλου. Οι ώρες λειτουργίας είναι μεσημέρι-βράδυ από Δευτέρα ως και Σάββατο και μόνο μεσημέρι την Κυριακή.

Έχοντας πάει αρκετές φορές στον "Βλάσση" έχω την αίσθηση ότι η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και γρήγορη, αν και κάπως τυπική. Στην κριτική αυτή θα αναφερθώ σε πολύ πρόσφατη επίσκεψη, Κυριακή μεσημέρι, παρέα με μια φίλη. Μόλις φτάσαμε, μας υποδέχτηκε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος και μας πρότεινε δύο τραπέζια που ήταν ελεύθερα, για να διαλέξουμε. Αφού καθίσαμε, μας ρώτησαν μήπως θέλουμε εμφιαλωμένο νερό, όμως προτιμήσαμε βρύσης και παράλληλα έφεραν τους καταλόγους, που εκτός από το τυπικό μενού, περιλαμβάνουν και πιάτα ημέρας.

Λίγο μετά, όταν ήρθαν για την παραγγελία, έφεραν και δύο καρβελάκια νόστιμο χωριάτικο ψωμί, ενώ αμέσως μετά έφτασαν στο τραπέζι μας ως καλωσόρισμα δυο φλιτζανάκια του καφέ ρεβιθόσουπα. Οφείλω να αναφέρω ότι ήταν πραγματικά εξαιρετική εισαγωγή στο γεύμα μας και μας άρεσε πολύ το πρωτότυπο σερβίρισμά της.

Ας περάσουμε όμως στο γεύμα, όπου παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Χωριάτικη σαλάτα: Ήταν φρεσκοκομμένη, πλούσια μερίδα, με πολύ εύγευστη ντομάτα, πολύ νόστιμες ελιές, καλής ποιότητας φέτα. Μόνο το ελαιόλαδο μου φάνηκε κάπως "βαρύ".

- Κοτόπουλο με φέτα. Μπουκιές κοτόπουλου σερβιρισμένες με πολύ εύγευστη σως με κομμάτια φέτας, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, κρεμμύδι, γαρνιρισμένα με πατάτες τηγανιτές. Η γεύση τους ήταν πολύ καλή, από τα πιάτα που ανεπιφύλακτα προτείνω στους μελλοντικούς επισκέπτες του εστιατορίου.

- Σοφρίτο. Λεπτές φέτες μοσχάρι με μαϊντανό και σκόρδο, σερβιρισμένες με πουρέ πατάτας. Ο πουρές ήταν εξαιρετικός, το μοσχάρι μαλακό, κι αυτό θα το συγκαταλέξω στα προτεινόμενα πιάτα.

- Πανακότα, για επιδόρπιο. Αρκετά καλή, χωρίς κάτι ξεχωριστό, απλά μας βοήθησε να αλλάξουμε τη γεύση από τα κρεατικά.

Το συνολικό κόστος ανήλθε γύρω στα 18-19 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες λίγα, αλλά με δεδομένη την καλή ποιότητα του φαγητού, δεν τα λες και πολλά. Ίσως θα μπορούσε το value for money να βελτιωθεί μειώνοντας τις τιμές σε μερικά από τα φαγητά του καταλόγου,

Συνολικά, θα χαρακτήριζα τον "Βλάσση" μια αξιόλογη πρόταση για όποιον επιθυμεί να γευτεί αστική ελληνική κουζίνα και κινείται στην ευρύτερη περιοχή Ιλισίων-Μεγάρου Μουσικής. Το γεγονός ότι λειτουργεί μεσημέρι-βράδυ σημαίνει ότι μπορεί να αποτελέσει αξιόπιστη λύση τόσο για γεύμα, όσο και για δείπνο. Το περιβάλλον είναι πολύ συμπαθητικό, το φαγητό καλής ποιότητας (βέβαια, μην περιμένετε γευστικές εξάρσεις, ό, τι όμως και να δοκιμάσετε είναι καλομαγειρεμένο), η εξυπηρέτηση ευγενική και οι τιμές λογικές. Οι χρήστες του ask4food ας το δοκιμάσουν!