Ταβέρνες με τραγούδι - Μοσχάτο, Αθήνα

Καθώς σου έρχεται η όρεξη μες τη βδομάδα να βγεις το Σαββατόβραδο πρέπει να βρεις και που θα πας ώστε να έχεις κάνει μια κράτηση, γιατί πλέον δύσκολα βρίσκεις τραπέζι στα αξιόλογα μαγαζιά. Επειδή λοιπόν η όρεξη ήταν λίγο ανεβασμένη και υπήρχε η διάθεση για χορό η επιλογή έγινε βάση σχολίων που είχα διαβάσει για το "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ". Την περιοχή τυχαίνει να την ξέρω καλά οπότε το βρήκαμε εύκολα και παρότι πυκνοκατοικημένη το ίδιο εύκολα βρήκα και να παρκάρω.

Η άφιξη έγινε στις 22:30 την 13-3-2016 Σάββατο και όταν μπήκαμε στο μαγαζί υπήρχαν 3 τραπέζια άδεια των 4 ατόμων και μας πρότειναν να επιλέξουμε αν θέλαμε κάποιο άλλο εκτός από το ένα που μας είχαν κρατήσει. Κάτσαμε σε ένα τραπέζι στο οποίο ο ένας από τους 2 δεν θα έβλεπε όλη την ορχήστρα, αλλά ειλικρινά δε μας ενόχλησε καθόλου μιας και ολα τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα.

Η ορχήστρα άρχισε να παίζει κατά της 23:00 και πλέον δεν υπήρχε άδειο τραπέζι. To "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ" δίκαια κερδίζει το χαρακτηρισμό "τίμιο" για αυτό που σου προσφέρει και εξηγώ.

Τίμιο στην εξυπηρέτηση γιατί οι υπάλληλοι είναι πρόθυμοι και σε εξυπηρετούν ταχύτατα με "σβέλτο" μάτι χωρίς να χρειάζεται να τους ψάχνεις και κοιτάνε συνέχεια στα τραπέζια ώστε να εξυπηρετούν αμέσως. Κανάτες με νερό ερχόντουσαν χωρίς να ζητήσουμε και τα τασάκια άδειαζαν στο πρώτο τσιγάρο. Μάλιστα όταν πιο αργά άδειασε ένα τραπέζι κοντά στη πίστα μας πρότειναν να μας πάνε τα πιάτα εκεί αν θέλουμε για να είμαστε πιο κοντά.

Τίμιο και στο χώρο με ωραία διαρρύθμιση και τα τραπέζια άνετα τοποθετημένα χωρίς να νιώθεις στριμωγμένος, και με έμφαση στη διασκέδαση του κόσμου έχοντας αφήσει αρκετό χώρο για να χορέψει κάποιος. Πολύ καλός κι ο εξαερισμός αφού με γεμάτο το μαγαζί ήταν σε πολύ καλά επίπεδα ο αέρας και η ατμόσφαιρα. Το ατού του συγκεκριμένου μαγαζιού είναι βέβαια η πίστα και το παρεϊστικο ύφος του που σε παρακινούν να σηκωθείς να χορέψεις. Σε όλα αυτά βέβαια σημαντικό ρόλο έχει και η πολύ καλή ορχήστρα (μπουζούκι, κιθάρα και βιολί)με ωραίες φωνές και ποικιλία τραγουδιών.

Στο θέμα φαγητού δεν περιμένεις κάτι το σπέσιαλ σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά τουλάχιστον να είναι νόστιμο, φρέσκο και αξιοπρεπές αυτό που θα φας και σε μια ικανοποιητική ποσότητα που να μη νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν.

Αυτά τα στοιχεία λοιπόν υπήρχαν αφού ότι παραγγείλαμε ήταν αυτό που έπρεπε και αναλυτικά ένα νόστιμο γεμιστό μπιφτέκι καλοψημένο (8.20€). Ένα τζατζίκι όντως σπιτικό με άρωμα και καλή ποσότητα (3,20€). Μια τηγανιά κοτόπουλο με ωραία σάλτσα και πολύ καλά κομμάτια φιλέτου (7.50€) και μια φέτα ψητή σε φύλλο με μέλι (4.30€). Από κρασί πήραμε λευκό και ροζέ (τα τυπικά κρασιά τύπου ασκού που τουλάχιστον δεν κάνουν κεφάλι ).

Για ορεκτικό μαζί με το λίγο ομολογούμενος αλλά νόστιμο ψωμί ήρθε και ένα ντίπ αδιάφορο στη γεύση και 2-3 παξιμαδάκια.

Εν κατακλείδι το συγκεκριμένο μαγαζί επαληθευεσε τα καλά λόγια τα οποία είχαμε ακούσει περί κεφιού και χορού, αφού χορέψαμε με την καρδιά μας και το ρίξαμε πραγματικά "έξω".. …….