Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Το Γαλάτσι δεν φημίζεται για τα μαγαζιά του. Οι επιλογές σε φαγητό και ποτό στην περιοχή είναι περιορισμένες. Αλλά από παλιά υπήρχαν 3-4 μαγαζιά (εστιατόρια και μπαρ) που ήταν πολύ χαρακτηριστικά και ιδιαίτερα γνωστά όχι μόνο στους κατοίκους της περιοχής αλλα και σε άλλο κόσμο, που ερχόταν ακόμη και από μακριά για να τα τιμήσει. Τα 2 από τα 3-4 αυτά μαγαζιά, βρίσκονταν στον ίδιο δρόμο, την Λεωφόρο Γαλατσίου.

Οι λεύκες που παραμένουν σταθερές, εκεί και το kibubu, που δυστυχώς μας άφησε (RIP) και άντε τώρα να βρεις μπαράκι με cult χώρο και ωραίες μουσικές που να σερβίρει φθηνά ποτά και να κερνάει ένα σωρό συνοδευτικά μαζί με το ποτό (από κρακεράκια, πατατάκια κλπ. μέχρι λουκανικάκια). Αχ, παλιές καλές εποχές!

Στις λεύκες πρωτοπήγα το μακρινό 2007.. Ο φίλος μου που ήξερε καλά την περιοχή, επέμενε να με πάει σε ένα μαγαζί στα μέρη του που θα μου άρεσε πολύ.
Τι θυμάμαι απ' αυτή την επίσκεψη? Την υπέροχη αυλή (καλοκαίρι γαρ), τις μεγάλες μερίδες και ένα γλυκό με μπανάνα και μπισκότο. Ξαναπήγα στις λεύκες μια-δυο φορές μέχρι και το 2008 αλλά μετά ποτέ ξανά. Ο λόγος? Πέραν των κλασικών, ότι δηλ. δύσκολα κολλάω με μαγαζιά και ότι βαριέμαι εύκολα και δεν θέλω να πηγαίνω όλο στα ίδια και τα ίδια, αλλά να δοκιμάζω διαρκώς νέα μαγαζιά (είμαι άστατη στο θέμα του φαγητού, τι να κάνουμε?), θυμάμαι ότι υπήρχαν και δύο έξτρα λόγοι. Ότι η κουζίνα στις λεύκες ήταν εν τέλει κάπως βαριά για τα γούστα μου, ενώ οι μεγάλες ποσότητες των πιάτων σε συνδυασμό με τις σχετικά τσιμπημένες τιμές δεν ευνοούσαν την επιλογή πολλών πιάτων και σε ανάγκαζαν να περιοριστείς κάπως σε λιγότερα.

Τα χρόνια περνάνε και περνάμε και εμείς σταθερά έξω από τις λεύκες πολύ συχνά. Και όλο και συζητάμε και λέμε τι να γίνεται με το μαγαζί? Μήπως έχει παρακμάσει? Λες να 'χει ακόμα κόσμο? Και μετά βλέπουμε και κάποιες κριτικές εδώ και με τα πολλά το πήραμε απόφαση.

Κυριακή μεσημέρι, μέρα με ωραία λιακάδα, μετά από βολτούλα στο άλσος Βεϊκου και άνευ κρατήσεως, περί τις 16:00, φθάνουμε αρκετά πεινασμένοι στις λεύκες. Κόσμος έξω, κόσμος στην είσοδο, ένα άγχος μας πιάνει. Η αυλή δεν είχε στηθεί ακόμα, παρα το γεγονός ότι ο καιρός ήταν καλός, έτσι προχωράμε στα ενδότερα.
Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο, αλλά βρήκαν ένα μικρό τραπεζάκι σε μια γωνιά και μας βόλεψαν και εμάς.

Ο χώρος: Δεδομένου ότι όλες τις προηγούμενες φορές είχαμε κάτσει στην αυλή, δεν είχα καλή εικόνα του εσωτερικού χώρου, τον οποίο είχα θαυμάσει μόνο κατά την διαδρομή από και προς την τουαλέτα. Ε, τώρα τον είδαμε καλά τον χώρο και τον ευχαριστηθήκαμε. Και παραμένει άψογος, προφανώς έχει γίνει και κάποια ανακαίνιση. Ο χώρος με βεβαιότητα μπορώ να πω πως είναι το δυνατό χαρτί του μαγαζιού (μέσα και έξω). Ο εσωτερικός είναι πανέμορφος, με ξύλο στο ταβάνι και πέτρα στους τοίχους και ένα σωρό λεπτομέρειες κρεμασμένες στους τοίχους (παλιά αντικείμενα κυρίως, παλιές συσκευές).

Ζεστός και ωραίος χώρος, κάπως "σκοτεινός" από την μία πλευρά που δεν έχει παράθυρο, αλλά η άλλη πλευρά νομίζω πως ανήκει στους καπνίζοντες και είναι πιο φωτεινή. Το κελάρι, για το οποίο κατεβαίνεις λίγα σκαλάκια, είχε και εκεί λίγα τραπέζια. Οι τουαλέτες περιποιημένες και καθαρές.

2 αρνητικά έχω να σημειώσω μόνο:
-τις μυρωδιές από την κουζίνα, που έφθαναν τουλάχιστον στο σημείο που ήταν το δικό μας τραπέζι, με αποτέλεσμα να πάρουμε μια essence..
-την βαβούρα από τον κόσμο και κυρίως από τις μεγάλες παρέες στα γύρω τραπέζια, η οποία καλυπτε εντελώς την μουσική.
Αλλά για να είμαι και δίκαιη, αυτά είναι ψιλά γράμματα μπροστά στην ομορφιά του χώρου.

Η εξυπηρέτηση: για εμένα αυτό είναι το πιο αδύναμο σημείο του μαγαζιού. Και εξηγούμαι, αναφέροντας σας 3 χαρακτηριστικά περιστατικά.
1. Όταν κάτσαμε στο τραπέζι, έσπευσαν να μας φέρουν μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ρωτήσουν - όπως είθισται πλέον στην συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών - αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης. Όταν είδα λοιπόν την κοπέλα να κατευθύνεται προς το μέρος μας με το εμφιαλωμένο, της ζήτησα ευγενικά αν γινόταν να μας το αντικαταστήσει με βρύσης. Το δέχτηκε - δεν είχε άλλωστε ακόμη ανοίξει το μπουκάλι - πλην όμως άφησε να φανεί η δυσαρέσκειά της, λες και ζητήσαμε δηλαδή κάτι εντελώς παράλογο ή σαν να την κουράζαμε άδικα.

2. Άλλη σαλάτα παραγγείλαμε και άλλη μας έφεραν. Συγκεκριμένα παραγγείλαμε μια σαλάτα εκ του καταλόγου (την εναλλακτική) και μας έφεραν μια σαλάτα από τα πιάτα ημέρας, τα οποία μας είχαν παρουσιάσει προφορικά. Αποφασίσαμε να μην δώσουμε την σαλάτα πίσω, δεδομένου ότι αργήσαμε να καταλάβουμε το λάθος, είχαμε ήδη σερβίρει στα πιάτα μας και φοβηθήκαμε πως πιθανόν η ίδια σαλάτα να σερβιριζόταν όπως ακριβώς ήταν σε άλλο τραπέζι. Σε κάθε περίπτωση στο λογαριασμό είχε γραφτεί η λάθος σαλάτα δηλαδή αυτή που μας έφεραν, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι το λάθος έγινε από την κοπέλα κατά την λήψη της παραγγελίας.

3. Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν έναν λογαριασμό που δεν ήταν ο δικός μας. Όπως αποδείχτηκε μετά ήταν του δίπλα τραπεζιού και ήταν μικρότερος από τον δικό μας. Όταν τους φωνάξαμε και το επισημάναμε, αντι για συγνώμη κλπ., το αντιμετώπισαν με χαβαλέ του τύπου είπαν στο διπλα τραπέζι ότι θέλαμε να τους κεράσουμε!!! Είμαι περίεργη αν πληρώναμε αυτόν τον λογαριασμό αντί για τον δικό μας και φεύγαμε, πόση όρεξη για χαβαλέ θα είχαν μετά..

Συνήθως δείχνω μεγάλη κατανόηση στο θέμα της εξυπηρέτησης και ειδικά όταν τα μαγαζιά έχουν πολύ κόσμο, ενώ είμαι και αρκετά επιεικής στην βαθμολογία μου, εδώ όμως δεν νομίζω πως είναι τέτοια περίπτωση. Το προσωπικό είναι αρκετό για να εξυπηρετήσει τον κόσμο που συρρέει και τα λάθη που έγιναν ήταν όχι 1 αλλά 3.

Το φαγητό: ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές είναι η αλήθεια, ενδιαφέρουσες, που μου κίνησαν την περιέργεια. Όμως, αφενός τα ορεκτικά που είναι πολλά στον κατάλογο, με μπέρδεψαν ελαφρως, γιατί ειδικά κάποια απ' αυτά μου φαίνονταν πιο πολύ σαν κυρίως πιάτα. Μπιφτεκάκια παραδείγματος χάριν για ορεκτικό, δύσκολα θα επέλεγα, ή κοντοσούβλι ή συκώτι. Αφετέρου παρατήρησα μια τάση προς την χρήση πολλών υλικών σε κάθε πιάτο και συγκεκριμένα μου δόθηκε η εντυπωση διαβάζοντάς τα τουλάχιστον, ότι κάποια απ' αυτά θα παραήταν βαριά. Δηλαδή, πολύ πανάρισμα, πολύ τηγάνισμα, πολύ φύλλο (με μέσα του κοτόπουλο ή κιμά) και χρήση σαλτσών. Προσωπικά, έχω μια προτίμηση στα λίγο πιο απλά και λίγο πιο λιτά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν τρώω και τα πιο περίπλοκα, απλά προτιμώ να μην είναι παραφορτωμένα τα φαγητά ώστε να μην με βαραινουν μετά.

Η παραγγελία μας (2 άτομα): μετά από σκέψη, αποφασίσαμε να μοιραστούμε ένα κυρίως πιάτο μόνο και να πάρουμε επίσης μια σαλάτα και ένα ορεκτικό. Καλή η επιλογή μας, είδα άλλωστε και στα γύρω τραπέζια να παίζουν πολύ με ορεκτικά, αντί για κυρίως, πράγμα λογικό και επόμενο αφού όπως προείπα δεν ήταν όλα τα ορεκτικά ακριβώς ορεκτικά (αυτό αφορά και τις τιμές τους! ).

-Σαλάτα εναλλακτική παραγγείλαμε, σαλάτα ημέρας φάγαμε =>Πλούσια, με πρασινάδα, κολοκύθα, κολοκυθάκι και δεν θυμάμαι τι άλλο. Νόστιμη πολύ και πλούσια.

-Πικάνια ψημένη σε κενό αερος πάνω σε κρέμα τομιναμπούρ => αυτό να σκεφτείτε πως ήταν το ορεκτικό. Πολύ νόστιμο πιάτο, δεν το περίμενα να πω την αλήθεια τόσο νόστιμο. Σωστά ψημένο, σωστά κομμένο το κρέας και σερβιρισμένο. Λιτό στήσιμο πιάτου και η ποσότητα με δεδομένη την τιμή και το ότι επρόκειτο για ορεκτικό ήταν καλή.

-Ριζότο με λεμόνι και πούδρα καφέ, με κοτολέτα χοιρινή και σπαράγγια => πιάτο ημέρας και αυτό. Πολύ καλό, θα το θέλαμε σε λιγο μεγαλύτερη ποσότητα βέβαια, μιας και το πιάτο μέσα στο οποίο σερβιρίστηκε ήταν τεράστιο.

-1 Μπύρα και 1 ανθρακούχο νερό 50ml.

Ψωμί προσγειώθηκε στο τραπέζι μας, χοντροκομμένο μέσα σε σακουλίτσα χάρτινη, λίγο μετά την άφιξη της σαλάτας. Μαζί με ελιές και με μια σως σαν πάστα ελιάς αλλά πιο ρευστή.

Για το νερό τα γραψα και παραπάνω.

Κέρασμα στο τέλος σορμπέ λεμόνι σε ποτηράκι, ωραία κίνηση, ωραίο κλείσιμο!

vfm=> Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 40.60 ευρώ. Νομίζω πρέπει να γίνει μια μείωση τιμών, ιδίως στα ορεκτικά, που κινούνται στην πλειοψηφία τους μεταξύ 7.50-9.50 ευρώ. Αν είχαμε παραγγείλει ακόμη ένα ορεκτικό ή αν είχαμε παραγγείλει γλυκό ή αν είχαμε πιεί κρασάκι ας πούμε, ο λογαριασμός θα ανέβαινε κι άλλο. Αναγκαστήκαμε να περιοριστούμε λόγω και του ότι ήμασταν μόνο δύο άτομα.

Αν θα ξαναπάω? Αν τύχει πάλι, ναι, γιατί όχι? Αλλά σίγουρα όχι άμεσα. Όσοι όμως δεν έχετε πάει, να πάτε, για να δείτε το χώρο και για κάνετε μια δοκιμή..