Μουσικά Μεζεδ/λεία - Βριλήσσια, Αθήνα

Tσατσαράκι λοιπόν.... ο ορισμός του μουσικού μεζεδοπωλείου με ταυτότητα!!!
Γνωρίσαμε το μαγαζί τον Σεπτέμβριο του 2013 που κάναμε τον γάμο μας και ταυτόχρονα την βάπτιση της μικρής μας Ελισάβετ.

Παρότι μένουμε σχετικά κοντά, Μαρούσι, το συγκεκριμένο μαγαζί δεν το ξέραμε. Μας το σύστησε η δύσκολη - απαιτητική - στομαχική νονά της μικρής η οποία το λάτρεψε και μας το εγγυήθηκε.. Ε, αφού το λάτρεψε η Θεανώ... μόνο καλό θα ήταν σκεφτήκαμε. Και όντως μείναμε κατευχαριστημένοι και κατενθουσιασμένοι!! Όμως όλο αυτό τον καιρό λόγω μωρού πες, λόγω μιας δεύτερης εγκυμοσύνης πες, λόγω που όποτε το αποφασίζαμε κανένα Σάββατο βράδυ δεν βρίσκαμε τραπέζι, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί δύο τρεις φορές μόνο. Στο ρεβεγιόν της Πρωτοχρονιάς το 2014, την μεγάλη Παρασκευή του ίδιου χρόνου, και την ημέρα των Φώτων το 2016, πάντα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Όταν έφτασε η ώρα της βάπτισης του μικρού μας Αδάμ, εννοείται ότι κλείσαμε την βάπτιση στο Τσατσαράκι στις 21 Φεβρουαρίου Κυριακή μεσημέρι. Δεν έχω λόγια και εγώ και οι καλεσμένοι μας!!! Επιλέξαμε ένα μενού μετά από πρόταση του Κώστα (ενός εκ των δύο ιδιοκτητών) που περιελάμβανε: Σαλάτα τσατσαράκι, απλά καταπληκτική! (φρεσκοκομμένη, φρεσκοπλυμένη, με κομμάτια κοτόπουλου και μια ιδιαίτερη σως με ουίσκυ και μέλι).

Τυροκαυτερή, σπιτική και πεντανόστιμη όχι τον πολτό που έχουμε συνηθίσει να τρώμε και όσο κατευρή πρέπει. Τηγανιά κοτόπουλου με σόγια σως!!!! (μούδιασε η γλώσσα μας) δοκιμάστε την οπωσδήποτε. Μαστελάκια με σως άγριου μύρτιλου!!! πεντανόστιμα και σωστά τηγανισμένες μπουκίτσες!!! (παρότι το συγκεκριμένο τυρί μου είναι αδιάφορο.. ο άντρας μου επέμενε να το βάλουμε στο μενού και τελικά πολύ καλά έκανε). Μπουρεκάκια μελιτζάνας, συγκονιστικά. Ποικιλία κρεάτων για τέσσερα άτομα με μπιφτέκια, χοιρινά μπριζολάκια μου έλιωναν στο στόμα, λουκάνικα, κεμπάπ.. μακράν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ποτέ, και υπέροχες πατατούλες φρέσκιες..... και φρεσκοτηγανισμένες και τραγανές και πεντανόστιμες!

Ήπιαμε τον Βόσπορο (ίσως όχι όλο αλλά τον μισό σίγουρα), χορέψαμε μέχρι τελικής πτώσης με την υπέροχη ορχήστρα (4 άτομα, 4 υπέροχες φωνές) με κέφι με ζωντάνια με πολλά πολλά γέλια!!!! Αρκεί να σας πω ότι "τσάκωσα στην τουαλέτα" την τραγουδίστρια, την ιδιοκτήτρια και την σερβιτότα μας, να χορεύουν συρτό!!!! έλεος ρε κορίτσια... και στην τουαλέτα;;;

Το καλύτερο σας το αφήνω για το τέλος!! αφού πληρώσαμε τον λογαριασμό (22 ευρώ το άτομο περίπου), αλλού με τόση κατανάλωση αλκοόλ δεν θα ξεμπερδέβαμε ούτε με 27, και ενώ δεν είχαμε καμμία συμφωνία για γλυκό, ήρθαν στα τραπέζια μας κάτι υπέροχες πιατέλες με γλυκά (σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, κορμό σοκολάτας, παγωτά κλπ) που μείναμε να τις κοιτάζουμε με ανοιχτό το στόμα!!! Συγχαρητήρια παιδιά και πάλι συγχαρητήρια που σ'αυτές τις δύσκολες εποχές, δημιουργήσατε ένα χώρο που αφήνει έξω όλα τα προβλήματα και την μιζέρια και μέσα του έχει μόνο χαρά, γέλιο και πολύ χορό!!!