Ιαπωνία - Sushi - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Πήγα χτες στο ΚΕΝΚΟ με τη σύντροφό μου, με όχι ιδιαίτερες προσδοκίες αφού το sushi delivery αλλά και γενικά η Αθήνα για σούσι ποτέ δε με προκατέβαλαν θετικά.

Χώρος και εξυπηρέτηση έχω καλυφθεί από τους προλαλήσαντες, ότι πρέπει για ένα απολαυστικό γεύμα (καλαισθησία στη διακόσμηση, γρήγορο σέρβις, άνεση στη συμπεριφορά των σερβιτόρων, γενικά ένα ήσυχο μέρος λόγω και του μικρού μεγέθους του).

Φαγητό:
Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση ότι αυτό που γεύτηκα θα χτύπαγε τόσο ψηλό βαθμό, κακά τα ψέμματα δεν είμαστε και τόσο κολλημένοι με το σούσι στην Ελλάδα και οι περισσότερες επιλογές είναι από απαίσιες (ΚΟΙ - the ripoff) μέχρι βαρετές και overpriced (furin kazan, sushi bar), μέχρι κατάλληλες για ψωνισμένους νεόπλουτους (ο σνομπισμός του βλάχου κλαρινογαμπρού μετρ στο bogart είναι priceless), μέχρι απλησίαστες (ματσουχισα - δεν έχω αξιωθεί να πάω).

Στο Κενκο η γεύση του ψαριού δεν ήταν ψόφια αλλά "ζωντανή", η κοιλιά του τόνου μοίριζε ιώδιο, ο σολωμός "κράταγε" και δεν "κρέμαγε". Το κόψιμο ολόσωστο και η αναλογία ρυζιού / ψαριού στο νιγκίρι επίσης. Πήραμε στην αρχή γκιόζα πιτάκια (θα τα ήθελα λίγο πιο "ροδισμένα" απέξω), σαλάτα special (ωραίο touch το φρεσκο καβούρι αλλά λίγο στεγνή), salmon tataki (εντελώς διαφορετικό από το νια νια του furin kazan που το πήζουν στη μουστάρδα), ήταν ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πιάτο που αναδείκνυε πλήρως το κρέας του ψαριού) και "new style" ένα άλλο ορεκτικό με ελαφρά καψαλισμένο φιλετάκι σολωμού και λαυράκι, εξίσου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Συνέχεια είχαν τα νιγκίρι σολωμού και κοιλιάς τόνου που περιέγραψα παραπάνω και ένα πιάτο με 8 rolls σολωμου με διάφορα άλλα από πάνω, spicy mayo κ. α. το οποίο ήταν εκτός καταλόγου και ήταν σκέτη "καφρίλα" (το καταβροχθίσαμε χωρίς να δίνουμε σημασία στους συνδαιτημόνες χίπστερς που κουνούσαν επιτιμητικά το γενειοφόρο κεφάλι τους που μπουκωνόμαστε χωρίς αιδώ, ακόμα και η σύντροφός μου που έχει ένα τύπο γευστικής δυσανεξίας στο ιώδιο έμεινε άναυδη - ήταν η πρώτη φορά που μου είπε "ξανάρχομαι! " κι ας είναι επειδή έφαγε κάτι τόσο εξευρωπαϊσμένο και όπως και να το κάνουμε όχι ακριβώς η πεμπτουσία του παραδοσιακού σούσι).

Συνόδευσαμε με ένα προσέκο (η σύντροφος) και ένα ζεστό σάκε εγώ (όχι από τα καλύτερα που έχω πιει). Γενικά δεν έχω βρει στην Αθήνα επιλογή στο σάκε, γι' αυτό και το παραγγέλνω συνεχώς ζεστό, γιατί το ευτελές σάκε μόνο ζεστό έχει γεύση.

Λογαριασμός 82 ευρώ για 2 άτομα αλλά σκάσαμε στο φαί, το θεωρώ λογικό και το ΚΕΝΚΟ είναι το μόνο σουσάδικο που θα πηγαίνω από δω και μπρος στην Αθήνα (όσο επιτρέπει το πορτοφόλι μου). ΜΠΡΑΒΟ στους δημιουργούς. ΜΠΡΑΒΟ που τολμήσατε με τις γεύσεις των rolls. ΜΠΡΑΒΟ περισσότερο από όλα στην ποιότητα του ψαριού που για μένα είναι το Α και Ω για τέτοιυ τύπου εστιατόριο. Το ΚΕΝΚΟ είναι ένα μαγαζί που δεν πάει να κοροιδέψει τον πελάτη (ακόμα κι αν ο πελάτης τρώει σούσι επειδή η μόδα είναι έτσι). Είναι ένα μαγαζί που πας και ξέρεις ότι θα ευχαριστηθείς και το τελευταίο ευρώ που θα ξοδέψεις. Βάζω 4 στο φαγητό και στο value for money γιατί από όλα τα σουσάδικα που έχω πάει στην Αθήνα, αυτό εδώ είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Kαι μια πρόταση για σουσοφάγους (γιατί δεν κρατιέμαι): αν ποτε βρεθείτε σε εστιατόριο που έχει στον κατάλογο "fatty tuna" ή "very fatty tuna" μην κάνετε πίσω, είναι εμπειρία ζωής! Τα έχω βρει στα yabase και kikkaku στο Dusseldorf, οικογενειακά εστιατόρια που τρώνε συνήθως Γιαπωνέζοι. Το νιγκίρι very fatty tuna κάνει 9 ευρώ το ΚΟΜΜΑΤΙ, αλλά επαναπροσδιορίζει το ζενίθ της γεύσης. Άλλο να το λέω κι άλλο να το τρώω...