Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

To "Mr. Dim" είναι το καινούργιο κινέζικο στον Ν. Κόσμο - Ν. Σμύρνη ( πίσω από τον Αγ. Σώστη ) που σίγουρα αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος και από πιο μακρινές περιοχές. Το φαγητό τέλειο και οι τιμές άκρως ελκυστικές...
Ο χώρος ;;; Όλα κι όλα 4-5 όμορφα τραπεζάκια και λίγες θέσεις στο μικρό μπαρ, μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αυτό το μικροσκοπικό μαγαζάκι από την πρώτη στιγμή που πληροφορήθηκα την ύπαρξή του μου κίνησε την περιέργεια να το επισκεφθώ άμεσα.
'Ετσι λοιπόν το απογευματάκι της προηγούμενης Κυριακής αποφασίσαμε να πάμε για να φάμε κάτι στο χαλαρό.

Ευτυχώς, βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς απ' έξω. Το μαγαζί είναι γωνία, βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το "δοξασμένο" από το site μας Pizzeria Dei Fratelli....

Το mini αυτό κινέζικο εστιατόριο είναι τόσο mini που για εξοικονόμηση χώρου δεν διαθέτει ανοιγόμενες πόρτες αλλά συρόμενες. Τις σύρετε λοιπόν με κάποια δυσκολία και εισέρχεστε στον χώρο. Κατά περίεργο τρόπο, οι τουαλέτες είναι αρκετά μεγάλες και πολύ προσεγμένες. Όμως, κι ο χώρος είναι αρκετά φροντισμένος, με όμορφα τραπεζάκια στολισμένα με ανοιχτού γκρι χρώματος σουπλά και μαύρα πιατάκια με χαρτοπετσέτες και τσόπστικς σε αναμονή,.... Οι τζαμαρίες και η όμορφη διακόσμηση του χώρου δεν τον αφήνουν να γίνει κλειστοφοβικός ούτε να έχει ατμόσφαιρα πρόχειρου ταχυφαγείου....

Στο κέντρο του χώρου βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα όπου ετοιμάζονται τα φαγητά. Μέρος των υλικών έρχεται από την δεύτερη κουζίνα στα ενδότερα του εστιατορίου, απ΄όπου διάφορα πιάτα και υλικά πηγαινοέρχονταν από τα ξύλινα, τύπου saloon, πορτάκια!! Θαύμασα δε την προσοχή που έδιναν οι ασιάτες μάγειρες στο κάθε τι που ετοίμαζαν μέσα στην ανοιχτή κουζίνα. Το μεράκι τους έκανε μπαμ!
Απέναντι από την κουζίνα ξεχωρίζει το επιβλητικό γκράφιτι μιας ασιάτισας!
Ο, συμπαθέστατος και αεικίνητος, υπεύθυνος και συνιδιοκτήτης του "Μr. Dim", με χρόνια εμπειρίας σε γνωστό ασιατικό του κέντρου, μας πληροφόρησε ότι το βράδυ κύριος Σεφ είναι ο συνεταίρος του.

Ο κατάλογος είναι κανονικού μεγέθους αλλά καλύπτει όλα τα γούστα.
Στην αρχή αναφέρεται στα ποικίλα Dim Sum (εξ ου και "Mr. Dim ) του εστιατορίου (ατμού και τηγανιτά), ΕΥΡΩ 4,00- 4,90 τα τέσσερα τεμ. (π. χ, από τα ατμού, εκείνο με την γαρίδα, το χοιρινό, τα μανιτάρια shitake, το νεροκάστανο και τα λαχανικά στα 4,90 ή, από τα τηγανητά, τα πουγκάκια wonton με κοτόπουλο και κρέμα τυριού, στα 4,00)

Μετά, πάμε στις σαλάτες (2,50 - 4,80), τα Satay καλαμάκια (3,90), τα noodles (4,80 - 5,80 ), τα μαγειρευτά (π. χ Asian Curry Beef ) στα 5,80, και τα ψωμάκια ατμού, όπως π. χ Βurger με μπιφτέκι, wasabi, teriyaki σος, τομάτα, πίκλες, κινέζικο λάχανο και spicy mayo, (4,50-4,80).

Η λίστα με τα κρασιά, τις μπύρες(Tsingtao, Kirin, Mythos), τα ποτά (Ουίσκυ, Βότκα, τα αναψυκτικά (βλ. και..... χυμός Καρύδας) και τα Σάκε (5,00-30,00) είναι επίσης πολύ προσεκτικά διαλεγμένη. Το Σάκε, σε ποκιλία, σερβίρεται και σε καραφάκι των 250 ml στα 5,00 ενώ π. χ το (Σάκε) Ginjo/300ml είναι στα ΕΥΡΩ 30,00.

Εντύπωση μου έκανε και η πλούσια λίστα με τα τσάγια, απλά και αρωματικά, (2-2,50), π. χ China Sencha ( ανοιξιάτικο πράσινο τσάι Κίνας, βιολογικής καλλιέργειας, με τη γιαπωνέζικη μέθοδο)!

Από γλυκά, υπάρχουν μόνο τρία είδη παγωτού (σοκολάτα, μάνγκο και πράσινο τσάι ) στα 1,80.

Εμείς διαλέξαμε λοιπόν τα εξής πιάτα:

Από τα dumplings ( τα Dim Sum ατμού ) δοκιμάσαμε τα " Vegetarian shangai dumpling" με λάχανο, καρότο και μανιτάρι shitake. Πολύ νόστιμα αν και θα μπορούσαν να είναι και λίγο πιο ζουμερά. Σερβίρονται μέσα στα γνωστά ψάθινα καλαθάκια και συνοδεύονται από γλυκόξινη σος. Μάλιστα, μας πρόσφεραν, επιπλέον, και μια σος από σόγια και τσίλι όιλ που θεωρείται ότι ταιριάζει ακόμα περισσότερο με αυτά τα κινεζικά μεζεδάκια στον ατμό. Η μερίδα ( 4 τεμ. ), ΕΥΡΩ 4,30

Από τα τηγανιτά dim sum επιλέξαμε τα "Shanghai Roll ", στρογγυλά ρολά (θα έλεγα σε σχήμα καβουριού) με χοιρινό και καβούρι, συνοδεία από σος με δαμάσκηνο, πιο γλυκιά από την παραπάνω, ταίριαζε άψογα με το συγκεκριμένο γευστικότατο πιάτο. Η μερίδα (4 τεμ. ), ΕΥΡΩ 4,00

Από τα νουντλς, δοκιμάσαμε μια - πλούσια - ποσότητα από τα " Yakisoba Special Noodles " με νουντλς σιταριού και γαρίδες, λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, πιπεριά και γλυκόξινη σος. Μα αυτό που κάνει τη διαφορά στο πιάτο αυτό είναι η προσθήκη μικρής ποσότητας τζίντζερ, που το κάνει γευστικά καταπληκτικό!!! Το πιάτο αυτό περιλαμβάνει και κοτόπουλο αλλά εγώ ζήτησα να το αφαιρέσουν. Ένα πιάτο που σίγουρα θα σας ενθουσιάσει!!! Πλούσια ποσότητα, το μοιραστήκαμε δύο άτομα, ΕΥΡΩ 5,80

Όλα τα πιάτα παρουσιάζονται σε προσεγμένα λευκά σκεύη και τετράγωνα μαύρα μπολάκια για τις φοβερές σος.

Μου άρεσε που ο υπεύθυνος με ιδιαίτερο μεράκι μας πρότεινε επιπλέον "πειραματισμούς" όπως οι διάφορες εναλλακτικές σος που θα μπορούσαν να κάνουν πιο νόστιμο το πιάτο μας, χωρίς χρέωση μάλιστα.

Από γλυκά, ο φίλος μου δοκίμασε μια μπαλίτσα παγωτό πράσινο τσάι και το βρήκε πολύ νόστιμο. ΕΥΡΩ 1,80

Περάσαμε πολύ όμορφα τόσο λόγω των ξεχωριστών γεύσεων όσο και λόγω της άψογης και άκρως επαγγελματικής εξυπηρέτησης.

Μη διστάσετε να το επισκεφθείτε, ακόμα και οι πιο μακρινοί, γεωγραφικά ή γαστρονομικά.... Το μέρος, αν και λιλιπούτειο, σίγουρα θα σας ενθουσιάσει!!