Ταβέρνες με τραγούδι - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:

ΧΩΡΟΣ: Το "Συμπόσιο" βρίσκεται ακριβώς στην πλατεία Υμηττού, γεγονός που σημαίνει ότι, ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός και θα βγάλει σιγά σιγά και τραπέζια έξω, θα είναι μια ωραία ατμόσφαιρα. Στεγάζεται σε ένα όμορφο παλαιό (πλην ανακαινισμένο) διόροφο προσφυγικό οίκημα της πλατείας (από τα τρία - τέσσερα που έχουν απομείνει εντός της πλατείας). Ο εσωτερικός του χώρος είναι επί της ουσίας ο εξωτερικός χώρος του εν λόγω κτιρίου, στεγασμένος με πέργκολα και περίκλειστος με τζάμι. Πάρκινγκ εύκολο στους πέριξ δρόμους.

Τη συγκεκριμένη ημέρα, (δεν ξέρω εάν ισχύει μονο για Παρασκευοσάββατα) υπήρχε λάιβ μουσική, δύο κοπέλες πιάνο - φωνή, ελαφρολαικό - έντεχνο πρόγραμμα. Αν και δεν είμαι φαν του μουσικού αυτού είδους και επίσης δεν είμαι φαν του φαγητού μετά μουσικής, τολμώ να πω ότι η μουσική αυτή πινελιά ήταν ευχάριστη, καθώς οι δύο κοπέλες ήταν πολύ καλές. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (δεν έχει βέβαια και μεγάλη χωρητικότητα)

ΕΙΔΟΣ: Θα το χαρακτήριζα κάτι μεταξύ εστιατορίου και μεζεδοπωλείου, διότι οι μερίδες του δεν σου επιτρέπουν να ανοιχτείς πολύ στην παραγγελία και να δοκιμάσεις πολλά, εκτός και αν η παρέα έχει πολλά άτομα (άρα εστιατόριο). Πλην όμως η ύπαρξη λίγων κυρίως πιάτων, και σαφώς περισσότερων ορεκτικών μάλλον σε προκαλεί τελικώς να κινηθείς προς τα ορεκτικά και να φερθείς και στα κυρίως ως εάν είναι και αυτά μεζέδες (άρα μεζεδοπωλείο). Υπάρχει μία σαφής προσπάθεια, που απωτυπώνεται στον κατάλογο (ήτοι στις περιγραφές των φαγητών), να δοθεί μία ελαφρά γκουρμέ αίσθηση.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ: Παρασκευή βράδυ, Πρωταπριλιά 2016.

ΠΑΡΕΑ: 5 άτομα, δύο διαφορετικών γενεών.

ΣΕΡΒΙΣ: Τίποτα το αξιοσημείωτο, είτε κακό, είτε καλό. Όλοι φιλικοί, σε νορμάλ επίπεδα, τα σαλατικά ήρθαν γρήγορα, το ορεκτικό αμέσως μετά, και τα κυρίως ήρθαν όλα μαζί χωρίς αξιοσημείωτη καθυστέρηση σε σχέση με τα πρώτα.

ΦΑΓΗΤΟ: Ο κατάλογος είναι σχετικά λειψός. Έχει 5-6 σαλάτες εκ των οποίων ο σερβιτόρος μας είπε ότι δεν υπάρχουν οι δύο και ότι θα αφαιρεθούν από τον κατάλογο. Εντύπωση μου έκανε ότι δεν είχε καμία πράσινη σαλάτα, πλην όμως ο σερβιτόρος έσπευσε να μου πει ότι μπορούν να μας φτιάξουν και όντως μας έφτιαξαν, οπότε, αν θέλει κάποιος πρασινάδα, δεν έχει παρά να τη ζητήσει.

Περαιτέρω έχει καμιά δεκαριά ορεκτικά και νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τομέας του καταλόγου είναι ο πιο πλήρης. Δυστυχώς (κατ' εμέ), έχει μόνο τρία ή τέσσερα κυρίως πιάτα με κρέας και 5-6 με ψαροθαλασσινά, εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν συνδυασμός με ζυμαρικό (πράγμα που δεν βρίσκω ιδιαίτερα εμπνευσμένο). Και από τα κυρίως (ψαρικά) ο σερβιτόρος μας είπε ότι δεν υπάρχουν δύο, πλην όμως υπήρχαν κάποια πιάτα εκτός καταλόγου που ρέφαραν την κατάσταση, πλην όμως μονο αριθμητικά. Διότι όταν λείπει π. χ. το μπιφτέκι σολωμού που υπάρχει στον κατάλογο, δεν ισοσταθμίζεται με το γεγονός ότι έχεις λουκάνικο που δεν υπάρχει στον κατάλογο.

Συγκεκριμένα φαγητά:
1. Σαλάτα πράσινη (εκτός καταλόγου). Φρεσκότατατη, νοστιμότατη, μας την έφτιαξαν καθώς ζητήσαμε πρασινάδα χωρίς περαιτέρω οδηγίες. Βασικό συστατικό το μαρούλι, κυρίως σγουρό, και μιά ωραιότατη σως βινεγκρέτ, ελαφριά, χωρίς να καλύπτει τη φρεσκάδα της σαλάτας. Τιμή 5,00 €, σωστή τιμή.
2. Πατζαροσαλάτα: Ωραιότατη, καλοφτιαγμένη, γευστικότατη, σωστές αναλογίες υλικών, λίγο τσιμπημένη στο ξύδι, αλλά εμένα αυτό δεν με χάλασε, πλην όμως μπορεί να χαλάσει κάποιον άλλο, οπότε οφείλω να το πω. Ποσότητα ικανή να φάνε 4-5 άτομα με διάθεση μεζεδοκατάστασης. Τιμή 5.00 €, οκ τιμή.

3. Μανιτάρια με κομματάκια πανσέτας σβησμένα σε κρασί (ορεκτικό): Νόστιμο ορεκτικό, ταιριαστά τα μανιτάρια με την πανσέτα, ολίγον αλμυρό στη γεύση, αλλά έτσι πρέπει να είναι τα ορεκτικά, το λέει και ο Τσελεμεντές. Τιμή 5.50 €, καλή τιμή, δεδομένου ότι η ποσότητα ήταν καλή.
4. Μακαρονάδα με γαρίδες και θαλασσινά (Χ2): Δοκίμασα λίγο. Η ποσότητα ήταν καλή για ένα άτομο να χορτάσει αλλά όχι και να σκάσει. Τα άτομα της παρέας που έφαγαν τις μακαρονάδες σχολίασαν ότι, χωρίς να είναι κακή, έχουν φάει και καλύτερες. Την ίδια περίπου άποψη σχημάτισα και εγώ με όση δοκίμασα. Τιμή 10,00 €, όχι φτηνή, όχι ακριβή.

5. Κριθαρότο με θαλασσινά. Η ποσότητα λίγο μεγαλύτερη από τη μακαρονάδα. Στη γεύση ήταν καλό, όχι όμως σπουδαίο, δεδομένου ότι το προτιμούσα λίγο περισσότερο al dente, και ίσως λίγο "θαλασσινότερη" τη γεύση του.
6. Ριζότο με γαρίδες σε μελάνι σουπιάς. Εδώ ο σεφ έχει κάνει φάουλ, καθώς το εν λόγω πιάτο αγγίζει τα όρια του άνοστου. Συμπλήρωσα αλατοπίπερο αλλά και πάλι δεν ανεδείχθη κάποια γεύση. Οι δύο ψητές γαρίδες της γαρνιτούρας ήταν το καλύτερο πράγμα που είχε να επιδείξει το εν λόγω πιάτο.
Τα δύο παραπάνω πιάτα δεν συγκράτησα τι τιμή είχαν, αλλά νομίζω (βάσει του λογαριασμού) ότι το ένα είχε 9,00 € και το άλλο 7,50 €. Οι τιμές καλές, βασει ποσότητας, αλλά προβληματικές λόγω γεύσης, ιδίως του ριζότου. Πιστεύω ότι αν το προσέξει λίγο ο σεφ, τα πιάτα αυτά έχουν σαφή περιθώρια βελτίωσης.

7. Ένα μέλος τη παρέας επέλεξε μοσχαρίσια μπιφτεκάκια με άγριο ρύζι, από τα οποία δοκίμασα ολίγον και, ενώ γευστικά τα βρήκα ενδιαφέροντα, μου φάνηκαν κάπως ανεξήγητα σκληρά και ίσως λίγο πιο "κρεατένια" απ' ό, τι θα ήθελα. Υπάρχει βέβαια κόσμος που θα τα βρει ωραία, εφόσον αρέσκεται σε μασίφ μοσχαρίσια μπιφτέκια με την υψηλότερη δυνατή περιεκτικότητα σε κιμά. Ως προς την τιμή, έχω την αίσθηση (βάσει του λογαριασμού) ότι δεν μας χρεώθηκε το εν λόγω πιάτο, προφανώς εκ λάθους.
8. Ήπιαμε Κρασί εμφιαλωμένο, γνωστή ετικέτα, με 12,00 €, τιμή, φρονώ, πολύ καλή. Επίσης δύο αναψυκτικά με 1,80 € έκαστο και άφθονο δροσερό νερό σε κανάτα.
9. Στην αρχή, μαζί με το ψωμί (απλό ψωμί), μας έφεραν και δύο ντιπ με βάση το γιαούρτι (νομίζω) που το ένα ήταν υπόγλυκο και το άλλο υφάλμυρο. Καλή ιδέα....
10. Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι. Εμένα μου άρεσαν αρκετά, για τον ίδιο λόγο που δεν άρεσαν σε κάποιους από την παρέα. Ήταν λίγο "ψωμένιοι", γεγονός που αφαιρούσε την οποιαδήποτε αίσθηση τηγανισμένου λαδιού.

Συνολικά πληρώσαμε 70 € περίπου, ήτοι 14 € κατ' άτομο, ενώ ήπιαμε κρασί εμφιαλωμένο και από ποσότητα μείναμε ικανοποιημένοι. Γι' αυτό και έχω βάλει 4/4 στο vfm. Ακόμα και αν τελικά δεν μας χρεώθηκε εκ λάθους κάποιο πιάτο, πάλι ο λογαριασμός δεν θα επιβαρυνόταν με πανω από 1.50 με 2 € κατ' άτομο.
Γευστικά, όπως είπα, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε κάποια πιάτα και ανάγκη βελτίωσης σε κάποια άλλα.

Πιθανότατα θα του δώσω ακόμα μία ευκαιρία κάποια στιγμή, δοκιμάζοντας και άλλα πιάτα του (ιδίως τα ορεκτικά), διότι η εντύπωση που αποκόμισα είναι ότι υπάρχει μια φιλότιμη προσπάθεια από τους συντελεστές του μαγαζιού να ικανοποιήσουν τον πελάτη.