Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Οπως το κεντρο της Αθηνας αποτελει την εδρα μου για γευστικες βολτες, ετσι η Αργυρουπολη αποτελει την μετα-εργασιακη εδρα για ενα χαλαρωμα.

Το μεζεκλικ το εχουμε επισκεφθει αρκετες φορες μετα την δουλεια, με παρεα, οικογενεια, ως ζευγαρι.

Ξεκινωντας απο τον χωρο, οσο και να μην γεμιζει το ματι απ'εξω, εαν κατσεις, ειναι πραγματικα ευχαριστος, δεν το περιμενα την πρωτη φορα που πηγα. Ισως θα μπορουσαν να λειπουν ενα-δυο τραπεζια, ειδικα αν υπαρχει "γειτονας" που παρεξηγει την εννοια της ανεσης του. Στα συν η τουαλετα στο ισογειο για ατομα με κινητικα προβληματα, επιπροσθετη αυτων στο υπογειο για το ευρυ κοινο. Το μαγαζι ειναι καθαρο.

Η εξυπηρετηση, σε αντιθεση με οσα εχω διαβασει, δεν μας δημιουργησε ποτε προβλημα, αντιθετως, αρκετα ευγενικη, ισως λιγο απομακρη αναλογα το ατομο, με σωστους χρονους ομως, εκτος απο καμια δυο περιπτωσεις οπου η δυσκολια να βρεις σερβιτορο για επαναληπτικη παραγγελια σε ποτε ηταν εμφανης, αλλα μιλαμε για γεματο μαγαζι.

Στα της γευσης τωρα. Αν και το μαγαζι προσφερει και επιλογες για κρεατομεζεδες, εμεις το εχουμε συνδιασει με μεζεδες θαλασσινους.
Ξεκινωντας απο τις σαλατες, ειναι πραγματικα πολυ μεγαλες μεριδες, και παντα μας εχουν τυχει φρεσκες, νοστιμες, και με καλο συνδιασμο υλικων.
Στους μεζεδες τωρα, γαυρος μαρινατος, νοστιμος, σχεδον οπως παντου, τα τηγανητα (καλαμαρακια, πατατες, μικροψαρα κλπ. ) κοντα στον και πανω απο τον μεσο ορο, φαβα, τυροκαυτερη και τα τοιαυτα αρκετα νοστιμα.
Γαριδες σαγανακι πλουσια μεριδα, μπακαλιαρος σκορδαλια πολυ καλος, σαρδελες αναλογα την μερα, πολυ καλες αλλοτε, μετριες αλλες φορες.
Μπακαλιαρακια παντα φρεσκα, δυστυχως η νοστιμια ειναι αναλογη του μεγεθους. Μας εχουν τυχει και ωραια παχια μπακαλιαρακια, πολυ νοστιμα, και μικρουτσικα ομως που, κατα την γνωμη μου, ειναι κριμα και να ψαρευονται.
Υπαρχουν λιγες επιλογες σε μπυρα και ουζο, τιποτα το ιδιαιτερο.

Σε γενικες γραμμες, ενα ευχαριστο μαγαζι με ωραιο κλιμα οπου δεν υπαρχει περιπτωση να αναφωνησεις "μα καλα, τι ειναι αυτο που εφαγα?! " (ειτε θετικα, ειτε αρνητικα), αποτελει ασφαλη και σχετικα οικονομικη επιλογη (20ευρω το ατομο το πολυ με ποτα) στην περιοχη.
Σαφως το αλλαργινο ρακαδικο τρια τετραγωνα μακρυα ειναι καλυτερο αλλα και ακριβοτερο.

Με ευκαιρια την κριτικη αυτη, θα θεσω κι εναν προβληματισμο μου.
Στο εν λογω μαγαζι το καπνισμα επιτρεπεται, σε πολλα αλλα οχι, και σεβαστο.
Αλλα κυριοι μαγαζατορες, το γνωριζετε οτι οι καπνιστες αποτελουν πιστευω την πλειονοτητα της πελατειας σας. Δεν με ενοχλει να μην καπνισω την ωρα που τρωω, αν και ειμαι φουγαρο. Αλλα αν θελω να κανω ενα, θα ηταν τουλαχιστον ευγενικο να υπαρχει εστω ενας υποτυπωδης χωρος, ωστε να μην υποχρεωνομαστε, ειδικα το χειμωνα, να βγαινουμε σαν τους αποκληρους στο πεζοδρομιο στην βροχη και το αγιαζι ή να αποτελουμε θεαμα για τους συνδαιτημονες μας σε ενα μαγαζι φουλ τζαμαριας για να απολαυσουμε εστω κι αυτη την τοσο αθλια συνηθεια.