Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

To Seabar το ανακαλύψαμε εντελώς τυχαία μετά από ραντεβού στην περιοχή όπου μου είχε εντυπωθεί ως εικόνα. Στη συνέχεια ανέτρεξα στο ask4f αλλά δεν βρήκα καμία κριτική.

Οπως και άλλες φορές σκέφτηκα: και γιατί όχι να μην τολμήσω να το επισκεφθώ πρώτος ; Ούτως η άλλως μου αρέσει να ρισκάρω, οπότε το ένστικτό μου με οδήγησε στο να κανονίσω επισκεψη το μεσημέρι Κυριακής 3 Απριλίου, 2 άτομα.
Προνόησα όπως τις περισσότερες φορές να κλείσω ένα τραπέζι για να είμαι απόλυτα σίγουρος, πράγμα που για μια ακόμα φορά αποδείχθηκε ορθό.
Το εστιατόριο βρίσκεται στον οδό Γλάδστωνος, ένα μικρό κάθετο δρόμο σε μια από τις κεντρικές αρτηρίες της Ηλιούπολης, τη Λεωφόρο Ανρ. Παπανδρέου, που είναι η προέκταση της Λεωφόρου Πρωτόπαππα.

Στην ουσία βρίσκεται στη μέση της διαδρομής των δύο πλατειών που συνδέει η Λεωφόρος Ανδ Παπανδρέιου, της Πλατείας 28ης Οκτωβρίου και της Πλατείας Κανάρια.
Σήμα κατατεθέν κινούμενοι στη Λεωφόρο Ανδ Παπανδρέου είναι το super market του Βασιλόπουλου, όπου οταν το δείτε στρίβετε δεξιά ακριβώς στον ποηγούμενο δρόμο.
Η στάθμευση είναι σχετικά εύκολη στην περιοχή, μια και η ευρύτερη γειτονιά δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη εμπορική κίνηση (πλην του supermarket), οπότε δεν θα ταλαιπωρηθείτε μάλον καθόλου, βρίσκοντας διεξόδους τόσο στο δρόμο του εστιατορίου όσο και στα γύρω στενά.

Το εστιατόριο πάσχει μόνο στο γεγονός ότι δεν έχει καμιά ιδιαίτερη θέα, απλά είναι ένα κατάστημα γειτονιάς.
Το κατάστημα είναι υπερυψωμένο από το δρόμο (γύρω στα 5-6 σκαλιά), όπου έχει αναπτυχθεί ο εξωτερικός του χώρος που μπορεί να κλείσει για το χειμώνα, με μια μορφή τύπου "deck".

Μετά από το χώρο αυτό βρίσκεται ο κυρίως χώρος του καταστήματος, ο οποίος είναι φωτεινός με χαρούμενα και ανοιχτά χρώματα, φρέσκος, και με έντονη κυριαρχία του ξύλου που απονέει ιδιαίτερη ζεστασιά.
Ως επιπλέον διακόσμηση, υπάρχουν σχοινιά που κρέμονται από το ταβάνι, που παραπαίουν σε σχοινιά καραβιού, ώστε όλο το σύνολο να προσιδιάζει με καράβι. Ομολογουμένως πολύ καλή η προσπάθεια να σε εντάξει σε ένα τέτοιο "ναυτικό" περιβάλλον.

Ο πλαινός τοίχος, έχει επενδυθεί με ξύλινα καδρόνια διαφόρων διαστάσεων και αποχρώσεων, αρκετά ασυνήθιστο, αλλά σε τελική ανάλυση όμορφο αισθητικά, που σε κάνει να απορείς πως μια τόσο απλή ιδέα και υλικό μπορεί να μεταμορφώσει το χώρο και να του δώσει μια ιδότυπη ζεστασιά.
Ο νεαρός ιδιοκτήτης και μια από τους σερβιτόρους μας υποδέχθηκαν εγκάρδια και με χαμόγελο στην αρχή και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας στο εσωτερικό του καταστήματος και εντός ολίγων λεπτών μας έφεραν και τους καταλόγους, όπως και το εμφιαλωμένο νερό το οποίο δεν πρόλαβα καν να ζητήσω να το αλλάξουν με κανάτα βρύσης, μια και προσγειώθηκε με "μαεστρία" ενώ ταυτόχρονα το άνοιγε ο σερβιτόρος (το ένα από τα δύο φάουλ του καταστήματος που δεν μας ρώτησε τι νερό θέλουμε). Για το δεύτερο θα αναφερθώ αργότερα.

Η σερβιτόρα που ήταν πολύ ευγενική και με χαμόγελο, μας ενημέρωσε και για τα πιάτα ημέρας που δεν αναφερόντουσαν στον κατάλογο.
Ο κατάλογος ήταν πλήρης με κατεύθυνση στα ψαροειδή και γενικότερα σε ψαγμένες και ιδιαίτερες γεύσεις θαλασσινών, που γενικότερα μας άρεσαν ως μενού, γιατί έδειχνε μια προσπάθεια διαφοροποίησης του καταστήματος από τα υπόλοιπα της κατηγορίας, δείχοντας οτι όσοι συντελούν σε αυτή την προσπάθεια έχουν μεράκι και προσέχουν κάθε λεπτομέρεια για να ξεχωρίοσυν και να προσελκύσουν πελατεία.

Διαλέξαμε:
Μια πατάτες, που ήρθαν χοντροκομένες, με τη φλουδίτσα, εξαιρετικές, σε ένα μικρό πανεράκι μεταλλικό, πολύ καλή γευστική εμπειρία. (3 ευρώ)
Μια κολοκυθοκεφτέδες, εξαιρετικοί, χωρίς ίχνος λαδίλας, σερβιρισμένοι σε μεγάλο βαθύ πιάτο. (6,5 ευρώ)
Μια μανιτάρια ψητά portobello, πάρα πολύ καλά ψημένα, με μπαλσάμικο και ρόκα, εξαιρετικά ως γεύση και ποιότητα (7 ευρώ, ίσως λίγο τσιμπημένα ως τιμή)
Μια σαλάτα χωριάτικη, η οποία πέραν από την αγγουροντομάτα και το κρεμμύδι, διέθετε κομένες ρεδέλες ελιές, κάπαρη, στην κορύφή της ρόκα και ξεχωριστά πιτάκι με τυρί, ομολογουμένως ένας πρωτότυπος συνδυασμός, πολύ καλό πιάτο, πολύ προσεκτικα σερβιρισμένο, εύγεστο και πλούσιο ως ποσότητα (6,5 ευρώ)
Ενα κριθαρότο θαλλασινών, που περιελάμβανε πέραν από το κριθαράκι, 4 μέτριες γαρίδες, καλαμαράκια και μύδια, όλα εξαιρετικά σε γεύση, πολύ καλά χυλωμένο, καθόλου βαρύ, επαρκέστατο ως ποσότητα (14 ευρώ, λιγάκι τσιμπημένο πιάτο και αυτό ως τιμή).

Μια μερίδα Γαρίδες "Μικρολίμανο", οι οποίες ήταν 4 μεγάλες γαρίδες με σάλτσα (στην ουσία επρόκειτο για σαγανάκι γαρίδες), εξαιρετικές σε γεύση όπως και η σάλτσα, και οι οποίες σερβιρίστηκαν σε μεγάλο πιάτο, "ανοιγμένες"μάλιστα με εξαιρετικό τρόπο. (10 ευρώ)
Το εμφιαλωμένο χρεώθηκε 1,5 ευρώ και το κουβέρ που μας ήρθε στην αρχή χρεώθηκε 1,2 ευρώ συνολικά για τα δύο άτομα (ήρθαν φέτες τόσο λευκού όσο και μαύρου ψωμιού μαζί με dip πάστας από ντομάτα και μαι άλλη λευκή που δεν θυμάμαι τι ήταν)
Το δεύτερο σχετικά αρνητικό, ήταν το ότι τα πιάτα ήρθαν σχετικά όλα μαζί (αν και ακολουθήθηκε μια σειρά), αλλά τελικά κατέφθασαν όλα μέσα σε ένα σχετικά σύντομο διάστημα που δεν είχε αφήσει χρόνο επαρκή για να περάσεις από τα πρώτα στα κυρίως.

Τέλος το δεύτερο ουσιαστικό φάουλ, που στέρησε και την τέταρτη ντοματούλα στο χώρο, ήταν το γεγονός ότι υπήρξε για άλλη μια φορά κρούσμα καπνίσματος στον εσωτερικό χώρο όπου και καθόμασταν, με την ανοχή φυσικά του καταστήματος, γεγονός που όταν το αντιλαμβάνομαι πάντα με "χαλάει", μια και ψάχνω απεγνωσμένα για ένα χώρο που τουλάχιστον στο εσωτερικό του, να σέβεται την ανάγκη να απολαύσει κανείς το φαγητό του χωρίς άλλες οσμές και χωρίς να με υποχρεώνει να πληρώσω καθαριστήριο.

Τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση λόγω καλού καιρού και ανοιχτού ορίζοντα στον εξωτερικό χώρο, η οσμή του τσιγάρου δεν ηταν τόσο έντονη, απλά εμένα με χάλασε πάλι ως κίνηση και ως ανοχή εκ μέρους του καταστήματος
Οι τουαλέτες βρίσκονταο στο παταράκι του καταστήματος, πολύ καλές και καθαρές
Στο τέλος μας ήρθε και κέρασμα δύο κομάτια χαλβά.
Συνολικό κόστος στα 49,7 ευρώ, (με απόδειξη και δυνατότητα πληρωμής με κάρτα που το εκτιμώ πάντα όπου το βρίσκω), που φαίνονται μάλον πολλά κατ αρχήν για 2 άτομα, αλλά αν σκεφτείτε πόσα πιάτα πήραμε δυό άτομα, μάλον το παρακάναμε.

Στο τέλος, πήραμε κάποια από αυτά πακέτο γιατί είχαμε σκάσει.
Η γεύση λοιπόν παίρνει επάξια 4 ντοματούλες μια και ό, τι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά μαγειρεμένο και εύγεστο
Η εξυπηρέτηση παίρνει επάξια τς 3 ντοματούλες, για την ευγένεια, το χαμόγελο και την απλότητα και χάνει τη μοναδική ντοματούλα για το θέμα του εμφιαλωμένου νερού και του σχετικά συμπιεσμένου χρόνου που ήρθαν τα φαγητά.

Ο χώρος που είναι καλαίσθητος και άνετος στις αποστάσεις, χάνει τη μια ντοματούλα λόγω του θέματος της ανοχής του τσιγάρου και το συνολικό vfm είναι δικαια στις 3 ντοματούλες μια και 2-3 από τα πιάτα θα μπορούσαν να είναι ένα μικρό κλικ πιό κάτω.
Συνολική εμπειρία πολύ καλή που τη συνιστώ ως σύνολο στα σίγουρα