Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Βλέπεις κάθε μέρα ένα εστιατόριο που ανακαινίζεται και ετοιμάζεται να ανοίξει, απέναντι από τις στήλες του Ολυμπίου Διός, λίγο μετά το Athens Gate Hotel προς Συγγρού. Κάποια στιγμή παίρνεις χαμπάρι ότι πρόκειται για ινδικό εστιατόριο, προσπερνάς με τη βέσπα σου και βλέπεις τη μαρκίζα με το όνομα. Το ψάχνεις στο ίντερνετ, το βρίσκεις με site και facebook, ρίχνεις ματιά στο κατάλογό του, φροντισμένο, όμορφο, το βλέπεις με τα ζεστά του χρώματα μέσα από την μεγάλη τζαμαρία του και λες, εδώ θα έρθω, θα πάρω τον Pathrus, τον ινδικοφάγο φίλο μου και θα έρθω και μετά θα γράψω και μια κριτικάρα στο ασκ4... Και πριν προλάβεις, σε προλαβαίνει ο γείτονας fratello... Οπότε διαβάστε τη κριτική του, τα συνοψίζει όλα όπως τα είδα κι εγώ στην επίσκεψή μου προχτές, βράδυ παρασκευής 1/4. Πάμε λοιπόν σε μερικά ακόμα λόγια για το Haveli:

Το μαγαζί έχει ωραία ατμόσφαιρα και σε κάνει να νοιώθεις ζεστά, άνετα και ολίγον τι κοσμοπολίτικα, σε περίπτωση που η θέση στο τραπέζι σου σού επιτρέπει να βλέπεις την κίνηση της λεωφόρου απ΄έξω, κάποιους ίσως τους ενοχλήσει, εμάς μας άρεσε να χαζεύουμε μέσα από την μεγάλη τζαμαρία.

Σέρβις άκρα φιλόξενο, χαμογελαστό, οι άνθρωποι είναι εκεί να σε εξυπηρετήσουν με περισσή και ειλικρινή ευγένεια αλλά χωρίς να γίνεται με επιτήδευση. Μπράβο. Ανετα τραπέζια, ξύλινες στιβαρές καρέκλες, οι καναπέδες που έχει περιμετρικά του μαγαζιού ίσως να προσφέρουν περισσότερη άνεση. Εμείς βέβαια καθήσαμε σε τραπέζι τεσσάρων ατόμων, με τα φανταστικά σερβίτσια, μαχαιροπήρουνα, ποτήρια, όλα μεταλικά χρυσοχάλκινα, όχι φθηνοκατάσταση, δημιουργούν εντύπωση και τονίζουν το είδος έθνικ του μαγαζιού. Κατάλογος που χάνεσαι, με πολλές επιλογές, φροντίστε να κουβαλήσετε μερικούς φίλους σας για να παραγγείλετε διάφορα και να αποκτήσετε σφαιρική άποψη. Κατόπιν μελέτης, όχι πολύ σοβαρής γιατί είχαμε και κουβέντα, του καταλόγου, καταλήξαμε σε ένα ορεκτικό, ένα ρύζι, μία σαλάτα και δύο κυρίως. Η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία, άψογη, χαμηλών τόνων, αρκούντως βέβαια χαμογελαστή, πρόθυμα μας εξήγησε ό, τι την ρωτήσαμε.

Το ορεκτικό σαμόσα (τρία μεγάλα τεμάχια ζύμης), ήταν πολύ καλό γευστικά, ελαφροτηγανισμένο -νομίζω- με νόστιμη γέμιση. Το ρύζι με μανιτάρια δεν ήταν καλή επιλογή, άγευστο, απλά αν σου αρέσει το μπασμάτι το τρως. Η σαλάτα haveli ήταν η κακή επιλογή της βραδιάς: σαν να λέμε ελληνική ή του σεφ, με ντοματίνια, κρεμμύδι, αγγουράκι, φέτες ζαμπόν, κομμάτια βραστού αυγού και ένα κίτρινο τυρί (σπιτικό τυρί το ονομάζουν, μόλις το διάβασα στον pdf κατάλογό τους, ανατρέξτε στο πολύ ενδιαφέρον site του καταστήματος για infos) σε φέτες σαν γκούντα που δεν δοκίμασα, ίσως να είχε κάποιο μπαχαρικό ή κάτι "ινδικό" αλλά το μόνο που μπορώ να υποθέσω για να δικαιολογήσω την ύπαρξή της σε ένα τέτοιο χώρο είναι ότι πρόκειται για μια σαλάτα που βρίσκεται εκεί για να την επιλέξει ένας τουρίστας που ήρθε στην αθήνα και γυρεύει ελληνική γεύση σε ινδικό εστιατόριο! Δεν πειράζει, αυτά συμβαίνουν και έτσι μαθαίνουμε.

Για κυρίως πήραμε ένα κοτόπουλο τίκα ψημμένο στο ταντούρ και ένα κοτόπουλο κόρμα, αυτά ήταν και τα δύο καλύτερα πιάτα από τα λίγα που δοκιμάσαμε, με διαφορά. Το κόρμα σερβιρίστηκε σε στρογγυλό βαθύ σκεύος με πλούσια σάλτσα, αλλά νόστιμο και λίγο γλυκό, με γεύση καρύδας. Το τίκα ή ό, τι άλλο μας σερβιρίστηκε (γιατί νομίζω ότι μπέρδεψα τα ονόματα στην παραγγελία φοβούμενος ότι θα είναι κάποιο καυτερό, δεν ήταν) ήρθε τσιτσιριστό και αχνιστό (όπως και όλα τα κοτόπουλοα που έβγαιναν από το φούρνο) σε πιατέλα με σχήμα ψαριού (! ) με μεγάλα κομμάτια τρυφερού καλοψημμένου κοκκινωπού κοτόπουλου λόγω μπαχαρικών, που ψήνονταν ακόμα πάνω στα κρεμμυδάκια που είχε από κάτω, αυτό είναι πιάτο για δίαιτα κύριοι και κυρίες, θα μπορούσα να το τρώω κάθε μέρα!

Τελική αποτίμηση: λοιπόν, το φαγητό σερβίρεται σε ικανοποιητικές ποσότητες, όμορφη παρουσίαση, καθόλου καυτερό (αν και σε ρωτάνε πως τα τρως), χορταστικές μερίδες θα έλεγα. Η παραγγελία και η επιλογή των πιάτων θέλει προσοχή μιας και έχει μεγάλη ποικιλία. Αυτό που μου έλειψε ήταν η ένταση στην γεύση σε όλα γενικώς, αν και μάλλον έφταιξα εγώ γιατί έπρεπε να τολμήσω το πιο καυτερό όταν ρωτήθηκα. Γλυκό δεν φάγαμε, κέρασμα υπήρχε στην αρχή για το καλωσόρισμα (τραγανές πιτούλες με τρία ντιπς σε όμορφα μεταλικά βαζάκια), οι δύο γεύσεις ήταν καλές (μία πράσινη μέντα και μία κόκκινη), η τρίτη όμως ήταν... απαίσια, τι να ήταν άραγε, σαν να τρως σκουριά και ο Pathrus μου λέει ρε μπας και είναι χαλασμένη? δεν ήταν όμως (μην δώσουμε και λάθος εντύπωση) και βάλαμε τα γέλια χωρίς να ασχοληθούμε περαιτέρω. Ο λογαριασμός ανήλθε στα 42 περίπου ευρώ (με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί, νερό ευτυχώς μας έφερναν από μόνοι τους σε δική τους φιάλη, μπράβο).

Εν τέλει μ' αρέσει το μαγαζί αυτό. Δεν τρελάθηκα (ακόμα) με τις γεύσεις του όπως τρελαθήκαμε όλοι όσοι πήγαμε στο Μαχαραγιά Κίτσεν στην τρούμπα την παραμονή πρωτοχρονιάς που μας πέρασε (αυτή θα ήταν μία ωραία κριτική, είμασταν μία και μοναδική παρέα 8 άτομα όλο το μαγαζί δικό μας τυχαία, πρέπει να έφαγα περισσότερο από όλους, έσκασα, πολλές γεύσεις, αλλά ο χρόνος προσπέρασε και η επίσκεψη έμεινε μόνο στην μνήμη μας, να πάτε sir fratello), επανέρχομαι στο Χαβέλι όμως, έχει λοιπόν και wifi, έχει και μηχανάκι για πληρωμή με κάρτα, έχει και πατάρι αν θέλετε να απομονωθείτε, έχει ποικιλία και πολλά χορτοφαγικά πιάτα, έχει και ντελίβερι, έχει άριστο προσωπικό λες και είναι μια οικογένεια, που θέλει να σε κάνει να περάσεις καλά, είναι φιλόξενοι, αυτό που λείπει αρκετές φορές από μας τους έλληνες, έχει και χαμηλή ταιριαστή μουσική υπόκρουση.

Δεν χρειάζεται να το επισκεφτείτε σε επίσημη έξοδο, πηγαίνετε απρογραμμάτιστα, μία καθημερινή ίσως, ε, αν δεν βρείτε τραπέζι, κατεβείτε και κάντε την τσάρκα σας στους διπλανούς δρόμους προς ακρόπολη και κουκάκι που είναι γεμάτα από άλλες επιλογές. Την επόμενη φορά έχω βάλει στόχο να δοκιμάσω τις σούπες, τα ρεβύθια, τις φακές τους, φαίνονται πολλά υποσχόμενα.

Αυτά από μένα. Namaste!