Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Θα ήθελα προλογικά να επισημάνω ότι η κριτική μου και κατ΄ επέκταση η βαθμολογία μου είναι αποτέλεσμα κατά βάση της άποψης των υπόλοιπων 3 συνδαιτημόνων μου με τους οποίους επισκεφτήκαμε το Μπαρμπουνάκι την Κυριακή το μεσημέρι και όχι αποκλειστικά δική μου. Ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι η δική άποψη διαφοροποιείται από των υπολοίπων και μάλιστα επί τα χείρω σε αντίθεση με τους άλλους οι οποίοι είχαν καλύτερη γνώμη. Αναλυτικότερα:

Φτάνουμε στο Μπαρμπουνάκι Κυριακή μεσημέρι μετά από κράτηση. Προς τιμήν του καταστήματος και του προσωπικού είχα δεχθεί τηλεφώνημα εγκαίρως για να με ενημερώσουν για μια μικρή καθυστέρηση ως προς την ετοιμασία του τραπεζιού (επειδή είχε πολύ κόσμο) η οποία τελικά δεν υπήρξε, καθώς το τραπέζι ετοιμάστηκε εγκαίρως και υπήρξε εκ νέου τηλεφώνημα για να με ενημερώσει επ΄ αυτού. Πραγματικά στα μεγάλα συν του μαγαζιού η ενημέρωση και κατ΄ επέκταση ο σεβασμός στον πελάτη.

Εν συνεχεία φτάνουμε και καθόμαστε. Γίνεται πραγματικά πανικός: τα πάντα ασφυκτικά γεμάτα, μέσα και έξω στο πεζοδρόμιο που έχει 2-3 τραπεζάκια και απίστευτη φασαρία και βαβούρα από την πολυκοσμία. Ο χώρος της ταβέρνας είναι σχετικά μικρός, με τα τραπέζια σχετικά στριμωγμένα. Είναι απλό αλλά αρκετά σικάτος, αφού αποπνέει μια διακριτική πολυτέλεια στην προσεγμένη διακόσμηση με αντικείμενα από τον κόσμο της θάλασσας. Είναι όμορφος χώρος με το βαθύ γαλάζιο και το μαύρο-γκρι να κυριαρχούν. Στη μια αίθουσα υπάρχει μαι μεγάλη ραφιέρα γεμάτη από μπουκάλια και διακοσμητικά αντικείμενα.

Ως προς την εξυπηρέτηση υπήρχε μια σχετική καθυστέρηση κατά την παραγγελία γιατί στη συνέχεια τα πιάτα ήρθαν αμέσως, λόγω του πολύ κόσμου. Ωστόσο, κάποια από τα πιάτα είχαν τελειώσει με αποτέλεσμα να παραγγείλουμε κάποια άλλα τα οποία μας πρότειναν εναλλακτικά και τα οποία όμως δεν υπήρχαν στον κατάλογο όπως για παράδειγμα το χταπόδι στιφάδο ή οι σουπιές με σπανάκι, γεγονός το οποίο με παραξένεψε, καθώς δεν θα μας τα είχαν καν αναφέρει κατά την ώρα της παραγγελίας ούτε στα εκτός καταλόγου εάν δεν είχαν τελειώσει αυτά που αρχικά είχαμε σκεφτεί, ώστε να έχουνε δυνατότητα μεγαλύτερης επιλογής.

Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ζεστό ψημένο ψωμάκι λευκό και μαύρο σε φέτες με λαδορίγανη το οποίο εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και ζητήσαμε και άλλο. Επίσης εμφιαλωμένο νερό ενώ στη συνέχεια ζητήσαμε κανάτα. Κατά τα λοιπά παραγγείλαμε:

- χταπόδι στιφάδο το οποίο ήταν εξαιρετικό σε γεύση, το χταπόδι βρασμένο και τα κρεμμυδάκια που το πλαισιώναν ήταν πραγματικά νοστιμότατα. Πολύ όμορφη επίσης η παρουσίαση του πιάτου αλλά πολύ μικρή μερίδα.

- κριθαρότο γαρίδας, με το κριθαρότο να έχει απορροφήσει τους χυμούς από τις γαρίδες (4 μεγάλες στόλιζαν σε πολύ όμορφο σχηματισμό το πιάτο) και να είναι γευστική πανδαισία. Ωστόσο το πιάτο κόστιζε 21 ευρώ, πολύ ακριβό πιστεύω. Επιπλέον χρειάστηκε να τους επισημάνω να μην βάλουν παρμεζάνα την οποία δεν την φέρνουν συνοδευτικά σε μπολάκι τριμμένη για να βάλει όποιος και εάν θέλει αλλά μέσα. Αυτό το θεωρώ φάουλ γιατί το συγκεκριμένο πιάτο είναι νηστίσιμο και εάν κάποιος νηστεύει δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει παρά μόνο αφού το δοκιμάσει.

- κριθαρότο καραβίδας, πολύ νόστιμο πιάτο με πολύ ωραία επίσης παρουσίαση που όμως κόστιζε 23 ευρώ. Επιπλέον, επαναλήφθηκε το ίδιο θέμα με την παρμεζάνα και επίσης διαπιστώσαμε ότι τα οι καραβίδες ήταν 4 (είχαν αφήσει τα κελύφη τους κενά να στολίζουν το πιάτο και το περιεχόμενό τους το είχαν βγάζει και το είχαν ρίξει μέσα στο κριθαρότο, με τη διαφορά ότι το περιεχόμενο αυτό αντιστοιχούσε σε 2 καραβίδες και όχι σε 4) Κανονικά έπρεπε να το είχαμε επιστρέψει. Για πιάτο με τέτοια τιμή αυτό ήταν μεγάλο φάουλ.

- σαλάτα πολίτικη, δροσερή και χορταστική με λάχανο, καρότο, φέτες ελιές και κάππαρη

- πατάτες τηγανητές χειροποίητες και όχι προτηγανισμένες αλλά τόσο μικρή μερίδα που πραγματικά δεν έφτανε ούτε για να δοκιμάσει ο καθένας μας από μια έστω φορά

-ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο χειροποίητα σπιτικά και πραγματικά από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει έξω. Κατέφτασαν σε πιατέλα με ντιπ γιαουρτιού και μας απογείωσαν

-γαριδάκι τηγανητό, επίσης μικρή μερίδα σχετικά, ήταν όμως αρκετά ψιλό και εύγευστο

- 1 ούζο Πλωμαρίου στα 10 ευρώ

Στα συν του μαγαζιού τα γλυκάκια που έφτασαν ως κέρασμα στο τέλος σε ποικιλία: χαλβάς πολίτικος σιμιγδαλένιος, χαλβάς με σοκολάτα, πανακότα και κορμός σοκολάτας. Νομίζω πολύ καλή κίνηση και ωραίο κλείσιμο.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 97 ευρώ. Μας έφεραν και δροσερό μαντηλάκι στο τέλος με τη φίρμα του μαγαζιού και μας ρώτησαν αν μείναμε ευχαριστημένοι από τα πιάτα και γενικότερα από τη συνολική εμπειρία..

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι όλοι οι συνδαιτημόνες μου έμειναν πολύ ικανοποιημένοι απο το φαγητό, τις γεύσεις, τη νοστιμιά και γενικότερα τα πιάτα. Δεν συμμερίστηκαν τη δική μου αυστηρότητα ή δυσαρέσκεια (παρότι έκαναν τις ίδιες διαπιστώσεις με εμένα, απλώς δεν ήταν τόσο αυστηροί). Κάποια πιάτα είναι πολύ ακριβά (ενώ δεν χρειάζεται) όπως π. χ. κριθαρότο με κατεψυγμένες γαρίδες στα 21 ευρώ. Γενικότερα θα έλεγα ότι είναι μια προσεγμένη επιλογή αλλά η τιμολόγηση σε κάποια πιάτα πρέπει να αναθεωρηθεί.