Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Επίσκεψη λιγο πριν τη Σαρακοστή.. υπαρχει ισόγειος και υπόγειος χώρος. Το ισόγειο ηταν κλειστό, οπότε και ακολουθήσαμε την είσοδο του υπογείου.. σε ενα ωραιο περιποιημένο και καθαρό χωρο ένα κουτούκι που σε ταξιδεύει μακρυά απο την Αθήνα.. με τοίχο σαγρέ, ξυλινη επένδυση, ξύλινο πάτωμα κρεμαστές προβειές και κιλίμια στους τοίχους, κουδούνες, βαρέλια και γενικά χωριάτικο διάκοσμο, αρκετά φορτωμένο που δεν με κούρασε ομως καθόλου.. Νοερά μας ταξίδεψε καπου στην Αράχωβα.. (οπως ανέφερε σχετικά η σύζυγός μου.. ) Οταν επισκέφτηκα το μαγαζί δεν ειχε μουσική αλλα ειδα ενα πάλκο με καποια όργανα που δηλώνει οτι καποιες μέρες έχει και μουσική.

Με την είσοδο μας πραγματικά πετάχτηκε απο την καρέκλα για να μας υποδεχτεί ο Σαββας και αλλος ενας κύριος.. ευγενικότατος μας άφησε ήρεμα να διαλέξουμε το τραπέζι μας... Το μαγαζί σερβίρει το δικό του συγκεκριμμενο μενού.. που σημαίνει οτι χωρίς να παραγγείλλεις αρχίζει και το σερβίρισμα με τα ανάλογα πιάτα. Παρακινδυνευμένη η απόφαση μου για το μενου την ώρα που αν μου μυρίσει το κατσίκι.. δεν το πλησιάζω. Μας ενημέρωσε δε οτι τα πιάτα μαγειρεύονται σε φρεσκο βούτυρο μαζι με το κατσίκι.

Στο δια ταυτα... τα του φαγητού.. Καρβέλι ζεστο,.. για να το κοψεις με το χέρι.
Σαλάτα μαρούλι με ντομάτα φρεσκια, ικανοποιητική.. Τυρί φέτα.. πραγματικη γεύση, τζατζικι δεν δοκιμασα, Πατάτες φούρνου ψημένες με το κατσίκι, γευστικότατες μεγαλη ποσότητα.
Χυλοπίτες με τυρι τριμμενο, χώρια, καλή γεύση. Στιφάδο με μικρα κρεμύδια και κοκκινη σαλτσα, πιάτο ελαφρύ σχετικά, ικανοποιητική γευση.

Και τέλος κατσικάκι ψημένο στη γάστρα με φρέσκο βούτυρο. Με δυο λέξεις - ΣΚΕΤΟ ΠΟΙΗΜΑ -Πραγματικά λουκούμι να λιώνει στο στόμα σου με άρωμα, πουθενά στεγνό, ομογενοποιημένο ψήσιμο με τους χυμους του κρέατος. Καλο χύμα λευκό κρασί.. Επιδόρπιο.. γιαούρτι με βύσινο.. χαλβάς σιμιγδαλένιος ζεστός ( ακριβώς στα πρότυπα της γευσης και θερμοκρασίας που θέλω ) και λικεράκι μπανανα οπως μου ανέφεραν.. που μου εκανε περισσότερο κατι σαν κουμ κουατ.. με το χαρακτηριστικό πορτοκαλί χρώμα του..

Παρ’ οτι στην αρχη προβληματίστηκα οταν ειδα ολα τα πιάτα μπροστά μου.. και σκέφτηκα οτι θαχω μια δύσκολη νυχτα.. όλα ηταν ευκολοχώνευτα.. ζεσταμένα τα φαγητα σε φούρνο ( προφανώς οχι σε φουρνο μικροκυμματων... ) που κραταγε τη θερμοκρασία και 20 λεπτα μετα το σερβίρισμα.
Το 4αρι της γευσης αφορα το κατσίκι.. οσο για τα υπολοιπα, οπως περιγραφονται πιο πανω.. Πληρώσαμε για 2 άτομα, 37 ευρώ.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.. θα φύγεις πραγματικά χορτάτος με ικανοποήση γεύσης..