Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Λοιπον, αυτο που αντικρισα τη χθεσινη μερα(Κυριακη 03/04, μια απο τις πρωτες της ανοιξης)στο κεντρο της Αθηνας, ομολογω πως με εξεπληξε! Πληθος κοσμου στους δρομους, τοσο μεγαλο, που μονο με τον χαμο που θα συναντησεις 15αυγουστο μηνα στην πολη νησιου των Κυκλαδων μπορει να συγκριθει. Και επισης τεραστιο πληθος καταστηματων εστιασης. Λουκουματζιδικα θες?

Μακαροναδικα θες? Σουβλατζιδικα? Ποταδικα? Καφε? Οτι τραβαει η ψυχη σου! Περιδιαβαινοντας λοιπον κι'εγω με ενα φιλαρακι, σκεφτηκαμε να τσιπμησουμε κατι σε καποιο ψητοπωλειο. Ξεραμε βεβαια τη γνωστη λυση περιξ της πλατειας Μοναστηρακιου, αλλα επειδη δεν παει πολης καιρος που απογοητευτηκα Πληρως επισκεπτομενος τον πασιγνωσο Μπαιρακταρη, κοιταξαμε να βρουμε κατι διαφορετικο. Και οπως περπατουσαμε στην Κολοκοτρωνη, συνανταμε το "Παραδοσιακο". Απλο, ευρυχωρο, με οσμες που εσπαγαν τη μυτη και με λιγοτερο κοσμο και φασαρια, μας φανηκε οτι πρεπει.

Ο χωρος δεν μπορω να πω οτι εχει κατι για να σε εντυπωσιασει, αλλα ουτως η αλλως αυτο δεν ειναι παντα ζητουμενο. Μου αρκουσε που ηταν καθαρος και ανετος. Μια ευγενικη κοπελα και λιγο αργοτερα ενας καλοπροαιρετος ανθρωπος(ο κυριος Κωστας που μαθαμε πως ειναι και ο ιδιοκτητης) μας εξυπηρετησαν, φερνοντας αρχικα νερακι σε δικη τους κανατα. Προκειται σαφως για ψητοπωλειο κλασικο, οποτε θα βρεις κρεας της ωρας η κρεας στη σουβλα, απο το οποιο ομως, εκεινη τη μερα ειχε μεινει μονο αρνακι. Εμεις ζητησαμε:

-Μια σαλατα χωριατικη. Πολυ μεγαλη, φρεσκια, νοστιμη η ντοματα και τα αλλα λαχανικα αλλα και η πλουσιοπαροχη μεριδα φέτας που περιειχε. Αφθονη λαδοριγανη επισης που ειχε ως αποτελεσμα, αμεσως μολις μας εφεραν το πεντανοστιμο και ψημενο ψωμακι, να επακολουθησουν υπεροχες βούτες!

-Μια μπιφτεκια ψητα. Τρια μεγαλα μπιφτεκια, μεσα σε μια μεγαλη πιατελα και με αρκετες, φρεσιες και καλοτηγανισμενες πατατες. Δεν ηταν μονο τεραστια η μεριδα, ηταν και πολυ νοστιμη!

-Μια πανσετες χοιρινες. Εδω εγινε το παρτυ! Μεριδα που ανταποκρινεται χαλαρα σε δυο(πιθανον και παραπανω)ενος συνηθισμενου φαγαδικου. Καλοψημενες, ζουμερες και πεντανοστιμες! Συν τις πατατες οπως και στο αλλο πιατο.

-Μισο κιλο κρασακι χυμα λευκο. Φαουλ εδω. Κατω του μετριου και κριμα δηλαδη, γιατι ειναι τοσο ευκολο πια να βρεις ενα καλο χυμα κρασακι και σε καλη τιμη...

-Μια κοκα κολα.

Εννοειται, στο τελος πηραμε και πακετο για το σπιτι-ποσο κρεας να καταναλωσεις? Για ολα αυτα ο λογαρισμος 24,50 ευρω, δηλαδη κατω απο 13 ευρω το ατομο!

Το εχω πει και επιμενω: Ολα αυτα τα σουβλατζιδικα νεου τυπου, που σου πουλανε τυλιχτο σουβλακι σε υπερπολυτελεις χωρους, τελικα πληρωνονται και μαλιστα πλουσιοπαροχα για την πολυτελεια τους! Εδω ειχαμε κατι απλο μεν, που ομως ηταν και τελειο γευστικα και υπεμεγεθες ποσοτηκα! Καμια σχεση η τιμη και η ποσοτητα των πανσετων πχ(7,00 ευρω μονο)με εκεινη αλλων ψητοπωλειων.

Στο συνολο λοιπον, εχουμε ενα πολυ καλο μαγαζι, με τεραστιες μεριδες καλοψημενου κρεατος και με εξαιρετικο V4M! Ασυζητητί το προτεινω και μαλιστα μετ επιτάσεως!

Στον ορυμαγδο των προτασεων στη νυχτερινη Αθηνα, κατι τοσο καλο που ξεχωριζει, αξιζει της στηριξης μας και με το παραπανω!